Olivový olej, fotky z degustace

Dnes jen pár fotek z jedné degustace. Fausto Borella se pokusil zhustit týdenní školení do hodiny. Jestli jsem zpočátku nevěřil, že se olivový olej dá degustovat jako víno, jeho nadšení mě přesvědčilo.

Nemusíte vždycky degustovat jen víno. Tohle jsme měli jako neutralizační pečivo. Jabka.
Ale vážně, je pár důležitých věcí. Olivy musíte sklízet v září a říjnu, aby měly dostatek polyfenolů. Polyfenoly jsou antioxidanty, jsou zdravé a pro olej jsou důležité.
Podle gesta se zaťatými pěstmi teď Fausto určitě mluví o lisování. Ale lisování není všecko…
Olivový olej vyzrává v nerezu, bez přístupu vzduchu. Fausto ukazuje, jak musíte tank přiklopit, zavřít, aby tam vzduch nemohl. Hodí se mu k tomu i nakrájená jablka z druhé fotky, připomene na nich, jak rychle oxidují. Kdo jste někdy dělali jablečný mošt, znáte to – původně zelenkavá jablečná šťáva zhnědne během minuty, jak ve zrychleném filmu. Takře žádné skladování v otevřených nádobách!
Košt začíná vůní, žádné body za barvu. Papírový ubrousek v levé ruce hraje velkou roli. Druhou hlavní roli má větší kelímek po straně na vyplivování. Kyseliny naopak nehrají žádnou roli, je jich minimum.
Tak co tam cítíte? Zeleninovou vůni? Artyčoky? Chřest? Trávu a olivy? Hořkost a bílý pepř?!
Tohle je bomba, Frantoio, už je to jasné? Toskánsko produkuje jen 5 % italské produkce, ale odrůda Frantoio je nejlepší!
Původně jsem myslel, že to bude fotohádanka, cože jsme to koštovali? Olivové oleje jsou ovšem celkem jasné, naopak odrůdy Grignano, Frantoio a Nocellara del Belice by asi byly příliš exotické na hádání. Kdo chcete, můžete hádat třeba kdy se ta degustace konala? :o)))
Doma jsem hned prověřil olivový olej, co jsem si v létě přivezl z Toskánska v třílitrových kanystrech. Kdepak, kam se hrabe můj Extra Vergine Olio di Oliva na ty, co jsme degustovali s Fausto Borellou!
Aby bylo úplně jasné, že nejde o ironii, dodávám, že až povedu svou příští degustaci, už se nebudu držet zpátky a přitopím pod kotlem. Nebudu se ostýchat šlapat na plyn a prodávat nadšení, asi jako se ukazatel na křižovatce nebojí ukázat nalevo nebo napravo. Víno nebo olej, je to jedno!
Díky, signore Borello!