Mercurey 2005 Chateau Mipont, Domaine Emile Juillot

Není nad dobře vyzrálý Pinot! Koupil jsem v květnu 2007 u výrobce, jedinou lahev jaksi navíc ke dvanácti lahvím Premier Cru, které jsem tady opěvoval už dříve. Nejspíš proto, že mi víno chutnalo, ale vsadil jsem na výraznější a papírově vyšší Premier Cru. Chateau Mipont stálo asi 9 Euro, tehdejším kurzem asi 225 korun.

Barva je světloučká rubínová, s cihlově nazrálým odstínem. Voní až likérově, sametově hladce. Žádné konkrétní ovoce, žádné výrazné kyseliny? V chuti překvapí zkrocené kyseliny – od jiných výrobců mám z toho roku Pinoty s mnohem výraznějšími kyselinami. Jak jsem čekal peckovité ovoce a nenašel ho ve vůni, tak ho těžko hledám i v chuti. Možná jako směs marmelád, ale žádné výrazné ovocné tóny nenacházím. Víno je suché a působí hustě, koncentrovaně, vsadil bych si na vyšší hodnoty bezcukerného extraktu. Dlouhá dochuť, ještě po minutě cítím v puse mírně kořenitou, teple pálivou chuť.

Po pěti hodinách od otevření začíná ve vůni vystupovat alkohol (13%), ještě není agresivní, ale je znát. V chuti se objevuje tón hořké čokolády. Je to uhlazené, elegantní. Vůbec to není typický Pinot a naslepo bych měl problém s určením. Ale je to krása.

Příští víkend, 13. až 15. listopadu, jsou v Beaune proslulé aukce vína pro místní Hospic. Už po stodevětačtyřicáté tam nebudu. Chtěl jsem jet a mám čas, ale místo toho budu s dětma. Pojedu tam hned po aukcích. Možná stihnu aukce za rok, po stopadesáté.