Odpůrci barikování i mnozí další můžou mít spoustu argumentů proti tomuhle vínu (ani já si nejsem stoprocentně jistý), ale strašně mě baví ho pít, a k napsání textu jsem se musel donutit, když už v lahvi zbývaly poslední dvě deci.
Svatovavřinecké barrique 2006 jakostní, Bettina Lobkowicz
Lehký, hravý a zábavný ryzlink z Žernosek
Do letošní české bedýnky se mi už asi nevejde, ale jestli se mi někdy podaří dát dohromady už přes rok plánovanou ryzlinkovou bedýnku, určitě bych ho tam chtěl – i jako příklad, jak se dá elegantně vypořádat s nepříznivým ročníkem.
Hezky česky! aneb Komunitní Bedýnky poosmé
Čeští vinaři to mají těžší, protože konkurují mnohem zavedenějším značkám. Díky apelačnímu systému si s lahví Chianti kupujete nejen toskánské Sangiovese, ale i vzpomínky na italské slunce, zmrzliny a Florencii. Obyčejná burgundská šardonka má v sobě odlesk pověsti Montrachetu a už i Rakušani dokážou s veltlínem nebo Sauvignonem prodávat image ekologické země s historií habsburského mocnářství. Ve světě ovládaném značkami se líp prosazuje novozélandský Sauvignon nebo chilský Cabernet, protože se k nim váže pověst celého regionu. Dokonce i moravský Veltlín nebo vlašák jsou přitažlivější než česká millerka nebo Vavřinec.
Vybral jsem (předběžně) šest vín z pěti vinařství. Tentokrát nebudu propagovat Bedýnku s tím, že jsou to vína za ceny ve vinařství – čeští vinaři si zatím neoblíbili slevy pro obchodníky (pokud je dávají, tak malé a bez přirážky bych bedýnku nedal dohromady), Žernoseky moc blízko nemám a benzín je drahý, takže se ceny budou vyšší, než přímo ve vinařství (ale nižší, než ve vinotéce na Národní třídě:). Nebudu rozepisovat cenu po jednotlivých vínech (protože ještě může dojít k výměně některých vín), ale celá bedýnka by měla stát 1.090 Kč, pro mimopražské ještě +190 Kč na poštovné.
Hlaste se rychle, abych to stihl distribuovat už 12. prosince. Pro Pražáky budou Bedýnky zase k vyzvednutí v žižkovské vinotéce Le Caveau, pro Brňáky zase připravím distribuční bod v Brně. Ostatní dostanou bedýnky Poštou, jen je možná poprosím o trpělivost a budu je posílat až po Novém roce, protože se obávám, že ztráty by v předvánočním balíkovém šílenství byly příliš velké.
U toskánských bedýnek se diskuse neobjevuje – účastníkům se zřejmě nechce analyzovat biodynamické Sangiovese nebo organicky pěstovanou směs CS a Merlotu. O to silnější by mohla být diskuse u šestice českých vín – jak má chutnat millerka, rýňák, Pinot nebo vavřineček přece ví každý!
Čtvrteční degustace v Záhřebské
Dolcetto Navirot 2010 z vinařství La Trava mělo temně rudou barvu, krásnou třešňovou vůni, divokou, hrubou a koncentrovanou, po chvíli až griotkovou. V chuti dost tříslovin, které stahovaly pusu, pěknou kyselinu a nahořklý závěr. Dolcetto se vyrábí v nerezu a je určené k včasnému vypití, tohle víno volalo po dekantaci a celkový dojem byl, že líp voní než chutná. Mlaďoch, ale mně se to líbilo. Jen 12,5% alkoholu a (jen) 216 Kč.
Dvojka byla Vespolina Coline Novarese 2005 z vinařství Cascina Zoina. Jméno neodkazuje na slavný italský skútr, ale na vosu (vespa = vosa, prý proto, že po zralých hroznech jdou vosy). Vůně měla medové tóny, byla klidnější než u předchozího Dolcetta, chuť uhlazenější, ale stále s dostatkem tříslovin a neurčitým červeným ovocem. Rok v bariku bych neuhodl, 13% alkoholu. Pěkné. 336 Kč.
Freisa Pinerolese 2008 z vinařství Dora Vini (už jsem o ní psal tady) mě dostala už před časem, výrazným perlením na jazyku (i dnes se někdo ptal, jestli to je korektní). V chuti má pěkně srovnané kyseliny (švestky, maliny) s minerálními dojmy (prach a jde to až do asfaltu), výrazná bublinka a třísloviny. Při prvním setkání jsem koupil tři lahve, i dnes se mi líbí a hlavně – je to zábavné pití. 264 Kč.
Montepulciano d’Abruzzo 2009 San Lorenzo. První víno odjinud (ne z Piemontu), ze střední Itálie, z kraje, kterému před rokem dělal reklamu George Clooney filmem Američan. Už dávno jsem chtěl zmínku o tomhle filmu propašovat do blogu, a konečně se mi to povedlo! Film je už v půjčovnách DVD a bez ohledu na jeho kvality v něm hned po Clooneym druhou roli hraje italská krajina Abruzza. V kinech už asi neběží, ale v půjčovnách ho najdete. Jen si k filmu dejte jiné víno, tohle Montepulciano se hodí spíš k jídlu, k filmu to chce něco výrazně osobitějšího. Barva je hustá tmavá rubínovka, trochu zakalená. Vůně jemně chlupatá, nasládlá. V chuti zralé červené ovoce, míň tříslovin, hodně plné a ohlazené, ale jaksi míň osobité. Chuť působí až nasládle, spíš vyšším extraktem než vyšším zbytkovým cukrem. 198 Kč.
