Nejlepší zpráva končícího měsíce dubna byla, že Leonard Cohen se v srpnu vrátí do Prahy! Psal jsem o něm už na konci reportu tady, radost mi nezkalí ani to, že lístky jsou oproti loňsku dražší, ani to, že den před tím zahraje v Blavě a lístky tam stojí polovic. Už mi v autě hrajou všechna jeho alba a tetelím se blahem, když zpívá v titulní písni alba The Future „white men dancing“ a já si pokaždé vzpomenu, jak se na koncertě otočil na Sharon Robinson, pozměnil text, zazpíval „black girl dancing“ a Sharon se roztančila jako na pouti… Schválně mrkněte na následující video z youtube, jak se starej Mistr Leonard potutelně usmívá, když pobrukuje sboristkám, „Ukaž mi svou krásu, až diváci odejdou.“ Letos mám vánoce posunuté na 29. srpna.
Druhá nejvýznamnější zpráva je ze Znojma. VOC Znojmo se po tříletém těhotenství narodilo a první zpráva pana Cuketky říká, že se narodilo zdravé. (Zatím) nedošlo k tomu, že by si vinaři navzájem schválili kdejaká vína, ale první dojem ukazuje na přísnou selekci vín uváděných pod hlavičkou VOC. Tleskám s kyselým úsměvem – až se příště potkám se Svahem nebo Vinográfem, musím se jich zeptat, jestli dostali od VOC sdružení aspoň nějaké informace. Aby to nebylo jako s dopravním značením v zapadlých moravských vesničkách – předpokládá se, že místní prostě vědí kudy jet, a pro pražáky přece cedule stavět nebudeme :o)
Od výrobců sice žádné informace nedostávám, ale občas přijde nabídka od obchodníků. Několik se jich ozvalo po prvním kole Komunitních Bedýnek, že bedýnky napjatě sledují a nabídli vína do dalších kol. Většinou za velkoobchodní cenu, zřejmě to berou jako propagaci. Tento pátek jsem už nadšeně rozbaloval balík s německými ryzlinky a rakouským veltlínem. Nakonec bude možná jednodušší připravit bedýnku z dovozových vín než z domácích.
Hochheimer Riesling Trocken 2007, Domdechant Werner, Rheingau. Tradiční adjustáž, prostě klasika, leč bez nápadu. 12,5 % alkoholu, trochu plnější citronová barva. Plná nazrálá vůně, luční kytka, lípa, med. Na jazyku jemně perlí, v chuti je neutrální pokud jde o poměr cukru a kyselin, ale příjemně plné a přitom lehké. Minerální závěr chuti. Za 170 Kč koupit celý karton (tady)!
Někteří bedýnkáři volají po anketě, ve které by zvolili nejlepší víno z první Skleničkovy Komunitní Bedýnky (SKB). Jen si volejte, žádná anketa nebude. Pro mě by to byla Sofiina volba, já mám všechna ta vína rád jako dětičky a nechce se mi volit nejlepší nebo nejzlobivější z nich. Raději už přemýšlím o další bedýnce. Už jsem odložil projekt“francouzské bedýnky“ plněné v přímém přenosu během výletu do Alsaska a Burgundska, ale ideu vložit tam někdy zahraniční vína neopouštím. Ale zkusím do prázdnin připravit ještě jednu bedýnku moravskou.
Kvasím. Žádné umělé kvasinky, kvasím z toho, co na mě napadalo. Odpovídal jsem poslední měsíc několikrát na soukromé dotazy po mém stavu, že se moje stavy průběžně mění, aktuálně ze střízlivého na ovíněný, z ženatého na rozvedený, ze zakyslého na veselý a z osamělého na zamilovaný. Jako ty drcené hrozny, kvasím. Jen nezasířit, nepodchladit! Tolik na vysvětlenou, proč moje psaní náhle zřídlo.
Úplné nasycení smyslů nastalo minulý čtvrtek 14. května na ochutnávce Chablis (Lamblin) a specialit burgundské kachní farmy Rabuat ve vinotéce Le Caveau. Jedenáct vín od Petit Chablis 2007 až po Grand Cru Vaudésir 2007 (vonělo jako drahá dámská voňavka s tóny ovoce a v chuti jsem objevil koňak i barik, ale Dan Brož přísahal, že v bariku nebylo) doplňoval talíř se vzorky uzených kachních prsou, klobásek, riletek, paštiček a Foie Gras. Po skončení degustace skoro všichni příchozí zakoupili společně několik lahví vína, prodalo se i několik čerstvých burgundských sýrů, a sedělo se do pozdních hodin. Moje úlovky vidíte na fotce, báječný sýr Chaource, uzená kachní prsa a dvě paštiky. Chablis 2008 vypadá velmi slibně!