V pondělním textu o mejtské přehlídce vlašáků jsem spekuloval o tom, jak asi dostal vlašák z rakvického vinařství Straka nápadně sauvignonový charakter. Nebyl to jediný případ, vzpomněl jsem si na několik podobných.
V únoru jsem tady psal o rulandském bílém, které během kvašení zmutovalo na Sauvignon – tehdy k tomu zřejmě došlo samovolně, bez pomoci vinaře. Během spontánního kvašení převládl jeden druh kvasinek a výsledkem byl jasný Sauvignon.
Před dvěma lety jsem psal v jednom z prvních zdejších příspěvků tady o Vermentinu 2005 od Antinoriho, že ho možná výrobce doplnil na v Itálii povolených 15% Sauvignonu (nebo ještě víc?), protože víno mělo nápadnou svěžest a jemnost a vůbec tomu chuťové dojmy odpovídaly. To ale nebylo nic proti dojmům, které jsem měl letos o dovolené ze stejného vína v ročníku 2008. Ocituju doslovně z italského prázdninového deníčku (zmiňované Vermentino je na prázdninové fotce uprostřed jako Mirek Dušín mezi Rychlošípáky):
… tohle víno bych naslepo určil jako Sauvignon. Kultivovaný, jemný a elegantní, ale poměrně zřetelný SVG. I barva je vyšší, než bych u Vermentina čekal, ve vůni jasný SVG, broskve a rybíz, to si nikdo nesplete. V chuti má víno pěkné kyseliny, trochu svíravou chuť naznačující kratší pobyt v dubovém sudu, teprve v závěru chuti se objevuje typická vermentinovská mineralita, ale celý chuťový dojem je mnohem ovocnější, než by patřilo Vermentinu. Italská pravidla dovolují přidávat 15% jiných odrůd do vína bez deklarování na etiketě, loni zřejmě v Bolgheri dozrál úžasný Sauvignon (nebo se sklepmistr přepočítal při výpočtu správných poměrů, ale za tuhle kacířskou myšlenku se rovnou omlouvám, taková věc se přece nemůže stát…) Každopádně je to báječné víno, ať už je tam toho SVG patnáct procent nebo pětadvacet…
Když o tom tak přemýšlím s odstupem pěti týdnů, přimíchávat Sauvignon do Vermentina by se asi ani v Itálii nemuselo vyplatit, ale použít speciální kmen kvasinek by dávalo lepší smysl.
Každopádně tohle víno se dá koupit i v Čechách. Dováží ho Global Wines, v ceníku ho mají za 469 Kč, což vzhledem k mojí koupi (13,50 Euro v Tenutě San Guido, u výrobce Sassicaii, jen kousek od Antinoriho farmy Guado Al Tasso) je snesitelná cena (a některé velkoobchody ho prodávají levněji než Global Wines). Jestli na něj někdo narazíte, moc by mě zajímaly vaše komentáře k sauvignonovému charakteru, případně odhady, jak k němu Vermentino přišlo.
Vzpomínám si na nedávnou debatu Muškátu 08 a Sauvignonu 08 z vinařství Krásná Hora na poddvorovských otevřených sklepech. (Tak jak předvánočnímu muškátu propadlo několik pražských vinných nadšenců, vsadím se, že propadnou i Sauvignonu :o) Sám jsem měl s předvánočním nečiřeným a nefiltrovaným muškátem problém, prostě nebyl tak expresivní, jak bych od výborného moravského muškátu čekal. Neměl tak omamně opojnou vůni ani tak závratně ovocnou chuť, byl spíš lehký a pravdivý, nepřehlušený alkoholem, a mohl jsem u lahve celý večer hloubat, jestli ty nové dojmy, které v každém napití nalézám, se mi líbí a jestli stojí za to. V Poddvorově jsme se o tom bavili nad čerstvě nalahvovaným krásnohorským Sauvignonem s vinným profesionálem a čerstvě vystudovaným lékařem vína, který mi nakonec s úsměvem řekl: Furt voláte po autentických vínech, a když je dostanete, tak si s nimi nevíte rady.
Jasně, že takové autentické víno není tak zářivě expresivní jako víno, kterému vinař ve sklepě technologicky pomohl. Ale je omamně pravdivé a dá vám volnost přemýšlet o vlastních nápadech namísto toho, abyste přemýšleli o kvasinkách, technologiích, chlorofylu a zbytkovém cukru.