Tip na dovolenou s vínem

Dnešní víno – Clarice 2005 IGT, Rosso di Toscana, Azienda Agricola Di Vaira Pasqualino, Itálie – jsem si přivezl z dovolené a padlo začátkem ledna, kdy jsem pro tématicky zaměřený večírek hledal červenou směsku. Tak jsem si vzpomněl na Supertuskány (těch na večírek asi moc nepřijede) a na dvě zastávky mezi Castagnetem Carducci a Bolgheri. Víno z první z nich (na obrázku vpravo) vypadalo důstojněji, bylo výborné, ale jen za studena, jakmile se provzdušnilo a zahřálo, dost se změnilo k horšímu. Dnes druhé z vín na obrázku – kupovali jsme tam pár lahví vína a paní Skleničková kanystr oleje, který naše kuchyně vycucla už do vánoc… Na farmě se provozuje i agriturismo, tedy ubytování pro turisty, kteří chtějí bydlet uprostřed tradiční italské zemědělské usedlosti. Tuto farmu neznám, ale jinak mohu italské agriturismo doporučit – na jiné toskánské farmě jsem zažil dva týdny úúúžasné dovolené v roce 2004 (foto dole).

Upřímně, po tomto zážitku, jehož hlavní atrakcí byl klid a výhled za milion dolarů, mám jasno o ideální dovolené. (Podle paní Skleničkové by ideální dovolená mohla být o 40 km blíž k moři.)
Výrobce dnešního vína najdete kousek za slavným vinařstvím Ornellaia, tedy u silnice mezi Castagnetem Carducci a Bolgheri (horní obrázek převzatý z webu vinařství je skutečně z této silnice – na mých fotkách se mi nepodařilo trefit to kýčovité slunce). Je to minivinařství na třech hektarech, na dalších pěti hektarech rostou olivy. Víno (i olivový olej) se tu vyrábí už 40 let, statek leží v nadmořské výšce 30 m.n.m. Clarice je směs Cabernetu Sauvignon a Sangiovese, 50 / 50. Víno zraje v inoxu, žádný barik.
Adjustáž je podezřele laciná – plastová zátka namísto korku, podivná malůvka na etiketě. Barva je světlá rubínová, třešňová. Vůně se výrazně proměňuje podle provzdušnění, je v ní znát ovocný třešňový základ a pikantní koření.
Je to mladé, lehké víno s výraznější kyselinou, v chuti se objevují třešně a višně a jemné třísloviny. S provzdušněním se v chuti objevují těžší, čokoládové tóny. Možná to není nejlepší Bordeaux AOC, jaké jsem kdy pil, ale za 6 € je to parádní víno!
Když o tom přemýšlím napodruhé, jsem sice skeptický vůči všem informacím o ručním sběru a bio-vínech (zrovna toto vinařství je na podobné informace skoupé), Clarice je jednoduché víno, které má při slušné kvalitě parádní poměr kvalita/cena, žádný barik, žádné sklepní čarování (viděl jsem sklep a v něm pár nerezových tanků), krásně ovocné vůně – že by se skutečně dalo víno dělat ve vinici?
TOPlist
TOPlist