Pozdní sběr říjnový, s kozím sýrem

Určitě je znáte, čtyřboké a šestiboké jehlany s uříznutou špičkou a obrázkem kozy. Ten na fotce jsem koupil v rakouské Bille kousek za hranicí. Dříve bývaly běžně k dostání v české Bille a v MAKRO, teď jsem je už dlouho neviděl. V Čechách stávaly 70-80 kaček, v Rakousku kolem 2 EUR. No ve Francii ještě míň!

Původně jsem je odkoukal od Martina Dindoše z OHMS. Podával je k moselským ryzlinkům v elegantní trojkombinaci list salátu – plátek uzeného lososa – hrudka kozího sýra. Bylo to prostě dokonalý! Nějak mě to utkvělo v paměti a při letošním výletu na Loiru s Danielem Brožem jsem si těch sýrů všiml ve francouzské sámošce. Bylo už po sedmé večer, ukořistil jsem několik krabiček sýra, bílou bagetu, lososa a nějaké ovoce. Nějak mě v tu chvíli napadlo, že by to mohlo jít i k jiným odrůdám s vyšší kyselinou. A šlo to báječně, každý večer jsme potom debužírovali bílou veku s kozím sýrem (po třech dnech jsem tomu říkal kozí taveňák, protože sýr stál asi polovinu toho, co doma) a lososem a zapíjeli to místními vynikajícími Sauvignony. Zase jsem si na to vzpomněl, když jsem teď z Bedýnek vybíral vína, která chci poslat do soutěže vín. Některá vína jsem už několik měsíců neochutnával, tak teď jsem musel. Než nějaké víno pošlete soutěžit, musíte si ho otevřít a zahrát si na bodování. Zhodnotit ho a odhadnout, jak dopadne u poroty. Zatím mi to vycházelo, jen teď jsem si k Sauvignonu pomohl kozím sýrem :o)
Otevřít si odpoledne deset výborných vín, vybírat z nich nejvhodnější a vyplivovat víno do dřezu je trochu rozporná zkušenost. Polykat nejde, protože to komplikuje rozhodování. Naštěstí mi večer přišlo pár kamarádů pomoct s dopíjením, takže jsme se zbytkem v lahvích naložili podle dobrých zvyklostí. Když srovnávám vína, která jsem ochutnával v počátcích blogu a dnes, vidím jasný vzestup kvality. Taky vidím, že jsem před šesti lety doma halabala ochutnával kdeco, zatímco dnes často opakovaně popíjím vína stejných vinařů. Jak se koníček míchá s profesí, zvyšuje se kvalita a zmenšuje se pestrost. Připomíná to myšlenku o tom, že manželky nemají rády dávné přítelkyně (a přítelkyně nesnášejí staré manželky). Prostě plést jedno s druhým přináší problémy :o)
Navzdory deseti otevřeným lahvím jsem bedýnkové Cabernety Franc od Bernarda Baudryho v pondělí objednal a přesně podle očekávání mi sekretářka Stephanie napsala, jestli by mi nevadilo, kdyby mi je kvůli probíhající sklizni hroznů připravila až po 24. říjnu? Zrovna v tu chvíli mi vypadla e-mailová schránka a nemohl jsem jí odpovědět. Tak jsem fakturu zaplatil a napsal jí, že jestli víno přijde pozdě, nějak si s tím poradím. E-mail dostane se zpožděním, až bude mít platbu na účtu. Snad z toho udělá ten správný závěr a připraví mi je dříve!