První český Sauvignon?

Hned jak jsem v září vyhlásil monteskudájské bedýnky, napadlo mě téma na příště: Sauvignony. Samozřejmě ty bílé, ne kabernety. Jak se téhle odrůdě spíš vyhýbám, najednou jsem si napsal na papírek pětici Sauvignonů, které se mi letos líbily a na papíře to vypadalo krásně: už jen šestý kus a je to hotový! Minulý týden dostala tahle idea K.O. – dva z těch pěti Sauvignonů jsou už nedostupné, třetí, ze Sancerre, je v ročníku 2010 podstatně jiný, než byl předchozí ročník.

Ve čtvrtek jsem navštívil v Žernosekách Františka Kupsu a odvezl si karton jeho kabinetního SVG 2010 (poprvé jsem o něm psal už před časem tady), ale bohužel taky varování, že dalších padesát lahví pro Komunitní Bedýnky mi nedá, protože jich má málo a vůbec vín z tohoto ročníku bude málo, takže je bude šetřit pro stálé zákazníky. To je sice rozumné, ale asi tím padá další nápad, který na papíře vypadal tak báječně :o)

Jaký je tedy český Sauvignon? Především je jediný svého druhu – pokud někdo víte o dalším SVG z české oblasti, rozepište se v komentářích. (Pro mě je sice rarita už to, že někdo v Čechách pěstuje SVG, ale pan Kupsa prozradil, že to je už asi třetí úroda, takže je jasné, že mi to dva roky unikalo :o) Je z nakupovaných hroznů z vinice Ovčáry od Slaného. Má typickou žernoseckou ambaláž, hnědou štíhlou pistoli a díky kabinetní cukernatosti i nízký obsah alkoholu, 11,5 %. Světlou barvu, krásně čirou a jiskrnou. Jemnou sauvignonovou vůni, květinovou a meruňkovou, až do sladkých bonpari tónů. V chuti je pěkně suchý, jestli v něm nějaké gramy cukru zbyly, tak jen aby vyrovnaly vyšší kyseliny roku 2010. Díky kabinetní cukernatosti a nízkému alkoholu krásně pitelné, svěží a osvěžující pití. Středně dlouhé, pěkně vyvážené. Vlastně bych se neměl tak pochvalně rozplývat nad jednoduchým vínem, určeným nejspíš k rychlému vypití, ale při vší té lehkosti marně hledám jakýkoli kaz na té jednoduché kráse, a to je vyjímka.

Sice už asi další kartony od pana Kupsy nevyškemrám, ale pokud ho chcete vyzkoušet, máte ještě naději. Cestou domů jsem šlápl na brzdy před vinotékou v Roudnici (Vinotéka Pod Slavínem) a měli ho. Sice za cca 185 Kč, ale měli ho. Navíc měli vzorný výběr místních, roudnických a žernoseckých vinařství.

Už jste pili Sauvignon, který vyrostl na dohled od Řípu?