Recepty paní Skleničkové: Funghi Porcini

My ženy musíme sledovat drobné idiosynkrazie našich mužů shovívavě, naštěstí je většinou jejich vlastní nápady brzy omrzí. Jedna z věcí, které Skleničku neopouštějí, je vynalézavost, s kterou zdůvodňuje svou náklonnost k vínu. Minulý týden organizoval otevření své oblíbené láhve složitě jako státní převrat – volal mi na nákup, ať koupím špenát a anglickou slaninu, že budeme experimentovat s italským receptem na plněné žampióny. Znám ho už dost dlouho, takže mu neskočím na špek – hned mi bylo jasné, že jen hledá záminku k otevření některého ze svých výhodných nákupů.

Funghi porcini je italský předkrm, který jsme objevili v Toskánské restauraci na zámku v Brandýse nad Labem. Zalíbil se nám natolik, že jsme ho zkoušeli několikrát doma. V zásadě je to jednoduché jídlo : vydlabete žampiony a naplníte prázdné kloubouky směsí sýra, rajčat, slaniny, kudrnky a koření a necháte zapéct. Nejvíc jsme se natrápili se slaninou: Sklenička je mlsný a zpočátku chtěl používat libovou šunku nebo uzené, a to nebylo dobré. Nejlepší je tučná, prorostlá anglická slanina. Dá se experimentovat s kořením, používali jsme hlavně majoránku a bazalku. Je to výborné k vínu, nejspíš proto s tím Sklenička tak dlouho experimentoval.
Tentokrát bylo zadání trochu jiné – Sklenička koupil půl kila (6 kusů) obřích žampionů a ode mne si vyprosil plátek anglické slaniny a čerstvé listy baby špenátu. Takže rozpis položek (odhadem, pro 2 osoby):
– půl kila (6 kusů) velkých žampionů
– plátek anglické slaniny asi takhle velký :o)
– listový špenát
– sýr na strouhání, téměř libovolný – použili jsme moravskou goudu.
– puget kudrnky
– sůl, koření – vyzkoušejte majoránku, papriku a další
– přidala bych kousek rajčete, ale není to nutné
Vydlabeme co nejvíc hmoty z žampionu, aby zůstal prázdný čistý klobouk. Nakrájíme slaninu na drobné kostičky. Nastrouháme kousek sýra. V porcelánovém hrnku zalijeme špenátové listy na 2 minuty vařící vodou. Tento krok není nezbytný, ale špenát spařením ztratí spoustu objemu a místa v žampionech je málo. Scedíme špenát a vložíme kousek špenátu do každého žampionu. Ze slaniny, sýra, nasekaného rajčete, kudrnky a koření uhněteme směs, tou vyplníme klobouky žampionů. Pokud chcete použít parmezán, doporučuji nedávat ho do směsi rovnou, ale vyndat žampiony z trouby asi 2 minuty před dokončením, posypat parmezánem a nechat dopéct. Do pečící nádoby kápneme lžíci olivového oleje. Horkovzdušnou troubu roztopíme na 200 stupňů, poté vložíme plněné žampiony (v uzavřené pečící nádobě) a asi 20 minut pečeme. Výsledek vidíte dole:
Mlsný strávník by měl dodat dobré Chianti Classico, Bolgheri D.O.C. nebo burgundský Pinot. Sklenička dodal červené Auxey-Duresses 2005 AOC Premier Cru, o tom bude zítřejší příspěvek. Myslím, že by to šlo požívat i s dobrým bílým vínem. Dobrou chuť!
TOPlist