Netradiční Vermentino ze Sardinie

Balajana 2007, Colli del Limbara IGT. Výrobce Cantina Gallura S.C.A., Tempio Pausania, Itálie
Balajana 2007

Dovozce to zpochybňuje, přesto si myslím, že jediný důvod, proč Balajana nepatří do denominace Vermentino di Sardegna DOC je barikový sud. Ještě jsem se nesetkal s Vermentinem z bariku. Jižní Svah kdysi o Vermentinu napsal, že je to italské Chardonnay (nebo tak nějak). Vidím to podobně, ale neodvážil jsem se to takhle napsat ze dvou důvodů. Nikdy jsem neviděl keř Vermentina a o jeho pěstování nic nevím. A ten druhý je, že ač jsem ochutnal mezi přes dvacet Vermentin, dosud žádné nebylo z barikového sudu. Kampak na šardonku s inoxem!

Budu se teď opakovat, ale asi to sem patří. Vermentino jsem objevil při první návštěvě Itálie v roce 2003. Kupoval jsem ho v místním supermercato za 5 až 6 Euro, vždycky předchozí ročník. Lehké bílé víno, dokonalé k rybě nebo k zeleninovému salátu, často s bublinkou a vždycky s podezřelou hořčinkou v závěru chuti. Připisoval jsem ji sopečnému podloží na Sardinii (později jsem zjistil, že vína z úrodného pobřeží Toskánska ji mají taky, a tam široko-daleko na žádnou sopku nenarazíte), napjatě jsem zkoumal další lahve a nemohl se rozhodnout, jestli mi ta hořčinka vadí nebo ne. O rok později jsem to už neřešil, když jsem vešel do místního supermercato, rozzářil jsem se štěstím jako Buddha, a když jsem našel v policích Vermentino od Sella e Mosca, hned jsem po něm sáhl. Prostě nešlo o žádné velké víno, ale o svěží mladé víno jako dělané do horkého večera. Antinori dělá v Bolgheri docela ambiciózní Vermentino s přídavkem Sauvignonu (psal jsem o něm víckrát, třeba tady), naopak typickým příkladem toho mladistvého svěžího vínka k rybě na zahradě je La Cala od Sella e Mosca (tady).

Zpátky k Balajaně: jaká je? I kdybych nepsal zkraje o barikování, poznáte to při prvním pohledu na skleničku. Žádné Vermentino nemá tak plnou barvu, než to naoxidované ze sudu. Nebo to, které leželo i po vykvašení několik měsíců na kvasnicích. Balajaně se asi dostalo obou kúr, podle technického listu (tady) nejmíň šest měsíců v bariku a spíš víc, nejspíš tam rovnou kvasila. (Nepátral jsem po tom, co slovo Balajana znamená a skloňuju ho po česku, jako -Jana. Jestli to náhodou znamená kohouta, zobrazeného na etiketě, tak bych měl psát, že Balajana kvasil :o) Následně další čtyři měsíce leží na lahvi, ale to je už u ročníku 2007 nadbytečná informace, ten je dnes v lahvi už skoro tři roky :o) Voní jemně ovocně, po hroznech a nápadně nasládle po vanilce, další projev barikového sudu. Z chuti je jasná oxidativní příprava, díky níž má víno šanci na delší věk – klasicky reduktivně v nerezu připravené Vermentino 2007 by už dnes asi bylo nepitelné. Svěží kyseliny stále má, ale ustoupily extraktu a sudovým chutím, díky vyššímu extraktu víno chutná nasládle. 13% alkoholu. V závěru oříšky a jemný náznak v úvodu zmiňované kořenitosti. S šardonkou si to sice nespletete, ale podobnost tu je.

Myslím, že tohle víno chce trpělivost. V pětadvaceti víc oceníte mladé víno, s delší zkušeností si snad vychutnáte i barikované Vermentino. V původním reportu z degustace jsem napsal, že víno je netypické, ale vynikající, dospělejší a větší, než v nerezu připravená Vermentina na rychlé vypití. Nic proti nim, stále mě baví lehké svěží bílé pod 6 Euro, ale původní charakteristiku můžu potvrdit i po celé lahvi.