Májové ryzlinky 2012

Člověk se nemá opakovat, a tak se i v přípravě Komunitních Bedýnek snažím měnit témata. Jenže když jste na hubený holky a jednou vám to nevyjde, taky si hned nenabrnknete baculi. Prostě některá témata zůstávají, třeba italské Sangiovese nebo německé ryzlinky. Páteční zahradní degustace byla bomba, přesvědčivě ukázala, že mladý moselský ročník bude mít ostrou kyselinu, svěžest a sílu. Po ovocném a bohatém ročníku 2011 jsou vína střídmější a sušší, kyselina ostřejší, projev klasičtější. A jaké víno bude nejlepší na jarní vysedávání na zahradě? Rrrryzlink!

Mohl jsem to vyhlásit už včera, ale potřeboval jsem se u Erbesů ujistit, že mi dokáží zabalit společně s ryzlinky i lahev sektu, že se to do úzké krabice vejde. Na druhou stranu to ovšem znamená, že jsem se po rozpočtově odpovědné, úsporné bedýnce rozhodl udělat bedýnku zcela podle svého vkusu, tedy rozpočtově bezohlednou. Ne, že by Auslese z listopadových ryzlinkových bedýnek bylo přímo levné víno, ale tentokrát jsem sáhl po dvou specialitách: ryzlinkovém sektu a Kranklayi. Ano, chci se po půlroce zase vrátit k moselským ryzlinkům vinařství Karl Erbes z Ürzigu. O vinařství samotném se tady nebudu rozepisovat, psal jsem o něm (a o výletu na Moselu) už v loňském listopadu tady a tady. Předpokládám, že účastníci listopadových bedýnek si to ještě dobře pamatují :o)
Už jste pili sekt z ryzlinku?
Věřím, že ano, a teď si to můžete připomenout s moselským ryzlinkem. V roce 2009 vyrobili Erbesové dva sekty, suchý a brut. Na rozdíl od většiny sektů, co znám, uvádějí i vinici, 2009 Ürziger Würzgarten Riesling Sekt (350 Kč). Vybral jsem suchou verzi, myslím, že je právě v ideálním stavu a nemá cenu ho příliš dlouho archivovat. Má plnější, nazrálou barvu a bohatě perlí. V chuti je to krásný čistý suchý ryzlink (s malým zbytečkem cukru, který jen zdůrazňuje ovocnost). Působí navinule, jakoby byl drobně oxidativní. Dokonalá ukázka toho, co jsem nedávno psal o harmonii vína – tedy že má mít v rovnováze oxidativní složku s reduktivní. Myslím si, že sud nevidělo, bylo komplet dělané v nerezu a v lahvi, takže ten navinulý, lehce oxidativní projev se vyvinul v lahvi. Parádně čisté, lehké, suché s 12% alkoholu. V ideální kondici k pití.
2. 2012 Erdener Treppchen kabinett (240 Kč)
3. 2012 Erdener Treppchen Spätlese halbtrocken (290 Kč)
Musím zopakovat, že ryzlinky z vinice Erdener Treppchen bývají výrazně minerální. Kabinet má výraznější zbytkový cukr, přesto je minerální závěr nepřehlédnutelný. Polosuché Spätlese (pozdní sběr) je vybalancované, zbytek cukru pěkně zjemňuje kyselinu.
4. 2012 Ürziger Würzgarten Spätlese trocken (290 Kč)
5. 2012 Ürziger Würzgarten Spätlese feinherb (290 Kč)
Suché Spätlese 2012 mi učarovalo, má říz, citrusový projev, slušnou délku. Feinherb je ovšem skutečná bomba, ryzlinková první liga. Plné, tělnaté, zároveň mladé a svěží (zpočátku lehce perlí na jazyku), minerální a dlouhé.
6. 2012 Ürziger Würzgarten Spätlese „Kranklay“ (330 Kč). Kranklay je liga sama o sobě. Údajně nejlepší poloha na vinici
Ürziger Würzgarten dává koncentrovaná vína. Určitě je vhodné pro archivaci, ale i jako mladé je nesmírně svůdné.
Myslím, že tenhle výběr ryzlinků se bude líbit všem příznivcům suchých vín. Tři vína jsou suchá, ani v ostatních letošní ostrá kyselina nenechá vyniknout zbytkový cukr. To se možná časem změní, ale současný projev vín je sušší, než to bylo u předchozího ročníku. Dalším výrazným rysem vín je jejich rozdílnost. Přestože pocházejí z jednoho vinařství, je to šestice naprosto odlišných projevů – kdybych měl namíchat šestici ryzlinků různých vinařů, sotva bych našel tak pestrou skladbu.
To by možná mohlo být největší poučení pro fanoušky vína, kteří obdivují domácí vinařství pro „odrůdovou rozmanitost.“ Výsledkem pestré odrůdové rozmanitosti bývají bohužel až příliš často vína fádní a navzájem si podobná. Vinaři na Mosele pěstují většinou jedinou odrůdu a je zajímavé, že přitom dokáží v každém ročníku vyrobit vína s takovou individualitou a vzájemnou odlišností.
To nejlepší nakonec: ceny. Součet cen vín je 1790 Kč. Je to o 140 Kč víc, než podobná listopadová. Není to jen jinou skladbou vín, ale taky tím, že za EURO platím už 26,50 místo říjnových 25 Kč (a bojím se, že po státní návštěvě našeho prezidenta v Německu bude EURO za 30). Distribuce po 20. květnu v žižkovské vinotéce Le Caveau a ve výdejních místech Uloženky.cz v Praze, Brně, Ostravě, Hradci Králové, Olomouci a Bratislavě (a nově i v Plzni a Českých Budějovicích!). Komu to nevyhovuje, může dostat bedýnku doručovací službou s přirážkou 150 Kč. Jaro se blíží a s ním vysedávání na zahradě s ryzlinky, hlaste se tady!