Pouilly-Fumé 2011 AOC, Sébastien Treuillet

Zatím nejkrásnější večer v roce byl ve středu, když opadly povodně a velká voda začala klesat. Odpoledne jsem zajel z naší vísky do Mělníka a většinu cesty jsem jel kolem moře. Povodňovou turistiku nedoporučuju a myslím, že postižení nemají zvědavce rádi, ale cesta po silnici R9 lemované z obou stran vodou, místy jen centimetry od vozovky, dá každému lepší představu o tom, co dokáže voda.

Namísto holubice jsem navečer vypustil zmíněný Sauvignon z údolí Loiry (o výletu jsem už psal tady). Víno bylo v únorových půl-bedýnkách, ale nic podrobnějšího jsem o něm zatím nenapsal, takže si to případně asi třicet účastníků půlbedýnek může zkontrolovat. (Na horní fotce nám pan Treuillet ukazuje, co je to buržonáž.)

Klasická burgundská lahev a jednoduchá etiketa. Světle žlutá barva, teplejší citronová. Ve vůni sauvignonový mix chlorofylových a ovocných tónů pěkně zakulacený sudem, po provzušnění jde až do medu. Nejspíš půjde o mix různých nádob, protože barik z vůně nijak nevyčnívá, vůně je broskvová a minerální. V chuti suché, jemná odbouraná kyselina, komplexní dojem z ovocných tónů (zelených i vyzrálých, podle teploty a provzdušnění se střídají), nasládle vyzrálý závěr a dobrá práce se sudem. Vlastně je to docela jednoduchý Sauvignon, ale precizně udělaný. 88 bodů ze sta.