Archiv pro měsíc: Červenec 2011

Vermentino Bolgheri 2010 DOC, Tenuta Guado Al Tasso

Povinné cviky mých italských dovolených, ještě k nim patří Vermentino di Sardegna od Sella e Mosca. Nicméně tohle víno si kupuju od první návštěvy Itálie, každý rok je jiné (a pokaždé mě baví). V zásadě je to lehké pitelné bílé postavené na toskánském Vermentinu (s povoleným přídavkem do patnácti procent další odrůdy, v tomto případě Sauvignonu Blanc). Předchozí ročníky jsem komentoval třeba tady a tady.

Už několikrát jsem tady ventiloval svoje dohady, že v některém ročníku mohlo být těch procent víc, než patnáct, před dvěma roky mělo víno silně sauvignonový projev. V roce 2010 se změnila ambaláž, nový kulatější tvar lahve působí hravěji a méně robustně. Letos je to mnohem víc Vermentino a projevem jde spíš do burgundských šardonek. Barva je světlá slámová, vůně citrusová až do pomerančů, se stopou meruněk. Chuť je suchá, s drobným perlením v náběhu chuti a pěknou kyselinou (citron, limetka, při ohřátí broskev). Trochu sauvignonových tónů ve vůni i v chuti zůstalo, ale neruší, spíš jen vhodně doplňují. Jemně minerální závěr. Harmonické a nevtíravé. Je krásně pitelné, svěží, výborné, ale s cenou třináct Euro už se cpe mezi dobré burgundské šardonky. Na ně bohužel nemá, to jsou ještě o třídu těžší váhy. Takže váhám – víno je ve své třídě perfektní, ale s cenou 12-18 Euro v italské vinotéce se už tlačí mezi lepší společnost, než by mělo.

Vinařství Fontemorsi, Montescudaio


Fontemorsi (web) je docela typický příběh malého italského vinařství z toskánské denominace Montescudaio. Vzniklo před osmi lety skoro od začátku. Podnik koupila v roce 2003 paní Laura Berlucchi (rodina Berlucchi je známá hlavně výrobou sektů z Franciacorty) a řídí ho dnes trojice Francesco Benasaglio, Carlo Sanvitalee a Roberto Ligasacchi spolu se sklepmistrem Paolem Salvim.

