Crémant d’Alsace – Riesling, čtenářská recenze

Však tu nejste prespolané sami/ abyste nám pred muzikú stáli – cituji moravskou lidovou jako komentář první odpovědi, která mi došla na včerejší foto-kvíz. Čtenářka m.v. mi udělala odpovědí velikou radost, ale poslala mi ji na soukromý mail místo do komentářů, tak z toho drze sesmolím nový příspěvek. Fotokvíz měl jedinou otázku, na kterou odpověděla správně (Ovšem Vy jste skoro domácí, pro Vás to bylo snadné! – napsal jsem jí.) Pokusila se určit i dvě fotky, které jsem deklaroval jako nápovědy, a jednu z nich netrefila…
Že kvíz nevyluští jako první prespolané z Práglu, to jsem čekal – čekal jsem taky, že se budou víc pokoušet, není těžký. Ale možná to bylo jen tím, že jsem nevyhlásil odměnu pro vítěze. Tu jsem ovšem vyhlásil v listopadovém fotokvízu a tam právě m.v. vyhrála. Cenou byla lahev sektu z alsaského vinařství Wolfberger – Crémant d’Alsace – Riesling, tedy sekt vyrobený šampaňskou metodou čistě z odrůdy RR. Koupil jsem vloni celý karton přímo u výrobce v Eguisheimu.
Jako člověk s dlouholetou praxí v médiích a reklamě dobře vím, že každou „spotřebitelskou“ soutěž musí vyhrát typický zákazník propagovaného výrobku (nebo média). Já jsem ovšem výherce opravdu vylosoval, bez ohledu na léta zkušeností. Výherkyně m.v. mě ovšem zmrazila: Dobrý den, včera to v pořádku přišlo, o vánocích ochutnáme a dám vědět. Jsem vinařka a hodnotím vína v zaměstnání i na výstavách a soutěžích vín, dostane se Vám plnohodnotné odpovědi. Přeji krásné svátky … Na webu jsem si ověřil, že osoba se stejným jménem a příjmením má degustátorské zkoušky SZIP. No nazdar. Samozřejmě jsem nadšený, že moje psaní o víně čtou i profesionálové, jenže co když jí to nebude chutnat?
Se správnou odpovědí na sobotní fotokvíz přišel i dodatek: ještě malá poznámka, sekt byl úchvatný, otevřeli sme ho na Silvestra ještě před půlnocí a v klidu vychutnávali. Bohatě by stačila vůně, která byla čistá, odrůdová po RR, ovocitá po sušených meruňkách. Po napití se všechny chuťové pohárky v ústech nabažily, jemné kulaté, nevtíravé bublinky ( u obyčejných šumivých vín i perlivých vod lezou i z uší, jsou hrubé, jako hranaté)..“ :,D . Plné víno s vyzrálou chutí a dlouhou perzistencí, každý další lok otvíral další výborné chutě, přes lehkou smetanu, vyzrálost, přes ovocnost meruněk až decentní květ lipového květu. Sekty moc nepiji, vadí mi jejich skladkost a složení vín (směsky, kvasničáky, silné perlení atd.) ale toto byla naprostá bomba, suchý, čistě odrůdový ryzlink z Alsaska.
Hned mám chuť na další soutěž, a navíc mám i první čtenářskou recenzi vína! Udělala jste mi obrovskou radost, a i když si myslím, že té chvály je až moc, určitě se shodneme na tom, že je to sekt dobře udělaný a ryzlink je tam krásně znát, a já mám navíc chuť připravit novou soutěž – princip je vymyšlený, teď jen trochu víc času a udělám nový kvíz. Pokud jde ceny do další soutěže, ještě mám ve sklepě bratříčka toho ryzlinkového Crémantu – Crémant od Wolfbergera vyrobený z odrůdy Pinot Gris, a některé autority tvrdí, že nejlepší sekty jsou z šeďáku!
P.S. Omlouvám se čtenářům za potíže s otvíráním článku a nemožnost přidávat komentáře – blog.cz má dnes opět subbotnik.