Překvapila i bílá vína, základní Bourgogne Blanc 2009 od Lamblina mělo nadstandardně plnou barvu i vůni. Svěží, s plným kořenitým tělem, jen jsem měl podezření, že je trochu přesířené. Chablis 2009 od Lamblina (280 Kč!, hned jsem jedno koupil) má plnou vůni, v chuti je lehké, vzdušné, citrusové a minerální. Už jsem tady asi psal, že Chablis mám rád mladé, ale tohle mi připadalo až překvapivě dobré. U Chablis 2008 Premier Cru Fourchome (Lamblin) mám jen poznámku o broskvové vůni, ale o to víc jsem si napsal u dalšího, bílého Marsannay 2009 (Derey Freres). Bohatý, ovocný projev s výrazným barikem (až do popelníku), dokonale spojené ovoce a barik, krása! Pouilly-Fuissé „La Maréchaude“ 2007 (Burrier) má výraznou barvu, spoustu květinových a ovocných aromat. Je krásně vyzrálé, strukturované, barikově vanilkové, hutné víno, kvašené rovnou v barikových sudech. Ta hutnost přechází až do sladké dochuti, jakoby tam zbyl neprokvašený cukr. To se nejspíš nestalo, tak to beru na sebe a na okouzlení chutěmi skořice a vanilky.
Degustace mladých burgund v Le Caveau, 2. prosince
Čtvrteční ochutnávku burgundských vín ročníku 2009 jsem původně nechtěl navštívit, jednak kvůli odpolední přehlídce italských vín, jednak z přesvědčení, že čerstvě nalahvované burgundy budou ještě příliš mladé a nepřístupné. Naštěstí jsem se týden předem zastavil v Le Caveau a Daniel Brož mi dal ochutnat čtveřici červených, kterou právě otevřel pro chystanou soukromou degustaci. Přestože vína byla lahvována někdy v listopadu, byla všechna překvapivě pitelná, ovocná, otevřená a mnohem přístupnější než vína z předchozího ročníku 2008. Že by se po čtyřech letech objevil další velký ročník? Nebo měl Daniel Brož jen šťastnou ruku při nákupu vín?
Začínalo se netypicky červenými. První vzorek, základní Bourgogne Rouge 2009 „Montre Cul“ od Derey Freres má vděčnou hanbatou etiketu, v chuti poměrně málo kyselin a bohatý, expresivní projev. Překvapilo třetí Marsannay Rouge 2009 „Les Champs Perdrix“ (Derey Freres) a čtvrtý Fixin 2009 ze starých vinic (Derey Freres), obě harmonií a vyzrálostí. Páté Marsannay 2008 „Les Genelieres“ (Derey Freres) ale ukázalo, kam se ještě Pinot Noir může posunout. Krásná vůně (včetně slepičího závanu a těkavek, ale dohromady to funguje), v chuti výraznější kyseliny a pěkná ovocná chuť. Středně dlouhé až dlouhé, moc pěkné. Ale hned ho překonalo totéž víno o rok mladší: Marsannay 2009 „Les Genelieres“ (Derey Freres) mělo přezrálou, navinulou vůni a nečekaně komplexní chuť s třešňovým projevem (i třešňovým dřevem). Červené Burgundy většinou nebývají tak brzo pitelné, takže mi to připomnělo vyjímečný ročník 2005.
Celé čtvrteční odpoledne jsem strávil v dobré společnosti napřed italských a později burgundských vín. Jedna ochutnávka je asi málo na zásadnější soudy a věštění o ročníku, navíc jsem chutnal mladá vína jen od dvou výrobců (Derey Freres z Couchey a Lamblin z Chablis), ale jako první důkaz o burgundském ročníku 2009 to bylo nesmírně nadějné. Abych nevydával svoje přání za skutečnost, napíšu to takhle: přál bych si zažít opakování ročníku 2005…