Pozdní sběr aktuální krásnohorský

Po včerejším depresivním zápisku trocha slunce do života! Před týdnem jsem tady napsal, že bych (jako Sklenička a blog) chtěl být spojovaný s dobrými víny. Sám jsem se poplácal po ramenou za Springerův Vavřinec, Tichého rýňák a SVG z Dobré Vinice z Komunitních Bedýnek. Netušil jsem, že mi nezávislá porota hned na to potvrdí další víno z posledních bedýnek. Někdy se prostě musíte pochválit sami, když to za vás nikdo neudělá. A o tom to dneska bude celé :o)


První radost

Napřed mi udělala radost Evas (děkuju!), když pochválila krásnohorské Old School Cuvée, mix snad deseti odrůd ze staré (a hned po sklizni vyklučené) vinice. V Krásné Hoře koupili starou zanedbanou vinici se smíšenou výsadbou starých, zapomenutých odrůd. Většinu keřů tvořilo Neuburské a veltlínské, ale byly tam VĚCI, o kterých jsem nikdy neslyšel, jako bílý a šedý portugal nebo „Ušlechtilé bílé“ . Cuvée jsem objevil v lednu v tanku a pak znova v červenci. Když jsem se hned na to rozhodl udělat jednobarevnou, čistě krásnohorskou bedýnku, okamžitě bylo jasné, že tohle vyjímečné víno tam chci. Šlo to všechno rychle a Marek Vybíral mi slíbil nalahvovat ho pro tu příležitost, takže se dostalo k více než šedesáti abonentům Komunitních Bedýnek.

Že se dostane i na přehlídku Jiná vína, to už bylo jaksi navíc. Luboš Osička ji nejspíš znal z Krásné Hory z tanku, ale moje zmínky na blogu mu ji připomněly. Volal mi kvůli tomu asi týden před přehlídkou až po půlnoci, nikdy bych nečekal, že pan Sklenička protlačí nějaké víno na Jiná Vína :o)))

Jeden vážený zákazník, který jen letos nakoupil vína z Komunitních Bedýnek snad za 30.000 Kč, mi vzkazoval, že tím vínem podlil chobotnici. Já to s Old School Cuvée mám taky jako na houpačce: jednou ano a jednou ne. Jednou mi připadá harmonické a zábavné, podruhé mě ta směs vyzrálých a zelených tónů a chutí ruší a odrazuje. Do Salónu vín ČR bych ho nedával, ale k povídání s kamarády na letní zahradu ho rád vezmu.

Druhá radost

Ve čtvrtek jsme vyřizovali účetní zbytky krásnohorských komunitních bedýnek a Marek Vybíral se pochlubil, že jejich základní Zweigeltrebe 2011 vyhrálo šampiona soutěže Prague Wine Trophy. 88 bodů a vítěz v kategorii před všemi rakouskými zweigly, s tím, že krásnohorská barikovaná Zweigeltrebe Reserva 2010 skončila hned třetí. To asi nebude náhoda! (Blahopřeju Františkovi Š., který si po ochutnávce krásnohorských vín u mě na zahradě objednal obou vín hned po bedýnce!)

Marek hned dodal vyčítavě, že mladý Sauvignon skončil v poli soutěžících a že za to určitě můžu já se svými komentáři o mísení kopřivových a meruňkových Sauvignonů. To ani nevěděl, že jako porotce jsem při té soutěži skutečně měl jeho Sauvignon naslepo na stole, takže to nemůžu komentovat, jen popírat :o) Ale Zweigelty jsem nehodnotil, s tím nemám nic společného! (Pro jistotu dodám, že žádné důvěrné informace nevyzrazuju, výsledky jsem dostal z Krásné Hory, z PWT ještě ne.) S radostí to zveřejňuju, protože Zweigeltrebe 2011, šampion Prague Wine Trophy, bylo před měsícem ve Skleničkových Komunitních Bedýnkách. Rozhodl jsem se pro něj okamžitě už při červencovém koštu ve vinařství, moc se mi líbilo. Když jsem si doma otevřel lahev, kterou jsem dostal „od cesty,“ překvapilo mě, jak moc se projev vína lišil od mých původních dojmů z vinařství. Přesto to bylo zábavné a dobré, Marek mi potom připomněl, že víno chutnané ve vinařství bylo už dva dny otevřené.


Takže blahopřeju do Krásné Hory k šampiónu PWT zweiglů a těší mě, že jsem ho vybral do Bedýnek (za 140 Kč!) a taky že jsem to trefil hned napoprvé při jedné krátké degustaci. Titul šampiona z jedné soutěže a 88 bodů jistě neznamená, že je to nejlepší Zweigelt na světě, ale jisté potvrzení kvality to je. Vlastně jsem tu Bedýnku vymyslel jen proto, že jsem měl výhrady k původní recenzi na ovíně.cz i vůči následné odpovědi na Evas.blogu, a chtěl jsem, aby si co nejvíc čtenářů mohlo udělat vlastní názor.

K Bedýnkám ještě dvě zmínky: z krásnohorské bedýnky mám hodně rád i Pinot Blanc 2011. A taky jsem vyhlásil nové italské Komunitní bedýnky se spoustou zajímavých vín. Možná v nich najdete příštího šampiona odrůdy Sangiovese, jestli se přihlásíte a bedýnky si koupíte! Úvodní článek je tady.