Domaine de Villargeau 2011, Coteaux du Giennois AOC, Pougny

Francouzská apelace Coteaux du Giennois je nejnovější přílepek k sauvignonovým apelacím Sancerre a Pouilly-Fumé čili Centrální Loiry. Přesněji řečeno, nejsou to jen sauvignonové apelace, byť je v nich z bílých odrůd povolený skutečně jen Sauvignon Blanc. Pěstují se tam i modré odrůdy Pinot Noir a Gamay, a údajně bylo před epidemií révokazu celé Sancerre a Pouilly-Fumé pinotové.

Pro dnešní víno mám velkou slabost, i když nevím, jak by v soutěži dobrých francouzských Pinotů obstálo. Přispělo k tomu, že se nám Marc Thibault (na horní fotce) při únorové návštěvě hodně věnoval a když jsem projevil zájem o jeho červená vína, dostal jsem od něj krabici zadarmo. Myslím, že tohle víno je jeho základní červené, ale i při domácí degustaci 1200 kilometrů daleko od Domaine de Villargeau překonává jeho Gamay nazvané Chicago i další Pinot Noir, školený v barikových sudech.
Základní Pinot Noir Domaine de Villargeau 2011 je komplet vyrobený v nerezu a je skutečně základní, prodejní cena ve vinařství je těsně pod 200 Kč. Má světle rudou, průhlednou barvu, Ve vůni švestkový kompot a višně a dřevitý tón. Chuť je jednoduchá – má odbouranou kyselinu jablečnou, jemně švestkový tón a celé je to jednoduše sametové. 12,5% alkoholu, suché, středně dlouhá dochuť. Pěkné lehké víno na nenáročné letní popíjení na zahradě a nejspíš i ke grilu. Nic, z čeho byste si sedli na zadek, nic strhujícího, skoro až plebejské pití, ale jeho rafinovanou jednoduchost bych vyměnil za lecjaké burgundské Village.