Dva z jednoho města

Po nedávném oslavném článku o vysokonapěťovém Spätlese jsem si vysloužil vysněný dar požitkáře: dva kabinetní ryzlinky z obce Bacharach. Nakonec jsem si o ně v závěru článku řekl :o)

Dva ryzlinky z Bacharachu
Ratzenberger 2008 Bacharacher Riesling Kabinett trocken, 11% alk. Základní ryzlink.
Steeger St. Jost Mittelrhein 2007 Riesling Kabinett trocken, Hofmann & Sturm, 12% alk. Web výrobce je tady.


Jsou to ryzlinky bledých tváří, za večerního umělého osvětlení se mi nulasedmička jeví o chlup výrazněji vybarvená, ale je to na hranici poznatelnosti. Oba mají podobnou vůni, nulaosmička o trochu výraznější, ostřejší, nulasedmička klidnější a jemnější. Ani se mi nechce generovat další popisy ryzlinkových aromat, Ratzenberger voní sladce až čajově s těžším květinovým podtónem. Hofmann & Sturm je ve vůni lehčí, vyrovnanější a o třídu jemnější. Spíš než po květinách voní po ovoci, po mirabelkách.
V chuti je Ratzenberger bohatší, expresivnější, s výraznější strukturou. V úvodu výrazně zaperlí na jazyku, ale chuť poměrně rychle odeznívá, je středně dlouhá. H & S má míň zbytkového cukru (ale oba jsou suché), je hladší a elegantnější. V nástupu chuti má typický citron, v závěru výrazný minerální podtón. Vsadil bych se, že Ratzenberger by se líp prodával, jednak má nápadnější etiketu, jednak je chuťově výraznější (mimochodem, obě lahve byly uzavřeny masivním korkem, tentokrát žádný screwcap). Samozřejmě u korkem uzavřeného ryzlinku z roku 2007 se už jednotlivé lahve můžou lišit… ale podle dárce leží ryzlinky v H & S skoro rok na kvasničních kalech, takže by jednak mohly být stabilnější a jednak by ta krémově vyhlazená chuť mohla být daná právě tím?

Už jsem to tady jednou zmiňoval, ale klidně to napíšu znova – baví mě ryzlinky s dvanácti (a míň) procenty alkoholu. Neunavují, dají se pít celý večer bez následků. Zrovna tyhle dva ryzlinky jsou na základní úroveň parádní. Kdybych měl otevřít lahev vína pro návštěvu, vybral bych Ratzenbergera. Hofmanna & Sturma bych si nechal pro sebe :o)))