Páteční zahradní degustace

Když jsem před týdnem svolával zahradní degustaci nového ročníku moselských ryzlinků, moc jsem to nepropagoval. Jednak mě do poslední chvíle sužovaly nemoci a jednak jsem si dobře pamatoval, jak jsme před rokem osmnáct alsaských vín ochutnávali ve čtyřech. Nakonec jsme se taky sešli ve velmi komorní sestavě, ale stejně jsem k sedmi moselským přidal ještě čtyři rakouská vína.

Páteční počasí nám přálo, projeli jsme všech jedenáct připravených vín a jako bonus základní Cabernet Franc od Bernarda Baudryho a Svatovavřinecké 2008 od jednoho účastníka. Přikládám stručný souhrn poznámek :
1. Grüner Veltliner von den Terrassen 2012, Sepp Moser. Dlouho jsem mu nemohl přijít na chuť, nebavil mě. Až v pátek večer se předvedl, výraznou svěží vůní, travnatými aromaty čerstvého sena, svěží chutí s ovocným projevem (bílá broskev?) a výrazným pepřovitým závěrem. (Ideální k chřestu! :o)
2. Grüner Veltliner Strassertaler 2011, Allram. Hodně lehký Veltlín, harmonický, ale vzhledem k ročníku a k předchozímu vínu už trochu postrádá svěžest.
3. Pinot Blanc 2012, Sepp Moser. Rodný bratr moserovského Muškátu, netypicky jemné víno. Je dobré ho udržovat chladné, po ohřátí trochu vystupuje hořčinka v závěru.
4. Riesling von den Terrassen 2012, Sepp Moser. Krásná vůně s meruňkami (ostatní si zapisovali květinové vůně a lípu, měli jsme dobrý rozptyl :o) Na ryzlink má slabší kyselinu, ale přesto působí svěže. V chuti byl ještě trochu kvasnicový, minerální závěr a dlouhá dochuť.
5. 2012 Erdener Treppchen Riesling kabinett, Karl Erbes. Typický minerální ryzlink, mineralita se prosazuje i přes zbytkový cukr.
6. 2012 Ürziger Würzgarten Riesling kabinett, Karl Erbes. Jeden účastník to popsal jako „lehké slámové,“ prostě vychlazené působí trochu jako popík v hypermarketu. Samo by obstálo docela dobře, ale v pátek večer mělo velkou konkurenci :o)
7. 2012 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese trocken, Karl Erbes. Citrusová vůně a bublinka na špičce jazyka. Skutečně suchý ryzlink, řízný, se slušně dlouhým minerálním závěrem.
8. 2012 Erdener Treppchen Riesling Spätlese halbtrocken, Karl Erbes. Výrazně živé, „animované,“ s typickou výraznou mineralitou.
9. 2012 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese feinherb, Karl Erbes. Krasavec s výraznou citrusovou kyselinou, s artikulovanou mineralitou asi jako od rodilého mluvčího :o) Můj velký favorit, nádhera!
10. 2012 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese, Karl Erbes. Absence určení zbytkového cukru na etiketě napovídá, že půjde o první várku s vysokým cukrem. Taky že jo, víno je plné, tělnaté cukrem, ale pro mě až moc srovnané dosladka. Výborné jako sladká tečka po jídle, ale málo vzrušující na pití.
11. 2012 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese „Kranklay,“ Karl Erbes. Kranklay je dlouhý dolík, táhnoucí se odshora dolů svahem Ürziger Würzgarten, považuje se za nejlepší polohu na vinici. Stefan Erbes tyhle hrozny zpracovává zvlášť, ale do loňských Komunitních Bedýnek jsem je nezařadil, i kvůli ceně. Kranklay je víno na dlouhou archivaci, ale 2012 ukazuje, jak umí být být svůdné i zamlada. Je to výrazný koncentrovaný ryzlink se vším všudy, lípa a med, ostrá kyselina a pěkný zbytkový cukr. Mám čerstvou zkušenost s Kranklay 2008, takže radím vyzkoušet mladé a schovat do archivu. Koncentrovaná minerální tečka!

Závěrem dodám jen poděkování dobrovolníkům, kteří mi s ochutnáváním pomáhali. Doufal jsem, že zase vyberu vína do dvou bedýnek (soukromě se účastníkům odvděčím slevou na případnou bedýnku, jestli nějaká bedýnka bude), ale hromadná degustace silně zamíchala očekávaným pořadím vín. Nový moselský ročník se předvedl v plné nádheře a odsunul moje plány na chřestovou bedýnku. Málo platné, při posedávání s vínem na zahradě jsou svěží a řízné moselské ryzlinky asi nejpřitažlivější z celého zatím známého vesmíru a dokud Hubbleův teleskop neobjeví nějakou novou vzdálenou galaxii, budu se k nim stále vracet!