Komunitní bedýnky, druhé kolo

Většina vín z prvních bedýnek je vypitá, komentáře ustávají… je čas na malou rekapitulaci. A dobře se držte, jedeme z kopce – hned po rekapitulaci přijde druhé kolo!

Pro mě dopadly Komunitní bedýnky 1 dobře – třicítka bedýnkářů (!) si svoje bedýnky promptně vyzvedla (všichni zaplatili už předem, takže nezatěžovali ani mě, ani dobrodince ve vinotéce Le Caveau, který se rozhodl bedničkám pomoci). Pošta rozbila asi pět lahví, které jsem obratem nahradil a poškozeným bedničkářům poslal znovu. Z toho plynou dva praktické závěry: 1. příště použijeme Obchodní balík, vylepšenou službu České pošty, jen o pár korun dražší a podstatně rychlejší. 2. Jestli stoupne počet rozbitých lahví, budeme muset běžným způsobem poškozené balíky reklamovat a dokladovat rozbití, na což jsem v prvním kole v zájmu plynulosti akce rezignoval.

Další velmi uspokojivý závěr je ten, že Komunitní bedýnky fungují. Diskuse o vypitých vínech byla nad očekávání kultivovaná až šťastná. Očekával jsem větší melu s kontroverzním nábojem. Možná to přijde v dalších kolech – buď se diskutující osmělí, otuží, nebo vyberu (ať už záměrně nebo omylem, oba způsoby jsou možné 🙂 nějaké výrazně spornější víno, o které se svede větší půtka.

Na začátku května mi otrnulo a pokouším se vymyslet další kolo, Komunitní bedničku 2. Nápady by byly, ale realizace zatím pokulhávala. Původní idea byla dávat do bedniček vína, o kterých jsem v poslední době psal, bez nějaké zvláštní sjednocující myšlenky. Brzy mě ale začaly napadat tématické bedýnky, třeba VOC terroirs (mikulovský vlašák, bzenecký ryzlink, znojemský veltlín… poddvorovský Pinot?), ryzlinková bednička nebo sólo bednička s víny VOC Znojmo (to jsem zatím odložil, viz minulý článek 🙂.
Překvapivě se mi ozvalo několik obchodníků s vínem a nabídli víno do bedýnek za sníženou cenu (za účelem propagace svého podniku). Uvítal jsem to a několik vín koupil a vypil, záměrně zdůrazňuju koupil a vypil, protože mi záleží na tom, aby to byl můj výběr a ne PR okénko blogu. Takže jsem některá vína vypil s větším potěšením a jiná s menším, ale první vlaštovky tu už jsou a nejmíň s jedním vínem najisto počítám pro příště. Méně překvapivé až pochopitelné je, že se s podobnou nabídkou neozval nikdo z domácích výrobců (pro úplnost musím dodat, že dvě červená vína z vinařství Krásná Hora jsem si pro první kolo sice sám vyžádal, ale vinař sám na ně nabídl velkoobchodní slevu.)
V červnu se mi otevřelo několikadenní okénko na cestu do Francie, tak jsem se rozhodl oba projekty spojit do jedné bedýnky. Pro zájemce, kteří objednají (a zaplatí!) bedýnku do 29. května, bude druhá bedýnka evropská. Bude v ní slušný německý ryzlink, burgundské Pinoty a ještě pár vín, o kterých zatím nevím, možná i něco domácího 🙂 Nechte se překvapit! Cena bude 1.590 Kč, počítám, že za tu cenu by v ní mohly být (mimo jiné) i dva až tři slušné Pinoty nebo šardonky – žádné Premier Cru, žádný Chambertin, ale dobré základní burgundy. Půjdu pro ně k vinařům, o kterých jsem tady psal už vloni (třeba tady a tady), jen teď nemůžu napsat s jistotou, co přivezu, protože všichni budou prodávat nový ročník a já budu muset vybírat znovu. Bedýnky budou k vyzvednutí opět v žižkovské vinotéce Le Caveau nebo poštou jako Obchodní balík (s přirážkou 150 Kč). Ti, kteří si pro svou bedýnku přijdou do Le Caveau, dostanou navíc jako pozornost vinotéky francouzský sýr, který Le Caveau taky dováží (kromě vína, octu, chlazených ryb…)
Představte si tu rozkoš, otevřít si v klidu doma burgundský Pinot nebo německý Riesling, porovnávat dojmy z vlastní skleničky s dojmy v diskusi na Skleničkově blogu (s dalšími třiceti bedýnkáři 🙂 a přidat vlastní komentář podpořený čerstvými dojmy z právě načaté lahve!
Pokud chcete bedničkovat, vyplňte dotazník tady a e-mailem dostanete platební údaje a žádost o platbu předem. Asi budu muset nakupovat vína podle počtu přijatých plateb, takže neváhejte! Bude-li to možné, budu o nakoupených vínech informovat naživo v příspěvcích na blogu. Předpokládám, že distribuce začne do 15. června, abyste si bedýnky stihli rozbalit před odjezdem na dovolenou…
Na čistě domácí bedničku dojde taky, ale až po prázdninách!