Čtyři ryzlinky na zimu.

4 ryzlinky
Cestou do práce jsem zastavil jsem na staré mělnické silnici u malého vinohradu a šel si po ránu vyfotit hrozny. Marně jsem hledal fotogenický hrozen bez shnilých bobulí. Bude tuhá zima, bude málo ryzlinku, usoudil jsem podle přírodních znamení a objednal si ryzlinkovou testovací sadu z farkatéky. Kdo chce přežít dlouhou zimu, musí si udělat zásoby.

Martin Klein
Winkeler Hasensprung Riesling Kabinett 2008 trocken, Weingut Martin Klein
Je doma v Johannisbergu (Rheingau), přesto jediné zklamání z dnešní kolekce. Nejsvětlejší barva a ve vůni zřetelný pozůstatek kvasinek a následně i oxidace. Možná bylo víno vyrobeno hodně tradičním postupem s delším ležením na kvasnicích a s přístupem vzduchu, ale mně to nejde dohromady s představou mladého čerstvého a jiskrného ryzlinku, kvasnicová vůně mi ten obraz ruší. Na webu jsem o víně ani technologii žádné poznámky nenašel. Cena 219 Kč.
Dr Hermann Riesling
2008 Erdener Treppchen Riesling Trocken, Weingut Dr. Hermann. Urzig, Mosela.
Ve vůni a následně i v chuti jasná stopa vykouřených cigaret, tabákový štych, navozující představu luxusu, který jsem u burgundských šardonek spojoval s barikem. Asi mylně, protože dovozce mi potvrzuje, že barik je nepravděpodobný, ale zato prý tyhle vinice leží v tom jediným zákrutu řeky Mosely s železitým podložím. Ještě druhý den v klidu dopíjím a snažím se analyzovat, nakolik se tabákový štych podobá petroleji (vůbec) nebo kůži (ani to ne). Každopádně Dr. Hermann vysoko zabodoval, je to zřetelná Mosela se šťavnatou kyselinou a stopou zbytkového cukru, a přesto se výrazně odlišuje od ostatních. Cena 229 Kč. Bezohledně doporučuju!

Domdechant Werner

2008 Hochheimer Holle Riesling Kabinett, Trocken, Domdechant Werner, Rheingau
2009 Riesling, Trocken, Domdechant Werner, Rheingau
Poslední dva roky jsem ujížděl na moselských ryzlincích, až teď postupně poznávám i oblast, podle které má ryzlink rýnský jméno. Podle firemního webu Wernerovi hospodaří na hochheimských vinicích už od roku 1780. Dnes vlastní sedmá generace vinařů 14 hektarů. Na 98% vinic roste ryzlink, na zbylých dvou procentech Pinot Noir (zase se mi vybavují diskuse o padesáti moravských odrůdách a přednostech domácí odrůdové pestrosti, ale nebudu to sem tahat :o). Oba ryzlinky jsou krásná vína (za báječnou cenu 249 a 199 Kč) se kterými jsem měl menší problém. I při přímém srovnání vykazovaly jen minimální rozdíly a bylo těžké je od sebe rozeznat. A samozřejmě odvozený a spíš intelektuální problém, zda považovat za autentické dva ryzlinky z různých ročníků, když jeden nejde poznat od druhého? Intelektuální otázky ponechávám intelektuálům, já jsem si nakonec klíč k vínům našel. Ročník 2009 se v chuti pozná podle vyššího obsahu alkoholu (13%), nulaosmička má jen 11,5%. Oba ryzlinky mají celkem typickou vůni s přídavkem marcipánu, v nulaosmičce je marcipán výraznější. Osmička má taky víc minerální charakter, devítka je jaksi plnější, o cihlu tělnatější. Asi jako když děláte dětem pití ze sirupu a když se vám výsledek zdá řídký, ještě přikápnete sirup. To všechno jsou pochvalné charakteristiky a nedá se z nich vyčíst, jestli je osmička lepší, než devítka. Navíc oba ryzlinky jsou ukázkově suché a minerální, a tak to nakonec (jako vždycky) zůstane na člověku, aby to rozhodnul. Vykroutím se z toho kličkou: dnes večer bych dal přednost nulaosmičce pro zřetelnou mineralitu zvýrazněnou tenčím tělem. Ale docela dobře bych mohl zítra líp polykat tělnatější nuladevítku, je to prostě spravedlivá remíza.
Hrozen, sem tam nahnilý
I bez konzultace s dovozcem o prvním kontroverzním víně je to vysvědčení s vyznamenáním: ze čtyř ryzlinků jeden skvělý a dva na hranici mezi výborným a skvělým, všechny v cenách od 200 do 250 Kč. Domdechant Werner už byl v druhých Komunitních Bedýnkách, a kdybych nedejbože někdy v budoucnu skládal bedýnku čistě ryzlinkovou, určitě bych v ní chtěl Moselu od Dr. Hermanna.
Znáte to: Indiáni sbírají klestí – takže bude tuhá zima. Já si dělám zásoby ryzlinků…