Po prvotní analýze půdy se rozhodli většinu vinic vysadit znovu. Vsadili přitom na domácí Sangiovese, dnes obhospodařují 24 hektarů vinic. Nové vinice mají hustotu kolem 7 500 keřů na hektar, podstatně vyšší, než je v Toskánsku běžné. Kromě Sangiovese pěstují Cabernet Sauvignon a Merlot, z bílých odrůd Chardonnay, Viognier a Riesling. Víno z bílých odrůd zpracovávali poprvé v roce 2010. Samozřejmě jsem se zeptal na ryzlink, ale v loňském roce prý dal malou úrodu, takže ho nezpracovávali. Mimochodem motiv ulity na etiketách jejich vín pochází z vlastních vinic, jsou prý plné zkamenělých pozůstatků ulit, škeblí a krunýřů dávných mořských živočichů.
Fontemorsi sídlí v městečku malebném městečku Montescudaio, centru stejnojmenné denominace. V loňském roce jsem ho hledal marně, bylo poledne, měl jsem s sebou děti a nechtěl jsem ve vedru napínat jejich trpělivost. Letos jsem měl domluvenou schůzku s Robertem Ligasacchim a pochopil jsem, proč se tohle vinařství v malém Montescudaiu špatně hledá. Jednu budovu má nad vinicemi na severním okraji města s výhledem na údolí Ceciny, malou výrobní halu pár kilometrů dál na jiném okraji vinic (v obou případech s příjezdem po prašné cestě), a prodejna otevřená jen odpoledne je v jedné starobylé uličce v centru města. Pan Ligasacchi nás i s dětma naložil a provezl nás po vinicích. Leží na severovýchodních svazích pod Montescudaiem, což pan Ligasacchi vysvětloval jako přednost ve srovnání s místními jižními svahy, kde ostré slunce upeče hrozny někdy už na přelomu srpna a září. To může být na škodu, pokud jde o kvalitu. Viděno z Česka to vypadá divně, ale nad víny samotnými jsem mu dal zapravdu.
Na všech vinicích hospodaří v biorežimu, kromě révy pěstují i olivy a vyrábějí olivový olej. Ve výrobní hale stálo možná dvacet moderních nerezových tanků, nikde žádné sudy. Pan Ligasacchi potvrdil, že se v zásadě snaží pracovat bez chemie, vína kvasí bez přidání ušlechtilých kvasinek, ale není to dogma – když se kvašení růžového vína nechtělo rozběhnout, nakonec mu pomohli.
Fontemorsi vyrábí jen patero vín. Ochunali jsme bílé Tressasi 2010, zatříděné jako IGT Toscana. Směs Chardonnay a Viognieru, panenská úroda z nové vinice, měla vyšší slámovou barvu a na toskánské bílé nečekaně svěží kyseliny a ovocný projev.
Růžové Rosato di Fontemorsi je vyrobené z odrůdy Sangiovese. Získává se ze zpracování Sangiovese pro červené, po patnáctihodinové maceraci se z moštu odtáhl samotok na rosé. Má poměrně výraznou barvu, na můj vkus málo kyselin, ale dobrou strukturu s tříslovinami v závěru.Ve vůni i v chuti příjemně ovocné po Sangiovese – tedy především ostružiny a všeobecně lesní plody. Hodně zajímavé rosé, není to úplně jednoduchá vodová růžovka :o)
Základním červeným vínem Fontemorsi je Spazzavento. Směs Sangiovese a Merlotu zatříděná jako Montescudaio DOC (což v praxi znamená asi 70% Sangiovese a zbytek Merlotu). Jednoduché víno s ovocným projevem, ve kterém převládá vliv Sangiovese. Lehké pití, po zkušenostech s jinými místními vinaři dodám, že překvapivě bez bariku (vyzrávání komplet v nerezových nádobách). Třísloviny jsou cítit, ale nejsou agresivní.

Volterrano 2007 je čisté Sangiovese, vyrobené v nerezových tancích a vyzrávané jeden rok ve velkých dubových sudech (500 litrů) různého stáří. Tohle se mi moc líbilo, příjemně přirozený projev Sangiovese nezatížený přehnanými tříslovinami, boj s barikem se nekonal. Zase projev lesních plodů, rozpuštěné třísloviny, přirozeně jemné víno, paráda. Navíc s příslibem do budoucna, protože ročník 2007 byl vůbec první sklizeň z nové vinice.

Guadipiani 2007 IGT Toscana je cuvée Sangiovese a Cabernetu Sauvignon (nejsem si jistý, ale snad se 70% Sangiovese). Obě odrůdy kvasí odděleně, odděleně i zrají devět měsíců ve velkých dubových sudech (500 litrů). V nose i v chuti se hodně prosazuje CS, ale víno je pěkně zakulacené, jemné, jaksi olejovité:o) Cabernet Sauvignon nevyhledávám, ale tohle bych mohl.
Píšu článek jako poděkování panu Ligasacchimu (grazie!) za pohostinnost a za čas, který mi tak velkoryse věnoval při prohlídce vinic i společné degustaci. Z vín samotných jsem měl velmi příjemný pocit a převažoval dojem, že Fontemorsi si hledá svoje místo v konkurenci místních vinařství (Montescudaio i Bolgheri) a chytře se vyhýbá těm nástrahám, které mě při prvních setkáních s monteskudájskými víny nejvíc rušily. To bylo jednak časté nadužívání barikových sudů a jednak občas nepochopitelná skladba červených cuvée. Pravidla Montescudaio DOC se zřejmě (můj dojem) hodně inspirovala úspěchem bolgherských vín, postavených na tzv. mezinárodních odrůdách, tedy na CS a Merlotu. V případech některých ambiciózních vín jsem míval dojem, že denominační pravidla a ambice vinařů jdou proti sobě. Fontemorsi se moc netrápí s mezinárodními odrůdami, klade důraz na Sangiovese, typickou místní odrůdu, a má s ní hodně zajímavé a slibné výsledky.

