Tříletý moselský ryzlink

UPS mi přivezla krabici archivních ryzlinků z vinařství Karl Erbes pro brněnskou degustaci moselských Komunitních Bedýnek. Původně jsem čekal do patnácti návštěvníků, příště budu muset být při prvním nákupu velkorysejší a počítat se třemi lahvemi od každého vzorku. V brněnské Vinné Galerii máme 40 rezervací – obsazeno :o)

Ale kočka není pes a včera není dnes, UPS není Pošta a tak to všechno dobře dopadlo… přijelo 2002 Ürziger Würtzgarten Auslese i 1991 Erdener Treppchen Spätlese. Otvírat takhle stará vína je samozřejmě loterie a může nás potkat nepříjemné překvapení, ale aspoň jednu lahev mám navíc pro případ (jednoho:) vadného korku.
Podle původních degustačních poznámek z Ürzigu jsem přidal lahev 2009 Ürziger Würtzgarten Riesling Spätlese feinherb. Otevřel jsem ji silně podchlazenou a očekávané nazrálé tóny jsem nedokázal najít. Teprve po ohřátí v poslední třetině lahve se víno začalo projevovat podle očekávání. Barva je výrazně citronová, leč světlá, vůně s typicky ryzlinkovým mokrým hadrem, ale i s citrusy a signalizovanou nasládlostí. V chuti je už po ohřátí příjemně jemné, s pěknou kyselinou i cukrem, s citrusy a meruňkami a probleskujícími chemickými tóny. Podchlazené působilo hranatě a nevyváženě (a že pro ryzlink je rovnováha důležitá!), s ohřátím se zklidnilo a zaoblilo.

Feinherb je „cukrová“ kategorie mimo německý vinařský zákon a označují se tak vína s cukrem v kategorii halbtrocken (polosuchá) a vyšším. Odhadem 20 gramů zbytkového cukru na litr, příjemné pití už trochu zakulacené časem. 12% alkoholu, nic zásadního, ale příjemný společník. Jak se „germánské“ označení vín drolí je poznat i z toho, že moselské vinařství dnes uvádí na etiketě jako druhý údaj (hned po ročníku) vinici, tedy typicky „románský“ údaj o původu vína. Víc v pondělí večer v Brně :o)