Pergolaia 2008 IGT Toscana, Caiarossa

Základní víno vinařství Caiarossa stávalo 15 EUR a počínaje ročníkem 2008 zdražilo. Důvod mi byl po degustaci kompletní vertikály v létě 2012 intuitivně zřejmý. Vinice byly vysazeny v roce 1999 a první Pergolaiu vyrobili v roce 2003. Když jsem první ročníky ochutnával před rokem, byly už unavené a za zenitem. Vína z mladých vinic nebývají připravená na dlouhou archivaci a první ročník, který se v čase skutečně dobře držel, byl 2007. Takže v Caiarosse konečně získali víno schopné dobře zrát a hned s dalším ročníkem zvedli cenu, pomyslel jsem si.

Schopnost vyzrávat demonstruje i Pergolaia 2008. Když jsem ji hned po začátku prodeje v létě a na podzim 2012 ochutnával, působila jako rozostřená fotka. Možná jsem si napsal poznámky, ale zpaměti bych to popsal jako špatně zaostřené Sangiovese. V podzimních Komunitních bedýnkách jsem dal přednost Pergolaie 2007. Po půlroce jsem se vrátil k darované nulaosmičce a odměnila se mi příjemným překvapením.
Má typickou toskánskou rudohnědou barvu s výrazným hnědým odstínem, působí nazrále. Na Sangiovese má docela jemnou lesní vůni s kořením a v chuti skoro málo kyselin, působí hodně kultivovaně. Žádná divočina, jakou bych od Sangiovese očekával. Je tam les a lesní plody, je tam náznak zemitosti a koření, ale všechno je to příjemně sladěné. Přispívá tomu dobrá práce se sudy (podle údajů z vinařství kvašení v 50-hektolitrových dřevěných sudech a žádné nové sudy pro další školení.) Odrůdově jde do Sangiovese a Cabernetu Sauvignon, má až nasládlé třísloviny a těžší, hutnější projev. Následné nahlédnutí na web mě usvědčuje z omylu pokud jde o odrůdy, od předchozího ročníku se snížil podíl Sangiovese (87%), přibyl Cabernet Franc (4%), zůstaly Merlot (6%) a Cabernet Sauvignon (3%). Předchozí ročník s vyšší kyselinou byl víc sangiovese-toskánský, nulaosmička je ještě víc francouzská a elegantní. Čajová a středomořsky kořenitá, s kmínovým podtónem v závěru. 14% alkoholu.
Navíc zřejmě ještě neřekla poslední slovo. Před deseti měsíci bych ji v přímém porovnání s nulasedmičkou zavrhl, teď vyzrála a dospěla. Je dobrá a nejspíš ještě stále není na vrcholu.