První chřest

Web výrobce hlásá, že o víkendu sklidili prvních 500 kilo chřestu, ale moc jsem tomu nevěřil – o víkendu jsem kolem chřestových polí jezdil a nikde ani noha, nikde ani Ukrajinec. Měl jsem to jen za reklamu, ale pro jistotu jsem se v úterý zajel podívat k výrobci do Hostýna.

Všichni nosí nová černá trička (měli novinářskou návštěvu, tak se hodili do gala :o) a o víkendu se skutečně sbíralo… protože dostali novou třídící linku a museli ji na něčem seřídit. Ale ochotně mi prodali první svazek chřestu (za nekřesťanskou cenu, ta prý bude klesat, až ho bude víc).
Jak napovídá obrázek, otevřel jsem k němu asi nejlepší Veltlín, co znám – Strassertaler 2011 z Allramu. Lehký, nenápadný, ovocně-květinově-pepřový. Už jsem o něm psal před dvěma roky tady a zase bych to mohl opsat. Jen poté, co jsem se párkrát zúčastnil hodnocení vín v soutěži Prague Wine Trophy, už bych nebyl tak skeptický k americkým 93 bodům. U nás máme někdy zábrany dávat vysoké hodnocení (a všiml jsem si, že někteří čtenáři rovnou redukují stobodovku na devadesátibodovku), ale Strassertaler je fakt výbornej.
V Hostýně snad do konce týdne začnou pravidelně sbírat. Na zelený chřest si budu muset ještě dva týdny počkat. Jestli se o víkendu dostanu ke koštování, představím příští týden výběr vín ke chřestu :o)