Profiterol a zážitková turistika

V krásném věku sedmi let má moje dcera dokonale vyvinutou selektivní paměť. Nepamatuje si, že jsme byli před lety v Itálii na prázdninách i s maminkou, nepamatuje si, že jsme před rokem bydleli v Itálii na protějším kopci, nepamatuje si na jídla, která si oblíbila. Koupil jsem jako dezert po večeři profiterol, plněný piškot zalitý čokoládou. „To nebudu,“ řekla s jistotou. Starší bratr se jí smál. „Vždyť ti to před rokem chutnalo.“
„To jsem n i k d y nejedla,“ odmítla to, definitivně.

Přemluvil jsem jí, ať zkusí ochutnat malou lžičku. Oněměla, rozblažila se, popadla misku s profiterolem, cpala se a zarputile odmítala vydat další koule ostatním. Se synem jsme se chechtali, jako se smějí opilí chlapi hloupým vtipům…
Záviděl jsem jí, že může některé věci dělat znova poprvé. Ochutnávat profiterol, dát si poprvé jahodovou zmzlinu. Co bych dal za to, kdybych mohl znova poprvé přijet do Puligny a přivonět k burgundské šardonce, (nebo se poprvé líbat s holkou), kdybych mohl zase poprvé pít víno z Chambertinu, ve kterém se višňová aromata mísí s koňským sedlem a slepičím dvorkem, poprvé se potopit na mořské dno a chytit do ruky chobotnici, kdybych mohl zase poprvé, bez předchozí zkušenosti žasnout v malém lahůdkářství nad Sassicaiou… aspoň si to vynahrazuju, když o těch zážitcích píšu. Ne proto, abych si to zapamatoval nebo abych se v tom utvrdil: když někdo napíše, že to má podobně, že si to pamatuje taky tak, bývá to příjemné, ale největší odměnou bývá, když někdo stručně napíše, že ho to čtení vyprovokovalo k tomu, že to taky zkusil. Že tam taky zajel a ochutnal to. Když už napíše, většinou bývá taky infikovaný.
Víno je zážitková turistika :o) příští cíl: Itálie, Montescudaio.

O čichu

(Čtvrté čtení z archivu.) V nedávnému článku O skle jsem psal o odtažitých a s vínem jen volně souvisejících věcech, totiž že „k pochopení vína a vytvoření vztahu k němu pomáhá znalost prostředí, kde víno vzniká, počínaje krajinou a lidmi až po architekturu, jazyk a historii.Cuketka připsal zneklidňující poznámku, z které cituju: „je ale zajímavé, proč na všech stranách u vína taková posedlost smysly, které s tím poznáváním nesouvisí. To ale naopak pomáhá rozvoji emocí. Možná by na ty etikety neměli vůbec psát charakteristiku smyslovou a techniologickou, ale cílit to podle psychologického profilu konzumenta :)))

Píšu, že je to od něj čertovina, protože on se taky zabývá chutí a čichem, a taky musí bojovat s tím, že tyhle smysly nemají zpracované technické zázemí jako zrak a sluch. Kdyby se víno dalo hodnotit zrakem (pomíjím teď vědomě hodnocení barvy, vzhledu), stačil by nám na přesnou dokumentaci vína expozimetr vzdáleně podobný tomu v automatickém kompaktním foťáku. Etiketa vína by mohla vypadat jako trochu delší čárový kód. (Nejspíš by to nevzalo zvláště disponovaným jedincům touhu vášnivě se vínem zabývat, protože smyslové přijímače máme každý nastavené jinak, dokonce se to nastavení zřejmě mění v průběhu roku i v průběhu dne. Navíc zkušenost ukazuje, že i informace získávané smysly dokážeme filtrovat už před rozumovým zpracováním. To by poskytovalo mnoho příležitostí k tomu, aby bylo smyslové hodnocení zase spojeno s emocemi.) Kamenná věda nás vybavila rozsáhlou metodologií k měření a popisu světelných a akustických vjemů, ale zatím nezaznamenala srovnatelný pokrok pokud jde o analýzu chuti a čichu.

