Nákup v TESCO aneb pan Sklenička na vaší straně ve světě vína!

Marně jako kozáci se šavlemi proti tankům, obětavě jako sovětský samopalník zalehávající střílnu německého gulometu vlastním tělem pro záchranu spolubojovníků vydal se pan Sklenička do obchodního domu TESCO nakoupit víno. (Před časem podnikl podobný výlet do Intersparu, výsledky zde.) Ano, slogan v titulku je nepůvodní, má jen sdělit, že pan Sklenička nasadil vlastní orgány a riskoval zdraví jen proto, aby vám mohl přinést zprávu a podělit se o zážitky. Milovníci hororů si přijdou na své…

Pan Sklenička v TESCO obvykle víno nekupuje, protože cenová hladina zahraničních vín je tam o kus výš než jinde. Šel jen koupit zmrzlinu pro děti a neodolal lákavým cenovkám: Barbera d’Asti D.O.C. za 49,90 Kč, Red Burgundy za 119,90 Kč, Bourgogne Blanc za 129,90 Kč, Beaujolais AOC za 59,90, Riesling d’Alsace AOC za 119,90, španělské bublinky CAVA za 84,90 Kč. Nekupte to!
WHITE BURGUNDY, Appelation Bourgogne Blanc Controlée, Selected by TESCO, cena 129,90 Kč : burgundské šardonky konzumuji skoro častěji než chleba Šumava (na chleba se těžko vydělává, jak říkával můj žižkovský spolupracovník Horváth), takže na tento vzorek jsem se těšil. Neodradil mě ani chybějící údaj o ročníku, na francouzských etiketách vín kategorie AOC povinný, ani to, že tisková kvalita etikety připomínala časy barevných inkoustových tiskáren. Apelaci Bourgogne Blanc taky vidím poprvé, ale nemůžu znát všechno… Poprvé vidím i netypickou cínovou záklopku, všechna francouzská vína kategorie AOC mají na záklopce kresbu Marianny a přidělený kód AOC, tady chybí. Plastový korek slušné délky, barva vína bledě žlutá, bez jiskry. Vůně je přinejlepším nevýrazná, žádnou konkrétní nedokážu identifikovat, jde o nevyhraněnou všeobecnou ovocnou vůni. Chuť je kyselá. Víno zřejmě pochází z hroznů Chardonnay, ale zcela jistě nemá kvalitu odpovídající nejnižšímu burgundskému regionálnímu AOC. Už jsem pil lepší burgundské šardonky deklarované jako Vin de Pays. Po dvaceti minutách ve sklence vylézají další aromata špinavého nádobí nebo mokrého hadru na podlahu, na konci chuti navíc hořkost. Nebrat!
Riesling, Appelation Alsace Controlée, Jean Marie Strubbler, cena 119,90 Kč. Toto víno už má opravdovou cínovou záklopku, jakou mají všechna francouzská AOC vína, ale opět chybí povinný údaj o ročníku. Opravdový korkový korek. Barva vína je bledá, ale to nemusí být u alsaského ryzlinku závada. Vůně není charakteristická pro ryzlink, ale náznak lipového květu i medová nasládlost se objeví. Horší je chuť, kdybych něco takového dostal v moravském sklípku, řekl bych „druhák nechci“ – ale to jistě není tento případ, TESCO by jistě neobchodovalo s něčím tak podřadným, jako je cuvée ryzlinku a druháku z ryzlinku. Chuť je jemně kyselá, mladá, se stopami tříslovin na konci chuti. Už jsem pil i špatné alsaské ryzlinky, ale jestli toto je opravdu pravý alsaský ryzlink AOC, tak je zatím nejhorší.
Beaujolais, Appelation Beaujolais Controlée, Selected by TESCO, cena 59,90 Kč, výrobce opět neuveden – už tradičně se neuvádí povinný údaj o ročníku a opět postrádá obvyklou cínovou záklopku, kterou mívají všechna francouzská AOC vína. Korek je plastový, slušné délky. Barva je dobrá fialovočervená, vůně je zcela podřadná, ale připomíná Beaujolais a odrůdu gamay. Chuť je řídká, vodová, jemně štiplavá, v závěru nahořklá, opět připomínající směs vína a druháku. Podle textu na zadní etiketě lze v chuti najít příchuť ovoce, např. banánů, ale ani se zvýšeným úsilím banány nenalézám. I když napíšu, že je to patok, stále mi to připadá jako přehnaná chvála. Víno nesplňuje požadavky na francouzské Beaujolais AOC.
Myslím, že prodej takového vína (jako byly přinejmenším první a třetí z popsaných vzorků) ve Francii by měl za následek rychlé vyšetřování a soudní řízení. Zcela bez souvislosti, pouze jako chvályhodný příklad rychlého a logického postupu francouzské policie připomínám případ firmy Manoir de la Bressandière, při kterém byl obviněn i burgundský negociant Goichot, a při kterém padly kromě peněžitých pokut i dva podmíněné tresty odnětí svobody.
Následující víno bych měl od třech výše popisovaných oddělit tlustou čárou – CAVA je přinejmenším poctivě udělaný sekt a nechci jí ublížit tím, že ji hodím do jednoho pytle s horními třemi reprezentanty. Prostě jsem ji koupil společně s nimi. Společně koupeni, společně posouzeni…
CAVA BRUT, šumivé víno suché, cena 84,90 Kč : Chtěl jsem si spravit chuť španělskými bublinkami CAVA, o nichž mi kdysi jeden milovník Španělska napsal, že jsou lepší než laciné výprodejové šampaňské, které jsem též doporučoval, ale opět jsem neměl štěstí. Sektu chybí ovocná vůně, je cítit jen unikající kysličník. V chuti totéž, mírně nahořklou chuť válcuje perlení, žádné ovoce, žádné kyseliny. Vyřešil jsem to koktejlem 50/50 s džusem z brazilského pomeranče – za 84,50 Kč je na to Cava dobrá. Ale vzpomínám si, že před pár lety se prodával v Makru za podobné peníze slovenský sekt Hubert s příjemně ryzlinkovým projevem, a ten se dal požívat i bez dolití džusem…
Kdo nevěří, ať tam běží… přesvědčte se sami, vzhůru do Tesca!
TOPlist