Komunitní bedýnka – vaše komentáře

Slíbil jsem v předchozích textech zřídit diskusní dvoreček, kde by všichni bedýnkáři mohli kritizovat (i chválit) bedničková vína. Už jsem sice jedny stručné komentáře k šestici vín napsal, ale diskuse pod článkem se zaplnila příspěvky o poště a distribučním pointu ve vinotéce Le Caveau. To je taky žádoucí, ale abychom měli diskusi o vínech pěkně na jednom místě, zkopíruju sem znova svoje poznámky k vínům a nabídnu vám diskusní prostor k vašim komentářům. A poprosím, abyste zrovna u tohoto textu komentáře směřovali právě jen k šesti vínům, ostatní témata můžeme probírat jinde.

Co se vlastně do bedniček dostalo:
1. Muller Thurgau 2008 zemské, Školní statek Mělník (psal jsem o něm tady)
2. Ryzlink rýnský 2003, Školní statek Mělník
3. Ryzlink vlašský 2007 PS, Vinařství Zdeněk Peřina
4. Sylvánské zelené 2007 PS, Vinné sklepy Valtice (tady)
5. Pinot Noir 2006, Vinařství Krásná Hora (tady)
6. Cabernet Moravia 2006, Vinařství Krásná Hora (tady)

Pár poznámek k vínům

Výběr vznikl improvizovaně ze vzpomínek na vína, ochutnávaná zhruba měsíc před vyhlášením komunitních bedniček. Není to tedy žádný výběr nejlešího z nejlepších, jen to lepší z toho, co jsem v únoru a březnu popíjel. Mullerka (1) je levné víno, určené k rychlému vypití! Vzniklo jako svatomartinské, já jsem si ho našel až před měsícem jako lehké víno na každodenní nenáročné pití. Snad se bude do současného počasí hodit. Vyrobeno jako směs dvou šarží, které kvasily odděleně s dvěma kmeny selektovaných kvasinek. Rýňák (2) jsem vybral jako příklad stárnutí českého vína, v dobrém i ve zlém. Je suchý (1,8 g cukru a 7,1 g kyselin, podle měření z března 2005), má poměrně malý extrakt (21 gramů) a 13,2 % alkoholu. Předpokládám, že si najde své zastánce i odpůrce, podle toho, jak kdo fandí archivaci domácích vín.
Vlašák (3) jsem přidal z furiantství do prvního textu o komunitních bedničkách. Měl jsem tehdy jen pár lahví, někteří z čtenářů mi psali, že bedničky objednávají právě kvůli němu. Tak jsem sehnal další čtyři kartony, ale stejně se na několik bedýnkářů nedostal zmiňovaný RV 07 PS z Ořechové hory. Nahradil jsem ho jiným Vlašákem od Peřiny, kabinetem z Železné. Ten je typičtější, víc odpovídá mojí představě o mikulovském vlašáku, ale pozdní sběr z Ořechové hory je o poznání výraznější, nabušenější, můj první dojem byl – to musely být krásně vyzrálé hrozny!
O sylvánu (4) jsem už psal. Dostal zlatou medaili na mezinárodní soutěži ve Vídni, není to typické moravské víno, ale mně se moc líbilo. Dvě červené z Vinařství Krásná Hora nakonec. Já mám slabost pro CM, ten mi připadá ideální do restaurací jako doplněk k jídlu – harmonické, vyvážené víno. Pinotu Noir 2006 mají v Krásné Hoře dvě šarže a k mé velké radosti nepodlehli pokušení zjednodušit si život a nesmíchali je. Vybral jsem do bedničky tu, kterou bych si vybral sám, ale pokud vás zaujme, můžete si koupit i tu druhou ;o) PN 2006 (5) se brzy objeví ve Skleničkově e-shopu, ale pokud by snad někdo chtěl rovnou celý karton, napište si na můj soukromý e-mail.

A teď už je to na vás!

Komentujte, pište, kritizujte! Už je to jen na vás, a jaké si to uděláte, takové to budete mít. Nově je na blogu možnost strukturovat diskusi do vláken, tak to prosím využijte a připisujte komentáře k rýňáku do vlákna k rýňáku atd. Radil jsem původně pár dnů počkat, ale kdo nevydržel a otevřel už aspoň mullerku?