Poznámky z cesty 2

Když jsem tady před časem několkrát napsal, že za počet nehod na českých silnicích může spíš špatný stav silnic než (mediálně vděčnější téma) agresivita českých řidičů, zaznamenal jsem od zastánců represe popuzené reakce. Znova jsem si na to vzpomněl při páteční cestě na dovolenou po německých, rakouských a italských dálnicích. Palubní počítač mi ukázal, jak moc stav silnic ovlivňuje způsob jízdy řidiče.

Hned za Rozvadovem mi nápadně klesla spotřeba, a to i přesto, že cestovní rychlost mírně vzrostla. Několikrát jsem vynuloval ukazatel průměrné spotřeby, ale i při stoupání na Brenner mi ukazoval výrazně nižší spotřebu, než na jakou jsem zvyklý na trase Praha – Brno. Nebudu zacházet do podrobností, ale když nepočítám Brenner, měl jsem spotřebu benzínu o osminu nižší, než na kolik jsem zvyklý v Čechách.

Jestli to není odlišným stavem silnic, napadají mě už jen dvě možná vysvětlení. Buď je za Rozvadovem řidčí vzduch (to je částečně možné vysvětlení pro stoupání na Brenner) nebo je moje auto stejně jako já nadšené z dovolené a jak mu stočím čumák k jihu, rozletí se jako pták. (Pro jistotu dodám, že jsem vezl v noci dvě spící děti a tak jsem jel maximálně plynule, šetřil jsem brzdy.)