Synečku z Jalubí – malá soutěž

Napřed zprávy. I letos bude víno. Přináším čerstvou fotku z výroby, další zprávy a komentáře budou následovat.

Tuto sobotu jsou otevřené sklepy v Tvrdonicích a ve Vlkoši. (Konec zpráv.) Těšil jsem se, že vyjedu a v otevřených sklepech zúročím úsilí vynaložené při únorovém koštu, ale teď se to nedaří. A že mám o tvrdonických vínech popsaného půl notesu! Krom toho hned za čárou je folklórní festival v Myjavě. Byl jsem tam jenom jednou, ale jak je blízko z Hrubé Vrbky do Myjavy, tak je blízko i od horňáckých písniček k myjavským. Pokud jste zklamaní, že odbíhám od tématu, tak neodbíhám – k moravskému vínu cimbálovka patří jako kulturní fenomén, asi jako k Beaujolais francouzština, jako k Eskymákům sáně, o tom jsem se přesvědčil už při první návštěvě folklórního festivalu ve Strážnici.
A nesouvisí to jen s jevem nazývaným vinná tercie. Zpěváci před cimbálovkou se totiž obvykle shodnou na pořadí prvních dvou až třech písní. Když mají začít čtvrtou, nasadí každý zpěvák jinou píseň. Záleží potom na primáši, koho podpoří. Podle prastarého rituálu má několik možností: zahraje nejlepšímu zpěvákovi. Nebo tomu, kdo v závěru vytáhne nejvyšší výšky. Nebo tomu, kdo zpívá nejhlasitěji a všechny ostatní překřičí. Nebo tomu, kdo si vybere nejdelší píseň a zpívá i poté, co všichni ostatní už dozpívali. Nebo tomu, kdo je u nich doma starostou. Nebo tomu, kdo má v ruce nenačatou litrovku a zdá se, že by ji mohl dát do cimbálu. Ta poslední možnost někdy zaboduje. Myslím, že ještě za časů starého pána Jury Petrů hrávala jeho muzika před přestávku stručnou píseň: Nezapomeňte sa napiť!

Malá soutěž o (malou) cenu

První soutěžní otázka se vztahuje k videoklipu : poznáte oba protagonisty? Mimochodem, tomu mladíčkovi, který podehrává sólistovi, bude napřesrok sedmdesát. Píseň se jmenuje Synečku z Jalubí a přestože nejsme v rádiu, posílám ji do Valtic Ing. Marku Babiszovi, hlavnímu sommelierovi Národního vinařského centra. Proč? Proto!
Předchozí dva vinařsko-kulturní kvízy suverénně vyhráli Moraváci a je mi jasné, že první otázka bude pro ně hračkou. Jsem zvědavej, jestli ji správně zodpoví i někdo narozený západně od Brna… proto přidám druhou otázku (pro čížky nepovinnou). Jalubí se v sousedních Traplicích přezdívá Psojedy. Proč, to tady raději nebudu rozpitvávat, druhá soutěžní otázka je ještě záludnější: Jak vznikl název vesnice Jalubí? A protože je to otázka zatraceně těžká, uznám obě odpovědi: tu obecně tradovanou, i tu správnou… ale protože mezi moravské kulturní fenomény nepatří Google, tak ty vygůglované neuznám 🙂 Jestli je druhá otázka příliš těžká, tak bude stačit odpověď na první otázku, ale bude-li mít někdo i druhou odpověď, bude to veliké PLUS!
Odpovědi na můj soukromý e-mail, pokud vylosuju výherce, získá buď nedávno zde popisovaný půllitřík RB 99 od Tanzbergu nebo tuhle demi-lahvičku. Rulanda by byla vzhledem k tématu soutěže stylovější, ale fakt nevím, jestli ještě nějakou mám… nechme se překvapit. Uzávěrka někdy příští týden, nebo až někdo odpoví správně.