Dva veltlíny, dospělý a nedospělý

O poysdorfském Weinmarktu jsem už několikrát psal (třeba tady a tady), takže to zkrátím: vinotéka na náměstí v Poysdorfu je zase v provozu a můžete tam samoobslužně ochutnat třicítku místních vín. Přijel jsem tam shánět víno od vinaře, kterého neprodávali, z vedlejšího Wilhelmsdorfu, tak mi dali mapu, poradili cestu a našli mi na něj telefon. Tak nějak si představuju obecní vinotéku ve vinařské obci…
2x Veltliner

Nakonec jsem koupil dva Veltlíny od poysdorfského vinaře Wernera Hausera. Weinviertel 2009 je kusovka, základní veltlín, naopak už burgundsky tvarovaná láhev druhého vína, Veltliner Friends 2009 naznačuje, že půjde o prestižnější záležitost. Obě lahve jsou uzavřeny šroubovacím uzávěrem, který má i tu výhodu, že se s ním na rozdíl od korku bezvadně manipuluje.
Obě vína mají světle žlutou barvu až do stíbrného odstínu, Veltliner Friends má barvu jen o chloupek silnější. Weinviertel DAC má svěží, ale nevýraznou vůni: tenkou, lehkou a minerální. Vůně druhého vína sugeruje představu vyzrálejších hroznů. Ze skleničky se line měkká vůně rozvetlé louky ozářené sluncem a probzučené čmeláky. Na konci vůně jsou cítit kvasnice.
2x Veltliner z Poysdorfu, Hauser
Weinviertel má 12,5 % alkoholu, lehkou chuť s pěknou kyselinou a počátečním zaperlením na špičce jazyka. Kamenitě minerální střed, tenké tělo, jako hubená patnáctka. Je to pěkné, ale s pochybnostmi jako u té patnáctky: je to jen na koukání nebo i na ochutnání? Není to ještě moc mladé? Veltliner Friends nabízí elegantní verzi téhož veltlínu s třinácti procenty alkoholu, ne moc tělnatou, ale vyzrálejší a správně zaoblenou. Jemnější chuť s mírnější kyselinou, suchou a stále s příjemným štípnutím pepře v závěru.
V poysdorfské vinotéce stojí tahle vína 5,50 Euro (asi 143 kč) a 6,90 Euro (asi 180 Kč). Obě  bohatě splňují moji představu pohodového (a lehkého) pití na letní zahradu. Hlasuju pro dražší exemplář, ale v poysdorfském Weinmarktu můžete ochutnat deset dalších a vybrat si sami. Stojí to za to, podívat se, jak se víno prodává jinde, a je to jen patnáct kilometrů za Mikulovem.