
Odpůrci barikování i mnozí další můžou mít spoustu argumentů proti tomuhle vínu (ani já si nejsem stoprocentně jistý), ale strašně mě baví ho pít, a k napsání textu jsem se musel donutit, když už v lahvi zbývaly poslední dvě deci.
Odpůrci barikování i mnozí další můžou mít spoustu argumentů proti tomuhle vínu (ani já si nejsem stoprocentně jistý), ale strašně mě baví ho pít, a k napsání textu jsem se musel donutit, když už v lahvi zbývaly poslední dvě deci.
Do letošní české bedýnky se mi už asi nevejde, ale jestli se mi někdy podaří dát dohromady už přes rok plánovanou ryzlinkovou bedýnku, určitě bych ho tam chtěl – i jako příklad, jak se dá elegantně vypořádat s nepříznivým ročníkem.
Čeští vinaři to mají těžší, protože konkurují mnohem zavedenějším značkám. Díky apelačnímu systému si s lahví Chianti kupujete nejen toskánské Sangiovese, ale i vzpomínky na italské slunce, zmrzliny a Florencii. Obyčejná burgundská šardonka má v sobě odlesk pověsti Montrachetu a už i Rakušani dokážou s veltlínem nebo Sauvignonem prodávat image ekologické země s historií habsburského mocnářství. Ve světě ovládaném značkami se líp prosazuje novozélandský Sauvignon nebo chilský Cabernet, protože se k nim váže pověst celého regionu. Dokonce i moravský Veltlín nebo vlašák jsou přitažlivější než česká millerka nebo Vavřinec.
Hlaste se rychle, abych to stihl distribuovat už 12. prosince. Pro Pražáky budou Bedýnky zase k vyzvednutí v žižkovské vinotéce Le Caveau, pro Brňáky zase připravím distribuční bod v Brně. Ostatní dostanou bedýnky Poštou, jen je možná poprosím o trpělivost a budu je posílat až po Novém roce, protože se obávám, že ztráty by v předvánočním balíkovém šílenství byly příliš velké.
Dolcetto Navirot 2010 z vinařství La Trava mělo temně rudou barvu, krásnou třešňovou vůni, divokou, hrubou a koncentrovanou, po chvíli až griotkovou. V chuti dost tříslovin, které stahovaly pusu, pěknou kyselinu a nahořklý závěr. Dolcetto se vyrábí v nerezu a je určené k včasnému vypití, tohle víno volalo po dekantaci a celkový dojem byl, že líp voní než chutná. Mlaďoch, ale mně se to líbilo. Jen 12,5% alkoholu a (jen) 216 Kč.
Freisa Pinerolese 2008 z vinařství Dora Vini (už jsem o ní psal tady) mě dostala už před časem, výrazným perlením na jazyku (i dnes se někdo ptal, jestli to je korektní). V chuti má pěkně srovnané kyseliny (švestky, maliny) s minerálními dojmy (prach a jde to až do asfaltu), výrazná bublinka a třísloviny. Při prvním setkání jsem koupil tři lahve, i dnes se mi líbí a hlavně – je to zábavné pití. 264 Kč.
Oba Pinoty jsou v burgundské lahvi s typickou krausovskou etiketou, uzavřené korkem. Oba jsou příznačně průhledné, světle rubínové barvy. Sedmička je o odstín tmavší a jiskrnější, ale ani nulačtyřka ještě nemá výraznější odstíny nazrálosti. Nulasedmička voní výrazněji, je sevřenější a koncentrovanější. Jsou tam maliny, lesní plody a dřevo. Nulačtyřka má jemnější vůni, taky malinovou a lehce herbální, spíš do sušených bylin.
Vůně nulačtyřky se časem posouvá víc do herbálních tónů a připomíná voňavé polštářky nacpané lučním senem. V chuti má odbouranou kyselinu, přesto kyselina vystupuje víc než u 2007. Je stále ještě v dobré formě, příjemně ovocná s rozpouštějícími se tříslovinami – ještě jsou znatelné, ale nejsou dominantní. Příjemné lehké pití (12,5% alkoholu), ale o poznání méně koncentrované než 2007.
Obě vína jsou „pod-deklarovaná,“ deklasovaná. Ročník 2004 je deklarovaný jako jakostní víno, ročník 2007 jen jako zemské. Možná by se líp prodávaly s přívlastkem (označení pozdní sběr dělá divy: ), ale jak vidno, jde to i bez něj. Přesto mám nutkání je vychválit jako nejlepší domácí Pinoty: 2004 by se mohl líbit vyznavačům starších, archivních vín – uhlazenost je na něm patrná, ale ještě neztratil jiskru. Já dám přednost novější nulasedmičce – je výraznější, strukturovaná po vzoru burgundských Pinotů a přitom zřetelně česká.
Červená Bonarda 2010 (výrobce Oreste Buzio) byla pro mě další premiéra a mám z ní jen zmatený zápisek: Opulentní vůně, v chuti tříslovinové, suché, zároveň ovocné, přebité mineralitou. Podivné a nepopsatelné víno. Číslo 6 byla Croatina 2008 (Boveri Giacomo) s temně černou barvou, přezrálou vůní, v chuti taky třísloviny a přezrálost. Údajně stará odrůda znovu obnovená a vysazená. Freisa 2010 (Oreste Buzio) byla díky edukativním degustacím v záhřebské Strade del Vino jako známý maják, pevný bod v rozbouřených vodách. Perlička na jazyku a třísloviny. Freisa prostě :o) Další záchytný bod : Grignolino 2010 (Oreste Buzio). Díky výměně vín s budějickou vinotékou (tady) jsem mohl machrovat, že Grignolino už znám. Navíc byly přítomny známé charakteristiky – světlá barva až do rosé, minerální a dřevěně tříslovinová vůně, pěkná kyselina v chuti (tohle víno má až moravskou kyselost). Je hladké, plné, sladěné, krása! Přirovnal bych to k lehkému domácímu Pinotu bez stopy přezrálosti, včetně ceny (185 Kč). Koupím!
Sice už asi další kartony od pana Kupsy nevyškemrám, ale pokud ho chcete vyzkoušet, máte ještě naději. Cestou domů jsem šlápl na brzdy před vinotékou v Roudnici (Vinotéka Pod Slavínem) a měli ho. Sice za cca 185 Kč, ale měli ho. Navíc měli vzorný výběr místních, roudnických a žernoseckých vinařství.