Komunitní bedýnky podevatenácté

Čas trhnul oponou (to jsem někde opsal!) a jsou tu další Komunitní Bedýnky. Zacestujeme si za vínem do slunné Itálie a na francouzskou Loiru. V předchozích letech jsem se s bedýnkama krotil, ale letos jsem zjistil, že čím víc bedýnek nabízím, tím větší zájem o ně je. V červnu mě dorazil jeden čtenář, který mi napsal, že kromě skleničkovských bedýnek se účastní i dalších bedýnkovacích projektů (a postěžoval si, že jeden hodně levný opouští pro akutní nespokojenost:). Připomnělo mi to staré pořekadlo lichožroutů, že dva jsou víc než jeden a pět je míň než šest!

Původní idea byla čistě toskánská, chtěl jsem tři ročníky Pergolaie, ale zalekl jsem se vyšších cen. Nakonec mám toskánský základ (věřte mi, že ta vína se báječně hodí do současných veder) a navrch dvě levnější (ale krajně zajímavá) vína z Loiry. Loira není stoprocentně jistá – spojili jsme pro tento účel síly s Danielem Brožem (o únorové společné objevovací cestě jsem už psal tady a tady a tady). Nakupujeme sice společně, ale spíš malé množství lahví, takže není úplně jisté, že budou vinaři vstřícní. Zkrátka je to skleničkovský mix tradičních toskánských vín a libůstek z Loiry. Pro případ neúspěchu na Loiře mám v záloze pár vín snadno dostupných v Praze, ale zatím mi to vždycky vyšlo…
Toskánsko je evergreen a že se mi po něm v současných vedrech stýská, to je jasné. Když bylo jasné, že se tam o prázdninách nevypravím, domluvil jsem se alespoň se dvěma vinaři, že mi pošlou každý degustační karton se vzorky, abych mohl vybírat doma. Dokonce ho zabalili dohromady, abych nemusel zařizovat dopravu nadvakrát 🙂 Caiarossa a Marchesi Ginori Lisci – pravidelní bedýnkáři už znají předchozí ročníky vín, takže to budou mít o to snazší, ale pozor – některá vína měnila složení.

