Několik dobrých zpráv

Od úterka začalo pršet a teploty budou klesat. Užijeme si zase několik měsíců podzimního marastu a zimního smogu. Takže si to zpříjemníme několika dobrými zprávami o víně.

O první z nich už se psalo, vydala ji ČTK 2. listopadu, takže jsem trochu out-of-date, ale nikdy není pozdě, když jde o dobrou věc. „Umírněná konzumace vína snižuje kromě rizika infarktu a vzniku nádorových onemocnění také riziko rozvoje duševních chorob,“ řekla Eva Češková z Psychiatrické kliniky LF Masarykovy university. To jsem si oddechl! Přiměřená denní dávka jsou prý 2-3 deci pro ženy a 3-4 deci pro muže, a výrobci vína tomu vzorně vycházejí vstříc třičtvrtělitrovými lahvemi.
Váhal jsem, jestli mám ocitovat i tu část zprávy, kde se poukazuje na pozitivní vliv vína na erekci, orgasmus, sex a prožitky s ním spojené, protože odůvodnění ve zprávě se mi zdá spekulativní. Jak vidíte, nakonec jsem se rozhodl pro, s ohledem na Google… Budu-li chtít předstihnout konkurenci, budu se muset tomuto tématu asi víc věnovat!
Naopak mě potěšilo vyjádření děkana Lékařské fakulty MU Jana Žaloudíka, že „medicína se zdráhá doporučovat pití malých dávek alkoholu, protože nevěří, že tyto dávky budou dodrženy.“ Připomíná to starou lidovou definici alkoholika jako člověka, který pije víc, než jeho lékař. Ale stejně, alkohol v malých dávkách je zdravý – to je dobrá zpráva!
S dobrými zprávami se teď roztrhl pytel. Na www.wine.cz zase citují ze zahraniční zprávy o tom, že červené víno údajně brání poškození sluchu. Přišel na to vědecký tým University Of Michigan, a ti borci sakra dobře vědí, co dělají 🙂 Můžou za to kyselina acetylsalicylová a antioxidanty, a i když jsem založením spíš skeptik a rád si zapochybuju, určitě ta zpráva neznamená, že po sedmičce veltlínu hrozí ohluchnutí. Dobrá zpráva!
Už měsíc stará je zpráva ze stejného zdroje, která cituje italský vědecký tým (Universita di Milano), který objevil ve slupkách bobulí některých italských modrých hroznů „spánkový“ hormon melatonin. Tento hormon má také antioxidační účinky, jde o hormon nadvěsku mozkového, který má vliv na navození pocitu ospalosti a útlum činnosti pohlavních žláz. Objev zpochybnil jiný profesor z bostonské MIT, a to je dobře, protože si nejsem úplně jistý, jestli to s tím hormonem je dobrá zpráva…
„Pití vína ovlivňuje bezesporu lidské zdraví, jenže jak – pozitivně nebo negativně?“ ptá se moderátor pořadu Planeta Věda na ČT 2 (23. října 2007). Lékař motolské nemocnice Milan Šamánek provedl studii na skupině padesáti dobrovolníků. Po měsíci pravidelné konzumace půl lahve vína denně zkontroloval všechny biochemické nálezy a zjistili jednoznačný vzestup „hodného“ HDL cholesterolu a snížení srážlivosti krve. Studie ale zjistila podstatně lepší výsledky u bílého vína. Milan Šamánek komentoval všechny studie o tom, které látky způsobují „léčivé“ biochemické změny: „To, co působí, je alkohol. To není víno, to nejsou antioxidanty, atd., to je samotný alkohol.“ Já jsem si to hned myslel…
Zatímco se vědecké týmy snaží zjistit, jakým mechanismem působí například polyfenoly, jejichž preventivní protinádorový účinek je známý, nakonec docházejí k poměrně prostému závěru – za pozitivní zdravotní účinky vína může alkohol. Dobrá zpráva!
Doufám, že vědci ve svém bádání nepoleví a že hned po Novém roce se dozvíme několik nových dobrých zpráv o léčebných účincích vína. Teď některé studie vyzvedly bílá vína, věřím, že do půl roku budou pozitivní účinky polyfenolů, antioxidantů (a alkoholu…) prokázány i v červeném víně. Jsem skeptik, moc těm „zprávám“ nevěřím, ale mám rád dobré zprávy – a tohle určitě jsou dobré zprávy. Na zdraví!
A samozřejmě nezapomeňte hlasovat v anketě !
TOPlist