Bourgogne Pinot Noir 2007, Amiot-Servelle, Chambolle Musigny, Francie

Bezvadná moravská rulanda modrá! Nezbláznil jsem se, jenom bych při slepé degustaci asi podle výrazné kyseliny umístil víno na Moravu.

Víno pochází od prvotřídního výrobce z Chambolle-Musigny, vesnice, které se vyhýbám ze stejného důvodu, proč si nekupuju kalhoty na pražské Pařížské třídě. Kdykoliv jsem zabloudil do místní vinotéky, vypadl jsem z ní jako cukrář a s rukou na peněžence. Loni v květnu jsem v beaunské vinotéce koupil od stejného výrobce sesterskou lahev Bourgogne Chardonnay. Stála 12 Euro a byla výborná, tak jsem si na cestu dokoupil ještě karton. Takže jsem se letos nechal ve stejné vinotéce zmámit i tímhle Pinotem za 15 Euro.

Luxusní ambaláž, bachratější burgundská lahev a etiketa s vytlačovaným reliéfním tiskem. Barva je nepřikrášlená pinotová, světlejší rubínová, tak akorát. Podle vůně je to trochu nevyzrálý Pinot, a v chuti naprostý masakr, zeleninové kyseliny a třísloviny jako hromada pilin od cirkulárky. Je to bohaté, je toho hodně, ale když mám naslepo určovat původ vína a mám se rozhodovat mezi Francií a Moravou, usuzuju hlavně podle kyselin a tady bych to spletl. 12% alkoholu, vlastně málo na slušný ročník. Šťavnatá paprika v chuti, ale žádný pepř v dochuti. Chuťově výrazné, omlouvám se za ty zmatené poznámky, naslepo bych to spletl ještě víc. Být to rulanda z Moravy, asi bych zajásal, ale že je z Chambolle, jsem zmatený. Čekal bych něco jiného.

Až dodatečně mě napadla ta ironie, která už vám asi došla: tak dlouho jeden hledá na Moravě Pinot, který by se vyrovnal burgundským, až mu realita nadběhne z druhé strany …