Il fait beau!

Včera jsem snídal doma v pět ráno. Bylo ošklivo, tak jsem to natahoval. Na svačinu jsem měl Norimberk, k obědu Mylhůzy. Ještě u Rozvadova se mi chtělo udělat účko, počasí se škaredilo. Na německých rovinách se to rozfoukalo a u Weinsbergu (čtyřistapadesátý kilometr počítáno od Skleničkové Lhoty) vylezlo slunce. Už po několikáté jsem za Weinsbergem odolal nutkání strhnout volant doprava, sjet z dálnice a v nejbližším Deutschdorfu zjistit, jakáže vína rostou na té úžasné stolové hoře hned u dálnice? Ale ještě určitě párkrát pojedu kolem… ještě jednou to vydržím, ale jestli jste tam už někdo byli, uvítám jakékoli komentáře.

U Rýna to už začalo opalovat a večer v Puligny mě Mária naučila novou francouzskou frázi: Il fait beau! – Je hezky! Vynechal jsem tentokrát mezipřistání v Alsasku (v červnu jsem měl dojem, že nabídka ryzlinků v Ribeauvillé a Hunawihru letos nic moc) a z posledního dálničního odpočivadla před Beaune jsem zavolal do Buxy, jestli si můžu přijet pro karton vína. Takový telefonát ve francouzštině má pro mě, kterej francouzsky nemluvím, napětí srovnatelné s tím, když jsem kdysi zamlada volával slečně, jestli se mnou půjde na večeři. Kdyby francouzština selhala, škoda by byla nedozírná.
Ale zase to jednou vyšlo, tak jsem pádil do Buxy a ani jsem nikde nestačil udělat pořádný fotky, třeba k téhle fotce kouře z vinice by patřila ještě jedna detailní, na které by byl vidět ten ladovský trakař, z kterého kouř vychází, ale než jsem nakoupil víno, kluci mi s ním ujeli. Ale dnes a zítra prý má být hezky, tak je snad někde chytím.
Vinařova paní se mě ptala, jestli chci ochutnávat, tak jsem řekl, že víno rád a ochutnávat bych chtěl, ale od šesti jsem za volantem, tak se nechci rozhodovat a vybírat víno. Nechal jsem si namíchat šest kousků do krabice s tím, že je ochutnám po večeři. Cestou jsem zastavil v nejbližší sámošce pro šunku, sýr a bagetu a koupil neuvěřitelně dobrý sýr se supermarketovým názvem FROMAGE DELICE DE BOURGOGNE, 17 deka za 2,30 Eura. Nestravitelná zpráva ze supermarketu v Buxy: mezi kusovkami v policích postává víno od Domaine Bertagna, Hautes Cotes de Nuits, Dames Huguettes, 10,70 Euro? A večer na penzionu koštuju čtvero vín a pátý sekt, ale rozhodování asi fakt nechám na ráno. To jsou totiž chuťové buňky vyspalé a hlava odpočatá.
Ale jak jsem po třetí hodině projížděl kolem Beaune, všiml jsem si, že tráva je tu mnohem zelenější, než o den dříve doma v Čechách, a i kdyby pršelo a nebylo co fotit, můžu udělat reklamu Mariině penzionu: její snídaně jsou famózní a stojí za samostatný příspěvek. Cestou na dálnici jsem to počítal: jedu do Burgundska už posedmé a ještě mě to neomrzelo!