Pouilly-Fumé 2012, Sébastien Treuillet

Čtenáři Skleničkova blogu asi většinou vědí, že (zjednodušeně řečeno) Pouilly-Fumé je apelace v údolí Loiry a bílá vína z Pouilly jsou z odrůdy Sauvignon Blanc. Apelace má asi 1200 hektarů vinic (necelý dvojnásobek obce Velké Bílovice) a spolu s nedalekou apelací Sancerre jsou zdejší Sauvignony považované za nejlepší na světě. Jen neplést s Pouilly-Fuissé, protože to nejsou Sauvignony z Loiry, ale šardonky z jižního Burgundska :o)

Pouilly-Fumé 2012 Sébastiena Treuilleta by mohlo ilustrovat, co všechno mi přinášejí Komunitní bedýnky. O návštěvě ve vinařství jsem psal už v únoru tady. Pan Treuillet nám dával ochutnávat vína z jednotlivých sudů a komentoval rozdíly, zavezl nás na vinici a když nestačily slova, názorně nám předváděl, jak stříhá révu. Kromě hotového Pouilly-Fumé 2011 nám dával ochutnat i vína ze tří parcel, ze kterých nakonec smíchá jedno jediné bílé cuvée označené jako Pouilly-Fumé 2012. Má asi 3,5 hektaru vinic v Pouilly-Fumé a necelé dva hektary v okolních apelacích. Poslední dva týdny jsem si naopak užíval odvrácené strany obchodu s vínem. S oběma francouzskými vinaři jednal Daniel Brož a zahrnoval mě špatnými zprávami typu „Tak P. mi neposlal fakturu ani nebere telefon a zejtra tam prijede dopravce.“ Zocelen podobnými zkušenostmi z Itálie jsem odpovídal „ty to zvládneš!“ Dobrá zpráva pro padesátku účastníků současných Komunitních bedýnek je, že to dobře dopadlo a první (francouzská) část vín už přijela. Druhá část by se měla po několika odkladech naložit v Toskánsku právě v pondělí.
Takže jsem v pátek večer s mladistvým napětím otvíral Pouilly-Fumé 2012 Sébastiena Treuilleta. Napětí bylo namístě, protože jsem víno objednal jen podle degustace sudových vzorků dva měsíce před lahvováním, ale vyšlo mi to!
První dojem z barvy je slaboučký. Světlá jako cukrová vata. Vůně je nesměle sauvignonová, nasládlá, zavřená. Chuť je o poznání otevřenější, úplně suchá, s odbouranou kyselinou jablečnou, svěže ovocná, broskvová a minerální. Sud se zprvu projevoval mírně a nenápadně, až po ohřátí je výraznější. První dojem po otevření podchlazené lahve byl málo přitažlivý, ale víno se rychle vzpamatovává z přepravy a sud se bude víc prosazovat. Bedýnkářům doporučím dekantaci v karafě a velké sklenky. Víno je v lahvi teprve od května a nejvíc by mu prospěly ještě dva či tři měsíce ve sklepě. Ve velké skleničce se rozvíjí a dopracovává k mohutnějšímu projevu barikovaného Sauvignonu. Předchozímu ročníku jsem vyčítal chlorofylové tóny v chuti, ročník 2012 je nemá, a broskvově ovocné tóny v chuti se krásně rozvíjejí. Kultivované, elegantní, přiměřeně barikované. Krásný příklad toho, proč jsou Sauvignony z Pouilly a Sancerre tak oceňované.