Campordigno 2009 DOC Montescudaio, Marchesi Ginori Lisci.
Merlot s možným malým podílem Sangiovese a s 13,5% alkoholu vyzrávaný v nerezu. Základní víno tradičního výrobce má odpovídající parametry. Opojná sametová vůně (brzy po otevření v ní dominovaly čokoláda a polyetylén) s červeným ovocem, jednoduchá suchá chuť s odbouranou kyselinou, třešňovou ovocností, dotekem čokolády a toskánskou vyprahlostí, podporovanou vyzrálými tříslovinami. Vyzrávalo v sudech, ale tipoval bych větší sudy nebo jen částečné použití bariku. Líp se pije mírně podchlazené, při ohřátí na teplotu červencové noci víno nabývá na robustnosti – to může někomu vyhovovat, ale já bych to měl radši podchlazené a lehčí. Typicky toskánské a příjemně pitelné, jednoduché víno.
Macchion del Lupo 2009 DOC Montescudaio, Marchesi Ginori Lisci.
100% Cabernet Sauvignon. Mám písemné poznámky jen k předchozímu ročníku 2008, degustační balík z vinařství doručovací služba rozbila. Ale dobře si pamatuju, že jsme loni ochutnávali i ještě neprodejný ročník 2009 s předchozím sklepmistrem Kenem Lenzim a že jsem viděl výrazné zlepšení. Tehdy jsem si ho spojoval jen s některými Lenziho zásahy do složení jednotlivých vín, ale dnes vidím, že ročník 2009 byl štědrý i k jiným vinařům v regionu. Vezmu nuladevítku!
Castello Ginori 2009 DOC Montescudaio, Marchesi Ginori Lisci.
Tady byl původní Lenziho zásah nejcitelnější, z původního bordeauxského cuvée Cabernetu Sauvignon a Merlotu (50/50) udělal čistý Merlot (a zvedl tím i Lupo, uvolnil pro něj ty nejlepší hrozny). O Castellu jsem už psal tady, že „Devítka je i v chuti líp zaostřená, suchá se sametově hladkými tříslovinami, ale s výraznou kořenitosti. Plné, dlouhé, ambiciozní víno. Obě vína dobře odrážejí toskánský původ.“ Takže devítka.
Pergolaia 2009 IGT Toscana, Caiarossa
Klidně se přiznám, že jsem si před dvěma roky Pergolaiou nebyl jistý, ale kamarádi mě naštěstí popostrčili. Biodynamické Sangiovese, kterého jsem dosud dovezl vůbec nejvíc – ne proto, že bylo z biodynamického vinařství, ale prostě proto, že bylo dobré. Poslední ročník je ještě lepší, nekompromisní zaměření na kvalitu (i přes mladičké výsadby, vinice pocházejí z roku 2000) včetně extrémně husté výsadby vinic, nízkých výnosů, spontánního kvašení a širokého výběru různých nádob, ve kterých víno zraje (spolu s velkoryse štědrým ročníkem 2009) vykonalo svoje. O posledních třech ročnících jsem psal včera, první dojem z Pergolaie 2009 byl, že je ještě o třídu výš, než předchozí dva ročníky.
Pinot Noir 2011, Domaine de Villargeau, aneb Lesní Pinot z Loiry.
Tohle není pití do vedra, ale na celý rok. Jaro, léto, podzim, zima! Pinot Noir z Loiry se senzačním poměrem výkonu a ceny. Psal jsem, že stojí ve vinařství 7 EUR a budu ho moct prodávat za 200 kaček. Zapomeňte na Burgundsko, za 200 Kč tenhle Pinot nemá konkurenci!
Pouilly-Fumé 2012, Sébastien Treuillet.
Čistý Sauvignon, jediné bílé ze šesti. V únorových loirských bedýnkách jsem měl předchozí ročník 2011, dvanáctku jsme ochutnávali s vinařem po jednotlivých parcelách a byla přiměřeně ovocnější a bohatší velkorysejším ročníkem 2012. Mladý zavalitý vinař mě dostal neokázalostí, civilností, komunikativností a ve stejné rovině (a míře) i kvalitou vína. Jednotou obsahu a formy. Štvalo mě jedině, že chce vína z jednotlivých parcel smíchat do jediného cuvée, radši bych si koupil tři Sauvignony ze tří jednotlivých vinic a porovnával je, stálo by to za to! Ale s tím se nedá nic dělat, takový je život a musíme se s tím smířit podobně jako s hádkama s přítelkyní, špatným počasím a nevhodnými vánočními dárky. Když to píšu, usrkávám jeho poslední Sauvignon 2011, zakulacený sudem, a odhaduju potenciál. 90 bodů/100 a věřím, že dvanáctka je lepší.
Výsledek vypadá následovně:
Campordigno 2009 DOC Montescudaio, Marchesi Ginori Lisci 200 Kč
Macchion de Lupo 2009 DOC Montescudaio, Marchesi Ginori Lisci 300 Kč
Castello Ginori 2009 DOC Montescudaio, Marchesi Ginori Lisci 420 Kč
Pergolaia 2009 IGT Toscana, Caiarossa 420 Kč
Pinot Noir 2011, Domaine de Villargeau 200 Kč
Pouilly-Fumé 2012, Sébastien Treuillet 280 Kč
celkem 1 820 Kč, ale cena za bedýnku bude 1790 Kč.
Změna vyhrazena, poslední dvě vína nemám stoprocentně jistá. V případě nouze je nahradím jiným vínem a případně snížím cenu. Distribuce proběhne v Uložence.cz (Praha, Brno, Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, Plzeň, Ústí nad Labem a České Budějovice, taky Bratislava). Kdo máte daleko do Uloženky, budete si muset připlatit 180 Kč za balíkovou doručovací službu. Chtěl bych vína objednat po 6. srpnu a distribuci začít po 19. srpnu. Uloženka i balíky fungují individuálně, takže pokud budete na dovolené a hodí se vám odklad na konec srpna, napište mi to v přihlášce do poznámek.
Protože vím, že mezi Skleničkovskými čtenáři se najde dost příznivců Pergalaie, tak dodám, že jestli si někdo budete chtít dopřát trochu luxusu a koupit si tři poslední ročníky Pergolaie (2007, 8, 9) napište mi to do poznámek! Dá se to udělat v rámci bedýnky (nahradíme vína z Loiry), ale doporučuju vyzkoušet Loiru a koupit Pergolaiu navíc – je to na vás. Zrovna tak další možné soukromé objednávky – jsem dopředu rozhodnutý nakoupit si zásoby i pro sebe, ale jestli někdo chcete rovnou celý karton Pinotu, radši to napište rovnou. Přihlašujte se tady!