Ryzlink rýnský 2008, Milan Sůkal, Nový Poddvorov

Určitě jste to už zažili: ochutnáváte víno u vinaře ve sklepě, koupíte si s sebou krabici a za týden se doma divíte, Jak se mi tohle mohlo líbit? Máte z vína úplně jiný dojem než ten, který si pamatujete. A je celkem jedno, jestli za to může omámení atmosférou v moravském sklípku nebo vliv transportu vína několik set kilometrů do vašeho sklepa.

O Ryzlinku rýnském 2008 PS od Milana Sůkala jsem psal poprvé tady ve zprávě o Otevřených sklepech v Novém Poddvorově. V poznámkách mám ještě zmínku o botrytidě a cestou zpátky z Poddvorova jsem si v duchu počítal, jestli by se z ochutnaných vín dala sestavit šestice do dalšího kola Komunitních Bedýnek. Dopočítal jsem se do sedmi, sláva! Za pár týdnů na to jsem doma ochutnával některá vína, od kterých jsem si rovnou koupil lahev na domácí popíjení, a některá jsem zase v duchu škrtnul. Takže jsem minulý týden jel do Poddvorova k Sůkalům pro dvě lahve rýňáku napnutej jako struna: nebude to zklamání? Tenkrát v červnu u Sůkalů na dvoře bylo vedro, volně jsme se bavili se známými, takže by nebylo divu, kdybych měl z vína po několika měsících úplně jiný dojem.
První lahev padla hned večer při grilování a byl jsem nadšenej. Víno má trochu světlejší zlatavou barvu, už ve vůni potvrzuje moje poznámky o botrytidě, voní po citrusech a meruňkách a dává tušit zbytkový cukr. V chuti kraluje řízná ryzlinková kyselina, a přestože je deklarované jako suché (7 gr kyselin a 5 gr zbytkového cukru), má docela výrazný zbytkový cukr. I ta v článku zmiňovaná grapefruitová chuť tam je. Výrazné, dlouhé víno. 12 % alkoholu, zadní etiketa potvrzuje moje dohady o botrytidě a doporučuje archivovat 4-10 let. Večer před poddvorovskými Otevřenými sklepy jsme popíjeli v Čejkovicích, yaxi vytasil desetiletý ryzlink od Sůkala, a pokud si vzpomínám, byl taky postavený na vzájemné podpoře kyselin a zbytkového cukru, byl už pěkně kulatý, smál jsem se, že je hustý jako sirup, ale byl moc dobrý.
Obvykle se moc nerozepisuju o adjustáži, ale líbí se mi, že Sůkalovi používají „správné“ lahve. Bachraté burgundské na Pinot Noir, prodloužené štíhlé na ryzlink. Poctivý korek, přehledná etiketa. To je ono!
Jestli budu mít trochu místa, určitě se pokusím jednu krabici archivovat. Přesto není žádný hřích vypít tenhle ryzlink už dnes. Rozhodnout se o archivaci musí každý sám, takže doporučuju vypít jednu lahev rovnou a podle toho se rozhodnout a možná zajet do Poddvorova rovnou pro další krabici. Bedýnkáři si to budou moct vyzkoušet už v říjnu, protože jsem neodolal a tenhle krásnej rýňák nominoval do třetích Bedýnek. Přihlásit se můžete tady.