Dva rýňáky z Hrušek, díl 2

Abych si sám nepsal komentáře pod vlastní text, tak jsem z jednoho komentáře udělal nový článek. Téma je odvozené z minulého článku, ale nechtěl jsem psát třetí komentář v řadě – aby to nevypadalo, že si píšu komentáře a diskutuju si sám se sebou…

Po dvou hodinách jsem si k Tichého RR 2007 otevřel i RR 2008 a žasnu – jsou si podobní jako Harry Potter s otcem (jen ty oči máš po matce, Harry :o) Barvu má zářivější 2007, jsou si podobné ve vůni a stylem i v chuti. 07 je plnější, 08 má míň kyseliny a úměrně tomu i plnosti v chuti, ale minerální závěr mají podobný. Prostě v roce 2008 přišlo míň kyselin a celkový projev tomu odpovídá, je tenčí, ale podobný.
Hlavní závěr: jsou to dvě variace na stejný ryzlink poplatné podmínkám ročníku. Stejná vinice, stejný postup ve sklepě, podobný výsledek, poplatný ročníku. Konečně důkaz, že se víno může dělat stejně jako v jiných evropských zemích (vinařství dělá víno stále ve stejném stylu, projev odráží podmínky ročníku) a ne podle moravských tradic (pokaždé jiný styl: loni nedozrálo, byl suchý kabinet. Letos dozrálo, bude sladký výběr z hroznů.) Nechci přepínat síly a propíjet se i do 2009, ale podle poznámek z článku tam ta lajna je zase – podobné senzoriky, jen víc cukru (nemůžu mluvit za výrobce, ale hádám, že raději zatížil ryzlink cukrem než alkoholem). Když si vzpomínám na pět loňských vesnických koštů, které jsem navštívil, překvapilo mě, že se styl vín tak moc mění podle ročníku. Richard Tichý je teď zrovna na dovolené, tak si to nemůžu ověřit :o) a nechci to interpretovat za něj, ale vidím sám v tom snahu udržet styl vína i přes různé podmínky ročníku. To, co obdivuju u velkých evropských vinařství a co nám chybí doma. Dá se to!

Naštěstí ne za evropské, ale za hrušecké ceny! A díky postupu přípravy (delší ležení na jemných kvasničních kalech) vydrží víno i pár roků archivace.

Jak jsem psal v posledním komentáři pod původním článkem o Tichého ryzlincích 08 a 09, vezmu oba ryzlinky příští týden na středeční košt Komunitní Bedýnky (9. března v 18:30 v Le Caveau). Jestli se nás sejde dost (aby to bylo bez následků z přemíry alkoholu), tak je otevřeme oba, pro srovnání. Ještě jsou tam volné židle :o)