Dárek od výrobce, kupoval jsem větší množství jiného vína a tohle jsem dostal „na cestu,“ na ochutnání. Je to báječné víno, jen nálepku VOC Znojmo možná mít nemělo. Ale vezmu to postupně.
O vinařství jsem už párkrát psal, tady a tady, takže se podíváme rovnou na víno. Výrazně zlatožlutá barva s narůžovělým odstínem. Fakt pěkná, snad jen netypická v našich zeměpisných šířkách, kde jsme si zvykli na reduktivně připravené ryzlinky. Klidná vůně přezrálého ovoce, lipového květu a jen zdálky zavanou citrusy. Upřímně, taky jablíčko. V chuti je víno hodně komplexní a široké. Zaperlí na jazyku (což jsem si asi mylně dosud spojoval s reduktivní přípravou, ale měl to i nedávno popisovaný Tichého RR 08, školený rok na jemných kvasničních kalech), má pěknou kyselinu, zase zrale ovocnou, citrusy a meruňky, stopu oříškové hořkosti, je hladké až máslové. Klidná kyselina s odbouranou jablečnou, smetanová krémovitost a hladkost spolu s výraznou barvou svědčí o delším ležení na kvasnicích. Vůbec to není ten jednoduchý reduktivní ryzlink, postavený na (dvounohé) balanci řízné kyseliny a zbytkového cukru. (Zbytkový cukr bych hádal na 3-4 gramy, víno je suché.) Je to mnohem složitější, bohatší víno (soukromě tomu říkám „dospělejší“), které roční ležení na kvasničních kalech posunulo někam jinam od tradičního (reduktivního) chápání ryzlinků.
Ode mě by VOC ryzlink 2009 z Dobré Vinice dostal to nejlepší hodnocení, ale je v tom háček. V pravidlech VOC Znojmo stojí něco jako „zákaz delšího ležení na kvasničných kalech.“ Celkem logicky, protože VOC vína mají být svěží a „většinově přístupná.“ Tento ryzlink očekávanou kvalitu VOC překračuje, ale dosahuje toho způsobem, který pravidla VOC omezují.
Což ale konzumentům nemusí vůbec vadit. Hurá na něj!