Podle některých (Stanislav Komárek, Příroda a kultura, Academia 2008) je to dáno tím, že v současné kultuře se zrak a sluch považují za „vyšší“ smysly a čich a chuť za společensky méně významné. Zatímco zvířata se při setkání očichávají, lidé si nanejvýš podávají ruce, ale většinu informací získávají zrakem a sluchem. (Myslím, že o tom je i báseň Roberta Gravese Like Owls, Jako sovy. Vzájemně se očicháváme, ohmatáváme a ochutnáváme jen v přísném soukromí :o) Zatímco malířství, film, fotografie a literatura dosáhly nejvyššího uměleckého uznání, díky přezíravému společenskému názoru k čichu a chuti (a hmatu) se takového postavení nedostává kuchařství, vinařství, výrobě parfumerie nebo třeba masážím. (Na seminářích o sochařství jsme se učili, že jako diváci máme sochu ohmatat. V galeriích pro to nemají žádné pochopení.)

Ještě že tak. Představte si, co by stála Sassicaia, Romanée Conti nebo Chateau Latour, kdyby jejich výrobci (tvůrci?) byli všeobecně považováni za umělce. Někteří vínopsavci se sice kloní k názoru, že vynikající víno je uměleckým dílem, já doufám, že takový názor za mého života nepřevládne. Už jsem se smířil s tím, že vína z DRC neochutnám, ale kdyby mi moravský strýc účtoval za vyšeptalou frankovku pár tisíc s tím, že „za Celníka Rousseaua nebo Hlinomaze si taky musíte připlatit…“ asi bych to nepřekousnul.

O skle

(Ještě jedno letní čtení z archivu roku 2008.)
Písek byl kdysi skleněnou horou
sype se jak se ti prosívá v dlaních
marnotratně kroutíš skloněnou hlavou nad pokorou
kterou se podobá zrnko prachu hvězdě za svítání

(Vladimír Merta : O skle)

