Salon vín ČR 2008, Valtice 3. července

V poslední době jsem tady několikrát jásal nad tím, jak to vypadá, když malí vinaři – konkurenti spolupracují. Záminkou mi byly (nebo ještě budou) Otevřené sklepy v Novém Poddvorově, v Pavlově, v Hruškách nebo Věstonicích. Ze všech těchto akcí mám výborný pocit, protože se vinařům – konkurentům podařilo pro návštěvníky společně zorganizovat příjemné ochutnávky, jaké by jeden každý z nich připravit nedokázal, propagovat svoje vína (a ještě to nejspíš všechno zařídit tak, aby na tom nikdo z organizátorů neprodělal). A jak to vypadá, když spolupracují velké vinařské podniky? Navštivte Salon vín ČR 2008 ve Valticích.

Když byly v zimě zveřejněny výsledky, kolega překřtil Salon na Salon vín Michlovského. Nekomentoval jsem to, protože jsem tam ještě nebyl. První červencový týden jsem ale Valtice navštívil, a stále ještě vstřebávám dojmy a ne a ne je strávit… Expozice je v krásném valtickém zámku. Proběhl jsem ji rychle, protože jsem měl venku ženu a děti. Za 349 Kč máte 90 minut se skleničkou (tu potom musíte vrátit) a můžete ochutnávat z 98 vystavených vín (vystavených jich je stovka, ale dva sekty nejsou otevřené). Vybíral jsem si vína suchá a ochutnal jsem jich třicet, včetně několika (málo) zvětralých, příliš dlouho otevřených vzorků. Hned na začátku mě zaujal vzorek č. 1, výrazně minerální Vlašák 05 PS z Liščího vrchu od Mikrosvínu. Taky se mi líbil vzorek 23, Rulandské bílé 2006 PS od Moravína, rulanda typická ve vůni i v chuti, svěží a kupovatelná. Od Moravína mám ještě poznámky u čísla 51, Frankovka rosé 2006, pěkné, ale není svěží, je bez vzrušení – byl bych zvědavý na ročník 2007, ale už ne na rosé 2006 v létě 2008. Podobné pochyby jsem měl u několika vín, ale pro nedostatek času jsem je zahrnul do kolonky „příliš dlouho otevřená láhev.“ Hodně mě zaujalo Rulandské modré 2006 VzH z Vinných sklepů Kutná Hora, včetně popisu s deklarovaným bezcukerným extraktem (30 gr/l) a výnosem (15 q/ha). Chci vyzkoušet celou lahev!
Z mého psaní tady asi vyplývá, že jen zřídka nakupuju víno v supermarketech. Raději si pro něj zajedu přímo k výrobci, občas i 1000 kilometrů, abych přitom poznal člověka, který ho vyrábí a prostředí, ve kterém víno vzniká. Většinou mi nestačí víno samotné, chci vědět víc o kultuře, která je s vínem spjatá. Mám raději cimbál a verbuňky než velkoobchodní ceníky a sezónní slevy. Přesto doufám, že dokážu poznat a ocenit dobré víno, a dobrá vína v Salonu jsou. Jen mi u nich chybí něco navíc, osobnost tvůrce, něco víc než jen dokonalé řemeslo. Dokonalá technologie se mi brzo přejí.
Kdybych měl návštěvě zdaleka předvést pár dobrých moravských vín, vůbec bych si nevzpoměl na Malverinu (vzorek 41, Michlovský), Dornfelder (vzorek 55 a 56, Michlovský) nebo Laurot (vzorek 59 a 60, můžete hádat, zase Michlovský). Názory mohou býti rozličné, … jenom dodám pro úplnost, že třeba Laurot 2005 (č. 60) bych si klidně koupil, ale nerozumím tomu, proč je v Salonu. Podobné poznámky („pěkné víno, ale co je na něm tak úžasného, aby bylo v Saĺonu?“) jsem si napsal u patnácti ze třiceti ochutnaných vzorků. Myslím, že spousta vín, které jsem ochutnával na vesnických Výstavách vína nebo Otevřených sklepích byla lepší než to, co jsem našel v Salonu. Odpovědní lidé by zřejmě argumentovali způsobem výběru vín do Salonu atd., ale mně jako návštěvníkovi je vlastně jedno, jaký postup pořadatel stanovil pro výběr vín do Salonu – tohle prostě není reprezentativní výběr nejlepších domácích vín, jak je znám já.
Jak vyplývá z informací z katalogu, v Salonu mohou být pouze vína, která se umístila na jedné z devíti nominačních výstav, vína, která výrobce do salonu přihlásí a která do Salonu vybere osmadvacetičlenná porota. Seznam členů poroty je v katalogu výstavy na straně 18, z fotek na straně 19 vyplývá, že výběr se neděje sumarizací samostatných nezávislých hodnocení porotců, jak je běžné u mezinárodních soutěží, ale společnou diskusí členů poroty nad ochutnávkou.
Přiznám se, že se moc nezajímám o velké vinařské podniky a osoby, které je reprezentují, ale i tak jsem v osmadvacetičlenné porotě našel 9 lidí, spjatých s největšími domácími výrobci vína. A těchto 9 velkých výrobců má v letošním Salonu celkem 47 vín. Takže vyhlašuju malý kvíz pro vinné detektivy – pokud někdo najdete víc angažovaných porotců a větší počet vín, které tito porotci vyrobili, než já, napište mi do komentářů. Katalog se seznamem porotců je tady, seznam vín tady. Kdo jich najde nejvíc, vyhraje láhev moravského vína – od malého výrobce, nezastoupeného v Salonu!