Druhý doubletwist bylo Velluto z vinařství Dora Vini, deklarované jako stolní víno. Elegantní, plné, tělnaté a jemné. Mělo temně rudou rubínovou barvu a skořicovou vůni. V chuti zase skořice, jemné ovocné tóny a nasládlost. 75% Barbera a 25% Dolcetto, což jsou sice klasické piemontské odrůdy, ale v Piemontu se nemíchají. Proto taky to může být jen stolní víno, a proto o tom píšu jako o druhém doubletwistu – zvláštní, „jinaké“ víno složené z klasických odrůd. 14% alkoholu, přes rok v bariku, ale pro mě by to prozradil jen pikantně štiplavý závěr. Parádní víno, 540 Kč.
Dva Pinoty z Mělníka
Pinot Noir 2004 jakostní, Vinařství Kraus
Oba Pinoty jsou v burgundské lahvi s typickou krausovskou etiketou, uzavřené korkem. Oba jsou příznačně průhledné, světle rubínové barvy. Sedmička je o odstín tmavší a jiskrnější, ale ani nulačtyřka ještě nemá výraznější odstíny nazrálosti. Nulasedmička voní výrazněji, je sevřenější a koncentrovanější. Jsou tam maliny, lesní plody a dřevo. Nulačtyřka má jemnější vůni, taky malinovou a lehce herbální, spíš do sušených bylin.
Vůně nulačtyřky se časem posouvá víc do herbálních tónů a připomíná voňavé polštářky nacpané lučním senem. V chuti má odbouranou kyselinu, přesto kyselina vystupuje víc než u 2007. Je stále ještě v dobré formě, příjemně ovocná s rozpouštějícími se tříslovinami – ještě jsou znatelné, ale nejsou dominantní. Příjemné lehké pití (12,5% alkoholu), ale o poznání méně koncentrované než 2007.
Obě vína jsou „pod-deklarovaná,“ deklasovaná. Ročník 2004 je deklarovaný jako jakostní víno, ročník 2007 jen jako zemské. Možná by se líp prodávaly s přívlastkem (označení pozdní sběr dělá divy: ), ale jak vidno, jde to i bez něj. Přesto mám nutkání je vychválit jako nejlepší domácí Pinoty: 2004 by se mohl líbit vyznavačům starších, archivních vín – uhlazenost je na něm patrná, ale ještě neztratil jiskru. Já dám přednost novější nulasedmičce – je výraznější, strukturovaná po vzoru burgundských Pinotů a přitom zřetelně česká.
Millerka z Žernosek
Dvě úterní italské degustace
Červená Bonarda 2010 (výrobce Oreste Buzio) byla pro mě další premiéra a mám z ní jen zmatený zápisek: Opulentní vůně, v chuti tříslovinové, suché, zároveň ovocné, přebité mineralitou. Podivné a nepopsatelné víno. Číslo 6 byla Croatina 2008 (Boveri Giacomo) s temně černou barvou, přezrálou vůní, v chuti taky třísloviny a přezrálost. Údajně stará odrůda znovu obnovená a vysazená. Freisa 2010 (Oreste Buzio) byla díky edukativním degustacím v záhřebské Strade del Vino jako známý maják, pevný bod v rozbouřených vodách. Perlička na jazyku a třísloviny. Freisa prostě :o) Další záchytný bod : Grignolino 2010 (Oreste Buzio). Díky výměně vín s budějickou vinotékou (tady) jsem mohl machrovat, že Grignolino už znám. Navíc byly přítomny známé charakteristiky – světlá barva až do rosé, minerální a dřevěně tříslovinová vůně, pěkná kyselina v chuti (tohle víno má až moravskou kyselost). Je hladké, plné, sladěné, krása! Přirovnal bych to k lehkému domácímu Pinotu bez stopy přezrálosti, včetně ceny (185 Kč). Koupím!
Bezvadná byla limonáda na závěr, Ambrosia Rossa 2010 (odrůda Malvasia M.P.F.?) (vinařství Davide Beccaria) s 5,5% alkoholu a konec obstaralo Bracetto Passito Foglio 29 2008 (Villa Felice), o kterém už jsem psal tady. Podchlazené působilo trochu uměle, zřejmě se ovocné libochutě rozvinou až při ohřátí.
Svatovavřinecké 2009 jakostní, Vinařství Sv. Tomáše, Malé Žernoseky
První zmínka byla už v květnu tady, náhodný nákup ve vinotéce cestou z Velkých Žernosek.
První český Sauvignon?
Sice už asi další kartony od pana Kupsy nevyškemrám, ale pokud ho chcete vyzkoušet, máte ještě naději. Cestou domů jsem šlápl na brzdy před vinotékou v Roudnici (Vinotéka Pod Slavínem) a měli ho. Sice za cca 185 Kč, ale měli ho. Navíc měli vzorný výběr místních, roudnických a žernoseckých vinařství.
Jak dobýváme svět
Spotřebitelská většina můj pohled nesdílí, na Jiřáku bylo večer plno. Svatomartinská kampaň má velký úspěch (přitáhnout lidi, aby v zimě na náměstí ochutnávali podchlazená vína je sen reklamního agenta 🙂 což je dobře. Líbilo by se mi, kdyby se zadavatelé rozhodli využít takovou dovednost a prostředky pro produkt lepší a perspektivnější, než jen krátkodeché Svatomartinské.