Stříbrný Muskat Ottonel

Dnes jeden dočista samožerský zápisek. Titulek se sice tváří, že to bude o jednom Muškátu, ale místo toho se budu jen naparovat a plácat po ramenou. Muskat Ottonel 2012 z vinařství Seppa Mosera z lednových Komunitních Bedýnek dostal 85 bodů a stříbrnou medaili v prvním kole soutěže Prague Wine Trophy.

Když jsem tady vyhlásil rakouskou bedýnku (zápisek z vinařství je tady), hned tři přihlášení mi napsali, ať jim ten muškát vyměním za něco jiného :o) V podtextu jsem četl nevyslovenou myšlenku o banálním muškátu. Chachá! Někoho jsem přemluvil, někoho ne… a Muškát se vyprodal jako první. Taky jsem tomu pomohl, pár jsem jich vypil. Je lehoučký jako pírko, docela suchý a pitelný jako studánka čirá. Na pražské bedýnkové degustaci jsem zamachroval a provedl s ním názorný degustační výklad o zbytečnosti sdělování analytických hodnot. Tohle víno vám na sebe všechno poví samo (biodynamické pěstování, spontánní kvašení, tři – čtyři měsíce v nerezu a rychle nalahvovat), takže už ani nepotřebujete vědět, že má jeden gram cukru a čtyři kyselin. Stačí k němu pozorně přivonět a ochutnat.
Přihlásit ho do soutěže byla jiná historie. V očekávané konkurenci rakouských žlutých muškátů a domácích moravských muškátů, někdy těžkých vah proti tomuhle lehkému pití, mohl Moserův biodynamický muškátek snadno propadnout. Stačila by chvilka nepozornosti několika porotců a já jsem mohl nad výsledky Muškátů skučet. „To víno je pěkný, je to čistej obraz odrůdy, když ji vinař nechá prostor a nesnaží se ji někam ohnout,“ řekl mi kamarád-vinař. „Jestli chceš utratit sedm stovek, tak ho tam přihlaš. Jsem zvědavej, jak se k němu porota postaví!“
Letos mě zase pozvali do hodnotitelské komise PWT. (Pro rejpaly dodám, že jsem hodnotil v panelu, který se k muškátům vůbec nedostal.) Práce v porotě je placená, tak jsem si řekl, že honoráře za hodnocení vín zase do soutěže vrátím tím, že přihlásím několik vín z Komunitních Bedýnek :o) Když jsem před pěti lety dostal 85 bodů za Meursault 2005, bral jsem to skoro jako urážku celého Burgundska, ale 85 bodů pro mladý, pár měsíců nalahvovaný Muškát beru jako úspěch. Sám bych mu dával 85-86 bodů, ale s vědomím, že nejsem objektivní a zrovna tak mu někdo může dát 80 bodů. Pokud jde o soutěže a bodování vín, bývá výběr správné soutěže důležitější než výběr vína.
Nepředpokládám, že by někdo z pravidelných účastníků Komunitních Bedýnek potřeboval potvrzení o kvalitě bedýnkových vín, ale stejně mě každé takové potvrzení těší :o) Jen mám teď v úterý další (vyprodanou) bedýnkovou degustaci v Brně a musím si zajet k Moserům dokoupit několik vzorků Muškátu. Už mi nezbyl ani jeden. Kdo jste už Moserova vína z Bedýnky ochutnali a chtěli byste se přidat, napište mi honem na soukromý e-mail.