Proč se dva lidé se zálibou ve víně málokdy shodnou, to je téma na vědeckou práci, kterou nikdy nenapíšu. Umístil bych ji do oboru národopisu, protože si myslím, že kořeny jsou nejspíš v historicky tradované slovanské řevnivosti a nesvornosti. Jedna z mála věci, na které se s podobně postiženými oenofily většinou shodnu je to, že k pochopení vína a vytvoření vztahu k němu pomáhá znalost prostředí, kde víno vzniká, počínaje krajinou a lidmi až po architekturu, jazyk a historii. Zjednodušeně řečeno, při dvouhodinovém koštu ve sklepě s výrobcem snadno navážete vztah k vínu, který často bývá nepochopitelný pro chladného posuzovatele, který nejedl chleba se sádlem od vinařovy manželky a neví, že na otázku po vinařovi odpovídá místní farář s úsměvem „á, ten s koňským ohonem!“
Proto i já budu teď pít víno ze sklenic z harrachovské sklárny Novosad a syn. Ještě jsem nestihl otestovat jejich vlastnosti na svých oblíbených vínech a porovnat je se špíglovkami, které jsem si přivezl z Burgundska nebo se strojně vyráběnými sedmičkami od Rony. Ale viděl jsem skláře kolem pece, jak nabírali na píšťalu bambule zářícího tekutého skla, jak z nich ve vodní lázni v jakémsi primitivním leč důmyslném strojku vyfoukávali ten krásný tulipán, potil jsem se při pohledu na to, jak jiný sklář přilepil na spodek malou kuličku roztaveného skla a další z ní vytáhl a srovnal nožičku. A jak potom ještě další k ní přilepil ten podstavec a vytvaroval ho.
A potom jsem sledoval, jak se diamantem vykrouží rýha, nahřeje a utrhne vršek skleničky, jak se to potom obrousí a otaví, aby okraj neměl ostrou hranu, o kterou bych si pořezal pusu. Zatoužil jsem po té skleničce … a hned jsem si koupil dvě sady a paní mi to skládala do tašky a říkala, dávám vám tam šest skleniček plus jednu na rozbití, to kdyby se k vám skutálel ze svahu někdo kdo rozbíjí drahé skleničky a jednu vám křupnul
Vlastně jsme šli s mými dětmi na exkurzi do sklárny, aby viděly ukázku pracovního procesu, a na nějakou souvislost s vínem jsem ani nepomyslel! Hodně věřím na to, že to všechno, co nás obklopuje, utváří náš život, stejně knihy, které čteme, jako skleničky, ze kterých pijeme vodu a víno. Přesto jsem se dosud bránil utrácet extravagantní částky za ručně vyráběné riedlovky … piju víno skoro každodenně a průběžně rozbíjené drahé skleničky by mi tu radost kazily, paní Skleničková je v rozbíjení skla též nadprůměrně dobrá. (Zcela všeobecně, popíjet dobré moravské malovinařské červené za 70 Kč z riedlovky za 2 000 Kč mi připadá… nepatřičné.) Přesto jsem tady už několikrát psal hlavně o alsaských ryzlincích, jak jejich vnímání až brutálně ovlivňuje použité sklo. V létě jsem konal ochutnávku cizích vín pro skupinu vinařů a byl jsem z toho nervozní, a mám dojem, že mě výrobci začali pozorněji poslouchat, když jsem na alsaský ryzlink vytáhl alsaské skleničky a nabídl jim test ze tří druhů skleniček. „Já to zkusím, ale nemělo by to nějak závažně ovlivnit…“ říkali napřed a za chvíli „to bych si nepomyslel, že to je takový rozdíl.“ Doufám, že ty harrachovské skleničky budou dobré, protože bych se jich nerad vzdával!
O skle se dá tvrdit cokoliv tak snadno
Mnohem hůř se mluví o lidech… (Vladimír Merta: O skle)

Rorschachův test pro vínomilce

(Druhé prázdninové čtení z archivu – prosinec 2008.) Díky delší nucené nečinnosti jsem rozečetl knihu Stanislava Komárka „Příroda a kultura.“ Hned na začátku mě popíchla jeho zmínka o Rorschachově testu (to je test známý i nepacientům, v nekonkrétních barevných skvrnách vidíme zuřivého draka, tygra nebo voňavou růži. Z popisu draka psycholog odhaduje naši povahu, čím více popisujeme své představy, tím víc odhalujeme sami sebe): „v zásadě celá příroda je pro nás jedním velikým Rorschachovým testem“). Samozřejmě si uvědomuju, že na blogu o víně píšu stejně zase o sobě (proto se taky snažím zatahovat sem víc témat :o), jen jestli to není všechno o mně až příliš… Občas se můj popis Rorschachových skvrn na blogu může stát Rorschachovou skvrnou pro čtenáře – naštěstí sem chodí kultivovaní čtenáři a nestává se to často.

Tak třeba archetypy popisuje Komárek jako vrozené obrazy, základní myšlenková schémata, která bývají ambivalentní. Asi jako archetypální ryzlink, lučně voňavý, uspávavě bezový, řízně kyselý a opulentně sladký, ale zároveň smradlavě benzínový, a lacině bezově páchnoucí?

