Pražené mandle

Sklenička má rád všechno, co je malé a je toho spousta – tedy když je řeč o jídle. Pokud jde o bifteky nebo zmrzliny, nemá nic proti velkým porcím. Ale když jde o lentilky, buráky, crackery nebo malé sušenky, odhazuje konvence a bez ohledu na společnost sní vše v dosahu. Dokonce je schopen i přestat skákat do řeči spolustolovníkům a tiše se krmit, přistanou-li na stole mandle nebo oříšky. Z rajčat nejvíc obdivuje sicilská cherry-rajčata. Může se utlouct po mladém hrášku, a občas se taky utluče. Miluje kaviár. Myslím, že jeho obdiv k šampaňskému souvisí s bublinkami, s jejich velikostí a množstvím.

I z vyjmenovaných příkladů je vidět, že jídlo Skleničku zajímá hlavně tehdy, hodí-li se k vínu. Protlačila jsem sem už i recepty na jídla, která nebyla určena k vínu, ale tentokrát jsem to vzdala. Recept je Skleničkův, já jsem ho jenom zapsala (tedy, recept, jestli to vůbec je recept. Vlastně dnes ani nemusím psát seznam potřebných surovin.). Uhranuly ho pražené mandle, a když se dozvěděl, že se ve vinárnách nekupují hotové, ale připravují se na objednávku, jal se experimentovat. Koupil v Makru kilovku loupaných mandlí. (Vaše ženy vám poradí, že mandle lze spařit a oloupat, ale Sklenička má rád nejjednodušší postupy.)
V malém kastrůlku zahřejete olej. Sklenička používá na všechno olivový olej, ale ten se snadno přepálí, k tomuto účelu lépe poslouží slunečnicový olej. Do rozpáleného oleje vysype z kávového šálku (aby se nespálil) asi deci mandlí, jen tolik, aby souvisle pokryly dno kastrůlku. Průběžně sleduje, jak hnědnou a obrací je vidličkou. Když se mu barva zdá dobrá, sundá kastrůlek z ohně a vystrká nahnědlé mandle na kuchyňské papírové utěrky. Mandle jemně posolí, potom je zavine do papírové utěrky a všelijak složitě je obrací. Dílem proto, že mandle jsou horké a chce, aby se dobře obalily solí, dílem proto, že z nich chce odstranit olej. Když mu to za chvíli nedá, začne ještě teplé mandle ochutnávat. Pokud je nepřesolí, přidají se i děti a já.
Tím se dostáváme ke druhému úskalí tohoto receptu – první úskalí byla možnost, že mandle zapomenete v kastůlku na ohni a spálíte je. Pokud si to ohlídáte, hrozí už jen přesolení. Přesolené mandle odmítají děti a ani dospělý jich nedokáže sníst mnoho. Solte s mírou! Pokud se vyhnete dvěma zmiňovaným úskalím, ještě teplé mandle jsou snědené a všichni účastníci vaření žádají další porci. Dáte kastrůlek znovu na hořák a zapálíte oheň. Nalijete trochu oleje. Je to tak jednoduché…
Dobrou chuť !
TOPlist