Za Václavem Havlem
Další ryzlink do zimy
Málo známé piemontské odrůdy v Altánu
Degustace se zúčastnili bratři Andrea a Marco Buzio z vinařství Oreste Buzio, ale většinu prezentace vedl sám pan Šamla. Některá vína by si žádala podrobnější výklad. Grignolino s typicky bledou barvou, zdravou kyselinou a tříslovinovou chutí bylo OK, ale u Bonardy se štiplavou chutí měl jeden návštěvník pochybnosti, jestli je to ještě v normě. Skladba chutí a vůní byla často nezvyklá a jestli někdo přišel na „normální“ odpočinkovou degustaci, mohl být překvapený. Čekal jsem poprask u dalšího vzorku, kterým byla Freisa od vinařstí Oreste Buzio, ale tohle víno bylo naopak mnohem konformnější a příjemnější než jediná další Freisa, kterou znám (Dora Renato) a která je v chuti postavená na perličce a na znatelném asfaltovém tónu (asfalt, to by byl v Altánu mazec!)
Hned jsem si v duchu skládal další Komunitní Bedýnku z piemontských divočin jako je Freisa, Grignolino, Cortese, Albarossa, Bonarda nebo Herbalucce :o) A překvapení přišlo nakonec. Vyhnu se popisům aktuálního stavu všech vín (nespolehlivým tentokrát nejen počínající rýmou, ale i pozdním otevřením). Víno, které můžu bezohledně doporučit je ta největší piemontská komerce. Nejprodávanější a nejslavnější piemontské víno totiž není Dolcetto ani Barbera. Není to ani Nebbiolo. Je to Moscato d’Asti. Včera to byla Ribota 2011 z vinařství Boeri Alfonso.
Moscato d’Asti je slaďák se 120 gramy cukru (na litr vína) a pěti (až šesti) procenty alkoholu. Často mívá v chuti perlení až do sektu. Má tak báječnou kyselinu, že vám často až tak sladký nepřijde, dokonalý bonbónek jako dezert. Včera se ovšem podával mladý, čerstvě nalahvovaný ročník 2011 s ostrou, neohlazenou kyselinou (napsat svěží by bylo málo). Ta kyselina by byla v míň sladkém víně nepříjemná, ale mladému vínu dodávala záviděníhodný šmrnc. Za půl roku se ohladí, zakomponuje (musím někdy napsat článek jen o těchto synonymech a eufemismech a jejich skutečných významech :o)… a už to nebude ono. Dokud je to mladé a ostré, je to fakt radost. Kupujte, ale něco mi nechte. Přijede mi na vánoce babička a jako Červená Karkulka pro ni potřebuju aspoň tři lahve :o) Tohle víno je totiž zázrak, bude chutnat babičce a bude bavit i mě.
Dekantace In extremis
Samozřejmě nejsem takový barbar, abych upekl živou kočku v mikrovlnce v přímém přenosu… nebo rozmixoval dobré víno! To zase ne! Namísto mixeru jsem vzal starý metličkový šlehač. Půl lahve Arnolfa šlo do hrnku a jedna metlička do vína. Vrrrrr…! Nejdůležitější bylo hned na začátku víno nevystříkat po celém dřezu, ale povedlo se.
Senzorické zkoumání?
Kontroluju ještě napřeskáčku oba vzorky proti sobě, nerozmíchané víno je v chuti humpoláčtější, zavřené. Naprosto chápu, že milovníky vína tahle technologie odpuzuje (chtěl jsem napsat, že odpuzuje puristy, ale popravdě k tomu moc purismu není potřeba). Na druhou stranu je výsledek docela přesvědčivý (i když rozdíl není velký). Ideální by bylo, kdyby konzument o použití mixéru nevěděl, ale to je v podobných případech sotva splnitelné. Nicméně jako první pomoc v nouzi (in extremis, jak říkají katecheti) to skutečně funguje.
Podvratně o genetice :o)
O genetiku se zajímám jen amatérsky, jako čtenář, ale to málo z četby vím, že poslední genetická změna lidského rodu je stará 7.000 let a je to přidání enzymu umožňujícímu trávit kravské mléko. Je prakticky jisté, že první lidé-zemědělci nebyli schopni kravské mléko požívat. (Ve skutečnosti prý proběhla ještě jedna genetická změna před asi 4.000 roky, ale jen u Tibeťanů nebo Nepálců, a ta jim umožňuje normálně žít ve vysokých výškách s řídkým vzduchem, kde našinec kolabuje, jak to známe z himalájských cestopisů). Ale zpátky k tématu.
Jestli poslední větší genetická změna před 7.000 lety znamenala přidání genů pro štěpení kravského mléka, jak stará je podobná změna pro alkoholdehydrogenázu? Víte to někdo? Nesmírně mě baví představa, že člověk byl geneticky vybaven pro požívání alkoholu dříve než pro pití kravského mléka (které se díky reklamě dnes považuje za synonymum zdravého nápoje). Radši ani nebudu domýšlet, co by to znamenalo…
České Komunitní Bedýnky
Týden v deseti fotkách
Sauvignon 2010 VOC, Znovín Znojmo
Ryzlink 2007 PS Neuberská, ŠSM, podruhé
Cote-de-Nuits Villages 2005 AOC, Chateau de Prémeaux
Letošní otvírání burgundských Pinotů ročníku 2005 mi přineslo spoustu zklamání, skore je nakonec jen trochu lepší než 50 / 50. Léta jsem se soukromě usmíval nad podivíny, kteří archivují domácí Pinoty a otvírají je po pěti letech, ale letošní zkušenosti s burgundskými Pinoty ze slavného ročníku 2005 mi ukazují, jak je to složité – polovina mých letos otvíraných Pinotů lety archivace nic nezískala, jen ztratila. Statistik by řekl, že skore 50 / 50 by mi vyšlo, i kdybych si hodil korunou. A to ještě obyčejnější kousky piju brzo, zdá se mi, že nemá cenu očekávat po pěti letech zlepšení u vína, které ani na začátku nebylo výborné.