Velký Zweigelt

Ve čtvrtek jsem v Rohrendorfu dostal „na cestu“ čerstvě nalahvovaný Zweigelt. Lahvovalo se v týdnu, snad dokonce ve středu. Lydia říkala, ať ho vyzkouším a podám zprávu. Tož to činím, přestože je to víno školené přes 18 měsíců v bariku a vlastně sotva narozené :o) už proto, že jsem možná první, kdo ho měl nalahvované.

Moje poznámky berte s velkou rezervou (mit Grosse Reserve!) protože jde vlastně ještě o nehotové víno. K povaze věci patří, že po tak dlouhé době v malém sudu víno pořebuje naležet stejnou dobu v lahvi, ale neodolal jsem. Lákala mě možnost vyzkoušet víno dlouho předtím, než půjde na trh, a lákal mě i potenciál ročníku 2011.
2011 Zweigeltrebe Grosse Reserve, Sepp Moser
13,5% alkoholu. Neprůhledná rudá či karmínová barva, nefiltrované. Ve vůni čisté ostružiny! Po chvíli se přidávají peckoviny a vůně lesního jehličí, ovocná zralost a kávové tóny, je to vyvážená a komplexní krása. V chuti suché, plné dřeva, ale přes ně se dere vzhůru třešňové ovoce a kávové tóny. Díky teplému ročníku a jablečnomléčnému kvašení jsou kyseliny jemné. Taninový závěr, dlouhá dochuť. Jemně těkavé následkem dlouhého pobytu v sudu a nedávného lahvování. Koncentrované, nejspíš ze starších vinic. Myslím, že je tu připraveno na další velký Zweigelt, pokud si ještě rok počkáte. Jediný problém bude cena, protože s EURO za 28 Kč bude víno drahé (odhadem 550 Kč), ale bude stát za to.