„Jak dlouho budeš v Puligny?“ e-mailovalo a esemeskovalo mi o víkendu několik kamarádů. Někdo chtěl přivézt informace, někdo víno. Výměna obligátních vtipností přinesla nakonec reálný výsledek, když jsem Danielu Brožovi, létajícímu vinotékaři a sponzoru pražských Komunitních Bedýnek, napsal, ať za mnou přijede, že uděláme nějakou ostudu. Opijeme se jako malí kluci, například. „Počítej se mnou,“ napsal mi v sobotu večer, že vyjede do Francie o den dříve než původně plánoval. V neděli v poledne mi poslal esemesku, že za dvě hodiny bude v Marsannay u kostela. V Chateau de Marsannay byly totiž celý víkend Portes Ouvertes aneb Otevřené sklepy.
![SKLEP S CORTONEM](http://archiv.sklenicka.com/wp-content/uploads/0919657882_56822815_o2.jpg)
Jak se už týden adjustuju na burgundské tempo, přijel jsem skoro o půl hodiny později. V neděli ráno jsem vyrazil na turistickou ochutnávku do Marché Aux Vins, už jsem ji doporučoval před půlrokem tady. Jednotlivé položky byly stejné nebo podobné, jako když jsem o tom psal tehdy. Tak jsem si to zpestřoval tím, že jsem se od chutnaných vín (3 šardonky a 12 pinotů) aspoň snažil uhodnout ročník. Párkrát se mi to povedlo, což nejspíš svědčí o tom, že jsem si příjemným způsobem rozšířil vzdělání a taky že předváděná vína byla dobře vybraná a dokonale ilustrovala učebnicové vlastnosti známých ročníků.
![Konec anonymity](http://archiv.sklenicka.com/wp-content/uploads/2b3cd6b8e6_56867749_o2.jpg)
Koštuje se z plechových tastevinů, botky jsem si nepolil, ale myslím, že jsem si docela zpestřil ospalé nedělní dopoledne, protože to mohlo dohromady dát dobrý půllitr vína mezi snídaní a obědem.
![TASTEVIN V MARCHÉ](http://archiv.sklenicka.com/wp-content/uploads/62aa0cc81f_56822891_o2.jpg)
Na oběd jsem zašel do stejného grilu, kde jsem byl dva dny předtím nespokojený s tuhým hovězím steakem. Tak jsem si dal kuřecí steak, což je jistota. Nechci poučovat, ale dodám jednu poznámku pro ještě méně zkušené cestovatele, než jsem já. Z několika zkušeností z burgundských restaurací jsem měl dojem, že stupnice rare – medium – well done je v Burgundsku docela jinak nastavená, než jak ji mám já. Vždycky se hlásím o medium a dostávám polosyrové maso. Středně propečený steak bučí a trká. Příště to zkusím nadsadit na well done, abych třeba dostal to co chci, medium.
![Ch de Marsannay](http://archiv.sklenicka.com/wp-content/uploads/c6e4e75161_56822648_o2.jpg)
Chateau de Marsannay stojí ve vinicích na jižním konci Marsannay. Vstupné bylo tři Euro, za to jsme dostali klasickou OIV skleničku s logem Chateau a ochutnávku asi patnácti vín, která tam dělají. O jednom z nich jsem psal kdysi tady. Prohlídka sklepů byla impozantní, paní recepční štěbetala francouzsky něco o stodvaceti hektarech vinic, tomu odpovídala i velikost sklepů. (Jejich web zmiňuje jen pětatřicet hektarů, ale oba jsme si byli jistí, že paní začínala údaj stovkou, ale co už nadělám…)
![sklep v Ch de Marsannay](http://archiv.sklenicka.com/wp-content/uploads/3f41d1804c_56823106_o2.jpg)
V obrovském sklepním sále bylo asi dvanáct prodejců nejrůznějších potravin a dárků a dva pulty, kde se nalévala vína. Zkušeně malé dávky, skutečně ideálně malé. Bohužel velká část produkce byla z burgundského pohledu „masová produkce,“ tedy vína bez větší osobitosti a finesy. Řemeslně dobrá, ale jaksi nepříliš inspirující. Cenová hladina taktéž nastavená poměrně vysoko, což se zejména ukazovalo u několika zajímavějších vín, která se cenově pohybovala kolem 25 až 30 Euro za láhev. Takže jsme poděkovali, koupili uzená kachní prsa a vyrazili za světlem.
![sklep v Ch de Marsannay 2](http://archiv.sklenicka.com/wp-content/uploads/3e5eaf74eb_56823210_o2.jpg)
Daniel Brož si zkušeně na internetu ověřoval moji informaci o Otevřených sklepích a vypátral, že by podobnou akci mělo držet několik dalších sklepů v Marsannay. Rozmlouval jsem mu to, že to v neděli odpoledne nevypadá vůbec pravděpodobně, ale vrátili jsme se na náměstí a hned v prvním vinařství se chytili. Domaine Guyot měli v rozsáhlém sklepě samoobslužnou prohlídku s desítkou vzorků a soutěží o ceny. Paní Guyotová nás pozvala dovnitř a hned u druhého vzorku se Daniel vzrušil a překypoval u něho nevídaným nadšením. Připravená vína byla vesměs mladá, ale výrazně strukturovaná, s typickým projevem vín z Cote-de-Nuits, osobitá. U druhého vzorku nás přišel vinař upozornit, že degustace je jen pro zvané, a když už tam teda jsme, tak ať si to projdeme. Říkal toho víc, ale usoudil jsem, že bude bezpečnější nerozumět a nekomunikovat. Nakonec mi vinař před nosem odnesl Chambolle-Musigny a zase nás k něčemu nesrozumitelně francouzsky pobízel, tak jsem se zahojil příjemně velkorysou dávkou Clos de la Roche a koupil šest lahví základního Marsannay, u kterého mi poměr výkonu a ceny připadal nejlepší. Daniel kvůli obchodování s francouským vínem několik let chodil na francouzštinu, ale mě v ten nedělní večer připadalo vhodnější nerozumět.
![Puligny, 4 Pinoty](http://archiv.sklenicka.com/wp-content/uploads/30a1dd06f7_56823268_o2-470x295.jpg)
Večer jsme v pulignském penzionu jedno z Guyotových vín otevřeli. Přikusovali jsme k němu dva nedozrálé hrozny Pinotu a přikoupili jsme další dvě červená vína ze sklepa paní domácí, Auxey-Duresses 2007 od pulignského Bzikota a Chassagne-Montrachet Vieilles Vignes 2007 od Fagota. Zkontrolovali jsme i zbytky několika nedopitých Montagny a probrali jsme napřeskáčku všechno možné od kachních jater přes čtyřicet ten den ochutnaných červených vín až po francouzské zvyky a naše děti. Daniel zpočátku vyzdvihoval Marsannay od Guyota, ale nakonec (snad) uznal, že Chassagne se mu vyrovná. Auxey-Duresses mělo dokonale vyladěnou chuť, ale bylo krátké, kratičké. Žensky jemná Chassagne a maskulinní, rytířské Marsannay byly dokonalé protiklady. Jemnost proti síle a mohutnosti. Jemné pohlazení proti sevřené pěsti. Nejzábavnější je na tom ten obrovský rozsah, jaký dokáže jedna odrůda vymodelovat na vinicích občas jen pár kilometrů vzdálených. Takže jsme nakonec vítěze neurčili a jen jsme si lebedili, jak jsme si to v Puligny dobře zařídili. (Oba neoznačené obrázky fotil Daniel Brož.)