Chceš-li Tramín píti …

V sobotu večer jsme si udělali památeční večírek s emisarem čejkovických vinařů yaxim. Ve čtvrtek jsme si psali, já jsem odmítl setkání v Praze u vína s tím, že mám na starosti dvě malé děti a jediná možnost je návštívit nás s jeho dítětem. Slovo dalo slovo a v sobotu večer si naše děti pohrály, pokoukaly na pohádky a spaly spolu na letišti – roztažených matracích na zemi, zatímco my jsme řešili zásadní otázky pitelnosti vína.

Začali jsme nešťastně, lahví burgundské šardonky, Saint-Aubin Premier Cru 2006, a jak mě téměř nepotkávají problémy s korkovou vadou, tohle byl korkáč jak vyšitej. Měl jsem tragickou rýmu, vůni jsem skoro neregistroval, ale tohle jsem poznal i v chuti :o) Tak mám snad na rok 2009 vybráno, většinou mě nepotrefí víc než jedna – dvě korkové lahve za rok.
Yaxi přivezl několik slušných čejkovických vín, ale přinejmenším jedno z nich si zaslouží samostatný text. Suchý Tramín 2007, výběr z hroznů od Stanislava Škrobáka má pěknou zlatavou barvu, ne úplně výraznou, ale čistou. Voněl mi málo, protože jsem měl handicap z nachlazení, ale trochu kořenitosti jsem našel, taky pomerančovou kůru a tropické ovoce. Webové stránky uvádí jen 2 gramy zbytkového cukru, já bych býval tipoval víc, protože chuť působí plně, tramínově. Pěkné! Už trošku lahvově zralé, pěkně plné a harmonické víno. A jak jsme s yaxim drbali problémy párování vína a jídla, s tímhle vínem by asi problém v gastronomii nebyl – myslím, že by kuchaře přímo poňoukalo k hledání dobrých kombinací (konkrétně k havajské směsi kuřecích prsíček a ananasu, kterou dělali v osmdesátých letech v památné bzenecké Myslivně by šla. Nevíte někdo, jestli už Myslivna povstala z popela?)
Taky jsme ochutnali jeden Veltlín, Neuburk, Ryzlink, Rulandské šedé a Modrý Portugal. Ale lahůdkový objev přijel až z Itálie.
Toskánský Caberlot si yaxi přivezl z dovolené – Ziro 2005 IGT, výrobce Azienda Agricola „Felciatello,“ Bibbona. Zase jsem to málem prošvihl a poznámky jsem si psal až z posledního doušku, mě prostě tyhle prosluněný italský vína strašně baví. Na webu AA Felciatello jsem vyčetl poznámky o ruční sklizni do malých patnáctikilových beden, Merlot se sklízí v půlce září a Cabernet Sauvignon na konci září. Kvasí asi 2 týdny v nerezu. Zraje v nových sudech cca 12 měsíců. Lahvuje se na konci ledna a leží dalších 6 měsíců v lahvi, než jde do světa.
Víno má tradiční italskou temně rudou barvu, ovocnou vůni, ze které trošičku vystupuje alkohol (13,5%), a kořenitě ovocnou chuť krásně vyzrálého ovoce. Na dně sklenky depot. Rozhodně krásně harmonicky ovocné, s minerálním šmakem a pěknými tříslovinami. CS ani Merlot nevyhledávám, ale ovocné Bordeaux z Bolgheri je můj oblíbenec! Nemá to závratnou finesu, ale je to parádní prosluněné červené, pro Bolgheri typické. Pokud máte rádi Toskánsko, doporučuju i tohle víno!
Ráno jsme s dětmi vyrazili do místní ZOO nakrmit nutrie (žijí pod břehem strouhy, která teče kolem našeho domu ve Skleničkové Lhotě). To aby děti měly na co vzpomínat. Snad se nám to nepomíchá a tak jako já budu vzpomínat na tahle dvě vína, budou děti vzpomínat na honičky a krmení nutrií.
Hádanka na konec: jak končí přísloví v titulku? Kdo to dopoví první, má bod!