Masterclass 1 s ryzlinky

Dvě řízené degustace pod společným názvem Masterclass pořádal časopis Víno Revue spolu s Prague Wine Academy. Vedli je Rakušan Dr. Joseph Schuller MW a jihoafričanka Lynne Sheriff MW v úterý odpoledne v hotelu Crowne Plaza.

Na první polovinu si „Pepi“ Schuller, ředitel rakouské Weinakademie, přizval na pomoc osm špičkových výrobců ryzlinku a nechal je vyprávět o svých vínech i názorech. V úvodu nazval ryzlink „největší světovou odrůdou“ s tím, že žádná jiná nedává tak široké spektrum vín od suchých přes sladké a botrytické až po ledovky, od vín s nízkým alkoholem až po vysokoalkoholická vína.
A podával se k tomu senzační ryzlinkový sekt a Riesling Kamptal DAC Reserve 2010 z kamptalského Weingut Steininger spolu s komentářem majitelky, Evy Steininger. Suchý ryzlink měl krásně zakomponovanou kyselinu, byl pěkně ovocný i jemně naleželý, uff, říkal jsem si, čím to teď chtějí trumfnout?

Ze dvou vín kremžského vinařství Salomon Undhof se mi víc líbil Riesling Pfaffenberg Erste Lage Kremstal DAC, krásně svěží minerální víno. Na Schullerův dotaz či spíš vybídnutí k úvaze o rakouském apelačním systému Bertold Salomon odpověděl myšlenkou, že původ ovlivňuje víno víc než odrůda (Origin shapes wine more than variety), a první čtyři ryzlinky to dosvědčovaly, bylo vidět, že víno je u výrobce na prvním místě. Všechny měly zkrocenou kyselinu, byly příjemně pitelné a elegantní, žádné břitvy.

Markus Eser z firmy Accolade Wines prezentoval australský Leasingham BIN 7 Riesling 2010 (výrobce Leasingham Wines).


Vína z rýnského vinařství Schloss Vollrads představil Dr. Rowald Hepp, o kterém jsem se zmiňoval už v textu z pondělní Galadegustace. Moc se mi líbil mladý Kabinett Feinherb 2010, který chutnal skoro suše a hlavně křupavě díky souzvuku kyseliny a cukru. Pan Hepp se vyznal, že kdyby měl ryzlink charakterizovat jedním slovem, řekl by rovnováha (balance). A rozvedl to, že nejde jen o rovnováhu kyselin a cukru, ale hlavně o rovnováhu původu a odrůdy.
Christian Witte přišel uvést dvě vína z rýnského vinařství Schloss Johannisberg. Charakterizoval ryzlink jako ráj pro milovníky vína a katastrofu pro marketéry. Druhý vzorek, Riesling Grunlack Spatlese 2009 byla skutečně sladká bomba, ale přesto elegantní víno, díky kyselině a drobné perličce určitě ne unavené nebo únavné, úžasně ovocné do vyzrálých meruněk a broskví, a dlouhé. Fotka bohužel jen z mobilu 🙂

Johannes Haart z moselského vinařství Weingut Reinhold Haart překvapil „komerčním“ Haart to Haart 2004, svěžím a zároveň olejovitě hustým ryzlinkem s dvaceti gramy cukru. Piesporter Goldtropfchen Riesling Spatlese 2009 byl znovu slaďák, na kterém se ukazovala stejná vlastnost jako na R. Grunlack Spatlese 2009 ze Schloss Johannisberg, totiž že vyšší zbytek cukru podtrhuje ovocný projev, v tomto případě jdoucí až do tónů tropického ovoce. Při skoku zpátky mi Haart to Haart 2004 připadalo náhle suché a minerální :o)

Stefan Pauly představil vína moselského vinařství Dr. Pauly-Bergweiler s předlouhými názvy. Bernkasteler alte Badstube am Doctorberg Riesling GG 2009 je z vinic ze staré (předfyloxerové?) výsadby, příjemně suché s minerálním projevem jdoucím až do cigaretového popela. Wehlener Sonnenuhr Riesling Auslese 2001 měl zlatou barvu, sladkou vůni s petrolejovým tónem a zase vyšší zbytkový cukr zvýrazňující ovocnost a zralost.

Petr Ptáček, sklepmistr Zámeckého vinařství Bzenec a Mikrosvínu Mikulov to měl na závěr těžké, protože všechna předchozí vína byla vynikající a všichni vinaři či majitelé vinařství těžké váhy v ryzlinkovém ringu. EGO RR PS 2009 působilo po takových peckách příliš jednoduše, RR výběr z bobulí 2005 Mikrosvín Mikulov byla zřejmě domácí špička, dobrý moravský vzorek s petrolejovou vůní a kořenitou chutí, ale to odpoledne se hrála přece jen jiná liga. I z Ptáčkova sympatického projevu bylo zřejmé, že musí řešit jiné problémy, než přítomní vinaři, navíc s asi 36 odrůdami (zatímco ostatní vinaři se zabývají většinou jen ryzlinkem, případně ještě Veltlínem). V první lize hrají jen ti, kdo se dokáží specializovat.

Končili jsme s Markusem Eserem (Accolade Wines) a niagárskou ledovkou, Riesling Icewine 2008 VQA Niagara Peninsula, Inniskillin. Husté, zlaté, medové a květinové víno s devíti procenty alkoholu a 270 gramy zbytkového cukru.

Po přestávce vystoupila předsedkyně institutu Masters of Wine Lynne Sherriff MW s prezentací nových trendů ve víně, ale to si nechám na příště. Až to napíšu, až bude čas.