Dubnové košty

Nakonec jsem místo do Klentnice vyrazil do Ratíškovic (viz předchozí příspěvek), ovšem víkendový referát bude stručný, protože jsem ochutnal sotva patnáct vín. Namísto ochutnávání a spisování poznámek jsem pojal ratíškovický košt společensky a zábavně.

V bílém stanu na dvoře hospody Sport hráli Varmužovci, přeskočil jsem bílá vína a přidal se ke společnosti, která preferuje červená, takže můžu hlásit jen to, že Cabernet Moravia 2006 z vinařství Krásná Hora, který jsem tady iniciativně pochválil a zahrnul do prvních Komunitních bedýnek (jsem zvědavý na komentáře od bedničkářů!), zvítězil na domácím hřišti mezi pětadvacítkou CM s krásnými devadesáti body. Takže mám svoje hodnocení odborně potvrzené, na rozdíl od rok starého odhadu Gevrey-Chambertinu 04 z Domaine Trapet, který včera dostal od mnohem zkušenější poroty 89 bodů, přestože jsem ho před rokem chtěl zadupat do země. Asi bych ho měl jít pokorně ochutnat znovu.
Ochutnal jsem vína z Livi Dubňany – k večeři v jejich dubňanské restauraci padlo jedno Rulandské šedé s asi 19 gramy zbytkového cukru a bylo jemné a dobré. Hodně dobré. Taky jsem navštívil milotický zámek s nádvořím důvěrně známým z televizních pohádek, břeclavskou Hlavu a Kostel, Apollonův chrám a lednický zámek. Paráda. Překládal jsem zpívanou moravštinu do češtiny a vysvětloval jsem místní idiomy, třeba čemu se v horňácké lidové písni říká napojit vraného koně. Ale to ví každý :o)
V druhém kole soutěže vín časopisu Vino Revue soutěžilo i 29 zástupců odrůdy Nebbiolo. Pokud byste si chtěli všechna soutěžní vína z Nebbiola přechutnat, připravte si 39 856 Kč. To já si snad raději sjedu Svatovavřinecké (18 vzorků v celkové ceně 4 448 Kč) nebo Tramíny (41 vzorků za 14 024 Kč). Kompletní výsledky budou ve Víno Revue.
Popíjím na zahradě rakouské Chardonnay 2008 od Weingut Hauser. Už dva roky kupuju jejich veltlín, Weinviertel DAC. Letos poprvé jsem mírně zklamaný, ale zase se mi líbí jejich šardonka. Je svěží, lehká, má typickou vůni, typickou máslovitou chuť s příjemnou kyselinou a závanem minerality, už jsem ji chtěl nominovat do druhého kola komunitních bedniček, ale teď váhám. Stála asi 6 Euro, že bych nesehnal na Moravě výraznější víno?