Jan Vodňanský: Prorůstový stimul

Nejnovější sbírku básní „Prorůstový stimul“ (šestašedesátiletého) Jana Vodňanského vydanou slovenským vydavatelstvím Q-EX jsem dostal pod stromeček a recenzovat ji nebudu, nanejvýš obdivovat a citovat. (Pokud jde o kvalitu obrázků, omlouvám se a jako polehčující okolnost uvádím, že jsem na zimní lyžovačce v Krkonoších, jen foťákem a notebookem.) K tématu alkoholu a řidičáku jsem psal v srpnu, ale když má někdo smysl pro humor, dokáže to napsat v šesti verších mnohem výstižněji :

Chtěl jsem ze sbírky ocitovat v diskusi k nedávnému receptu na silvestrovské krevety, ale nakonec se mi tón básně nezdál k diskusi vhodný – tak DolceVito, speciálně pro Vás:
Jako reklama na cestovní kancelář zní verše na straně 74:
A ještě jednu bez názvu. Jen si nejsem jistý, kterou Paris má autor na mysli:
Vzdělané čtenářky mohou mít výhrady k satyrské tématice většiny básní (poznámka pro nevzdělané čtenáře: nezaměňovat se satirou. Satira se píše s měkkým i, satyr s tvrdým!). Přesto jde v autorově tvorbě o logickou vývojovou linii, jejíž zárodky se dají najít i v ranných textech. Vzpomínám si, jak už v lednu 1979 autor chladně odmítal názor jiné vzdělané čtenářky, které se nelíbilo téma klasického textu O Hubertovi (cituji úryvek: Jedné noci puberta/ překvapila Huberta/ nenadálou polucí/ tak to chodí po nocích…// Huberte ach Huberte/ tak si to tak neberte/ dívka není po ruce/ přijde noc a poluce.) Vzdělaná obdivovatelka tehdy po ránu zavolala autorovi domů, aby mu vysvětlila, že autor tak krásných básniček pro děti nemá zapotřebí psát lascivní texty jako je ten o Hubertovi. Holešovický Jefťušenko to komentoval : „na stole zatím chladla káva…“
Vodňanský proslul jako mistr slovních hříček :
Možná není úplně známé, že Vodňanský stojí jako inspirační zdroj za postavami králíků Boba a Bobka z televizních Večerníčků – postavičky králíků nakreslil Vladimír Jiránek někdy v sedmdesátých letech jako „loga“ protagonistů Vodňanského a Skoumala pro jejich pořad Králíci pokusný. V+S potom použili Jiránkovu kresbu na novoročenku, která inspirovala autory k seriálu pohádek, králíci V+S byli přejmenováni na Boba a Bobka…
Přesto Vodňanský neztrácí kontakt s všedním životem :-)))
Podstatným rysem autorovy osobnosti je optimismus a víra v lepší vlastnosti člověka (nebo přinejmenším očekávání lepších vlastností). Už jsem se setkal s charakteristikami, z nichž právníci vyšli hůře, než u Vodňanského:
Stojí za přečtení!
TOPlist