Minerální výtažek vinice Rosacker – Riesling 2003 AOC Grand Cru Rosacker, Cave Vinicole de Hunawihr

Zimní čas – ryzlinků hlas…

O deštivém květnovém ránu v Alsasku jsem tady už psal. Přiznám se, že jsem se do Hunawihru vypravil téměř omylem, slavnou vinici Rosacker jsem měl spojenou s Ribeauvillé (nejspíš díky vinařství Trimbach, které tam sídlí) a až na místě jsem se dozvěděl, že Rosacker vlastně leží v Hunawihru… k mému překvapení asi přispěl i ochotný prodejce v ribeauvilském vinařství, který nadšeně máchal rukou k blízkým stráním a označil mi takto i Rosacker. Ještě že mě nenapadlo nechat se na tom ribeauvilském Rosackeru vyfotit! Když jde o vinice, není nad pečlivou domácí přípravu. Na horním obrázku převzatém z webu domaine Sipp-Mack je hunawihrský kostel i s vinicí Rosacker. Rosacker je stručně řečeno 26 hektarů půdy a vápencových sedimentů, kde se přinejmenším od roku 1483 (první zmínky o daních z této vinice) pěstuje víno, asi polovina rozlohy je osázena ryzlinkem.
Budova Vinných sklepů Hunawihr (jak by se název vinařského družstva dal volně přeložit) leží na příjezdové silnici od Ribeauvillé, nedá se minout, a postavíte-li se před vchod do prodejny, uvidíte přímo na hunawihrský kostel. V prodejně (dolní foto) dostanete ochutnat cokoli z ceníku, já jsem si tam vybral několik ryzlinků, šedých ruland a jako zajímavost i jeden medailí ozdobený Sylván.
V zimním čase jsem podlehl vábení alsaských ryzlinků a otevřel i tento, Riesling 2003 AOC Grand Cru Rosacker, Cave Vinicole de Hunawihr… ve skleničce překvapil barvou: zlato! Na stěnách sklenky se tvoří jemné bublinky, barva je hodně výrazná, opravdu zlatá.
Vůně je méně výrazná, mladá a převážně minerální. Po ohřátí a provzdušnění vína se objevuje nevýrazná medově-květinová vůně přecházející až do žužu bonbónů. Dychtivě očekávané ryzlinkové medové chutě se nedostavují, jen svěží výrazně minerální minerální víno s jemným medovým tónem jen v pozadí. Těšil jsem se na zbytkový cukr, ale tohle víno je suché. Když jsem se s tím smířil, pochopil jsem, že k výrazně minerálnímu základu chuti by se cukr nehodil. S paní Skleničkovou jsme se po první sklence shodli na uzeném lososu, a byla to trefa. Tenhle ryzlink je vlastně vinně-minerální výtažek slavné vinice Rosacker. Dostal taky zlatou medaili na štrasburské soutěži Riesling du Monde 2005.
Když jsem si po několika hodinách zvykl na neočekávané složení chuti, nacházím v chuti i ovocné a květinové tóny a překvapivou, jemnou eleganci. Rozhodně výborné víno, tak silně minerální ryzlink jsem ještě asi nepil. Last but not least, stál 10,60 € – v porovnání s novými cenami moravských rýňáků laciné víno, ale to bych se už opakoval.
TOPlist