Nahaté víno – Skleničkovy Komunitní Bedýnky počtvrté

Jedna kartonová krabice na víno, šest lahví s odrůdovými víny. A v nich Tramín, Chardonnay, Ryzlink, Svatovavřinecké, Frankovka, Pinot, Sauvignon… že neumím počítat? Že jich je víc, než šest? Ale panečku, to jsem ještě některé zamlčel!

Čas trhnul oponou a jsou tu SKB 4, čtvrté Skleničkovy Komunitní Bedýnky. A s nimi dvě změny. Ta první se týká jen čtvrtého kola. Stejně jako dřív bude v krabici šest lahví. Ale nebudou mít etikety. Nebudou popsané fixem ani podepsané vinařem. Budou nahaté. Zahrajeme si na someliéry.
Obdivujete vinaře a someliéry, kteří naslepo určí kdejaké víno? Dokážete to taky!
Jel jsem v neděli domů z tvrdonského koštu a v duchu vzpomínal na dobrá vína, která jsem tam chutnal. Z těch by se sestavila Komunitní Bedýnka! To by se to popíjelo! Ale pak to někde mezi stoosmdesátým osmým a stoosmdesátým sedmým kilometrem déjedničky přestalo skákat jako když jedete po roletě a z toho překvapení mě napadlo, že když už jsou některá vína od malovinařů, kteří nelepí etikety …

Už je vám to jasné? Uděláme si vinnej kvíz.

V Bedýnce bude šest lahví, označených pouze kódem (třeba: Skleničkovo Komunitní Bílé, SKB 1, SKB 2, SKB 3, a obdobně SKČ 1, 2, 3 :o). Samá Morava, aspoň myslím. A nebojte se, že to nepoznáte! Kdo čte tenhle blog aspoň pár měsíců (a nesedí přitom nasucho), ten ty odrůdy pozná. A jestli se bojíte degustovat naslepo, je to jen o důvod víc, abyste si o tuhle bedýnku napsali. Až ta vína otevřete, určitě si už nespletete ryzlink s tramínem nebo Cabernet s rulandou. Jestli mi vyjde všechno, co jsem si vymyslel, nemusel bych ani lahve označovat žádným kódem – pokusím se dodat vína s typickým odrůdovým projevem. Žádné směsky. A vynasnažím se vybrat vína dobrá a výborná. Typická pro (nadprůměrnou) domácí produkci. Předběžně mám zamluvené dokonce jedno z vín z letošního Salonu. Od Lanžhota po Znojmo, od Mělníka po Hradiště!

Nebudu muset psát žádné články o vínech.

Napíšete je sami, do komentářů. A já se budu těšit na vaše degustační poznámky, přinejmenším na určení odrůdy, v případě zkušenějších pijáků vína i určení ročníku, možná dokonce i vinaře a viniční tratě! Slibuju, že tam nebude žádnej špek, žádná rafinovanost nebo záhadnost, která by se nedala poznat. A já buď průběžně potvrdím správný odhad v komentářích, nebo, kdyby to nikdo nepoznal, tak třeba měsíc po začátku diskuse napíšu vlastní poznámky. Ale předpokládám, že základní určení (odrůda, ročník) bude jasné.
Vsaďte si na webu!
Ještě se pokusím vymyslet nějaké ceny pro diskutující. Třeba bych mohl vylosovat jednoho komentujícího (a odměnit ho vínem) a jednoho bych mohl vybrat za nejlepší (nejpodrobnější) určení vína? Co myslíte? A varování nakonec, drobným písmem k nepřečtení: některá vína mohou být z ročníku 2009, nalahvovaná předčasně a nevhodná k delšímu skladování. Takže doporučuju tuhle bedýnku jen těm, kteří ji chtějí rychle vypít (třeba do měsíce) a zúčastnit se hry na someliéry, určující (se zavázanýma očima) původ neznámých vín. (Případně můžu označit vína s doporučením k rychlému vypití.)
Druhá změna
A rovnou zveřejním jednu změnu oproti loňsku – diskutující bedýnkáři dostanou bedýnku se slevou oproti těm mlčícím, němým. Vymyslel jsem vloni bedýnky jako komunitní projekt, který má vybudovat komunitu lidí, které baví víno a kteří o něm diskutují. V posledním kole se to vyvinulo tak, že víno koupilo mnohem víc lidí, než kolik potom komentovalo vypitá vína v diskusi. Ale bedýnky neměly být projekt na prodej vína. Ti, kteří si chtějí koupit víno a nepřispívají do diskuse, zaplatí za bedýnku 1500 Kč, jako ve vinotéce. A všichni, kdo v předchozím kole přidali komentáře (k věci, tedy o vínech), budou mít slevu na 1200 Kč. Distribuce zase v pražské vinotéce Le Caveau (na Žižkově) nebo poštou jako Obchodní balík, s přirážkou 150 Kč. Předpokládám, že distribuce proběhne na přelomu března a dubna. Hlaste se tady.
Bude to legrace!