Archetypální vlašák mi vystupuje z mlh nad Mušovem jako vodovaté, řídké víno s jemnou kyselinou a výrazným minerálním závěrem, moravský ekvivalent burgundského Chablis. Jeho ambivalentní protějšek má místo lahodného závěru zrádnou hořčinku, maskovanou tupým zbytkovým cukrem…

Archetyp Chardonnay pochází z rovin a mírných kopečků západně od státovky 74. Je ovocný a oříškový, máslový a vanilkový, celý opancéřovaný dubem, někdy provoněný kouřem jako ohníček, u kterého jste proseděli celou noc až do rána, s krásnými minerálními vůněmi i chutěmi. Jeho ambivalentní komplement má záda ohnutá pod pytlem zbytkového cukru nebo v něm dub převálcoval hrozny. Snad jen šardonku si dovedu představit ztělesněnou rytířem v brnění, ale její proměnlivost naopak ukazuje na ženskou.

Archetyp rulandského modrého se mi vynořuje se z mlhy za silnicí 74 jako fešácký husarský poručík, zahalený vančurovským oblakem stájových vůní. V plné kráse bývá ovocně voňavý, višňo-švestkový, višně i švestky dominují i v chuti, doplněné tóny kůže, lesa a hub, a zmíněnými stájovými vůněmi. Jeho ďábelský negativ mívá vodovou barvu, bramborovou vůni a chutě vařené kořenové zeleniny – odstup, satane!

Animus nebo anima?

Rád bych v těch hlubokomyslnostech pokračoval, ale nejsem si jistý pohlavní identitou jednotlivých archetypů. Ještě tak u ryzlinku bych se vsadil, že jde o ženský obraz, dokonce bych hádal na mladičkou dívku. Ale o výklad pohlaví Chardonnay a Pinotu Noir si netroufám. (Moc by mě zajímalo, jak vidí tyhle odrůdy vinaři – je Chardonnay muž nebo žena?) Mě to vede vždy k ženskému principu, ale Komárek napovídá, že obraz se vytváří jako doplněk vlastní identity, takže se dá očekávat, že čtenářky budou naopak vnímat rulandské modré, Chardonnay i ryzlink jako mužské obrazy. Žádné řešení, zas jen další Rorschachova skvrna, cheche… 😉
Pokud si chcete vyzkoušet Rorschachův test, na konci článku najdete jako v nedělních novinách správné řešení, stačí jen otočit noviny vzhůru nohama.

Liány ve vinici

Už jsem zpátky z dovolené, zapřáhnutý v postroji makám a tahám, ale výhled z okna je jako pohled na výpis z účtu: zataženo, déšť. Stejné je to i na statistikách, které poskytuje blog.cz – počet přístupů klesá, ať to psaní tahám až ze střev – čtenáři jsou na dovolené. Mám sice napsáno pár příspěvků z toskánské cesty za vínem, ale teď by je stejně nikdo nečetl. Schovám si je na lepší časy, až se vrátíte ze slunečnějších krajin. Pro věrné čtenáře samožersky vybírám něco odpočinkového čtení z textů z archivu, ke kterým mám nadstandardní vztah. (Prošvihl jsem příležitost k sebeoslavnému článku ke čtvrtému výročí Skleničkova blogu, tak aspoň takhle:o)

Ve středu večer při sledování fotbalového utkání Švýcarsko – Turecko mi paní Skleničková rozšafně sdělila: „Tulek dar gor tulkum.“ Někdy se mi posmívá, když po dlouhém koštu mluvím svahilsky, ale sama ovládá svahilštinu pasivně i aktivně.
Tento týden se sousedům za plotem začervenal rybíz. Moje čtyřletá dcera objevila v křoví u plotu první maliny a dokonce i višně na stromku, který vyrostl z větve, kterou jsme dostali od sousedů. Višeň byla jen růžová, tak jsem ji poučil, že se ještě nemá trhat, že se na ni budeme chodit dívat a sníme ji, až zčervená. Asi za minutu přišla s višní v ruce: Hele tati, co jsem našla! Pobavilo mě to, matně si vzpomínám, že jsem jako dítě taky trhal nezralé ovoce. Děda měl velkou zahradu a dokonce na ní vypěstoval meruňky. Když mu meruňka poprvé dala ovoce, vydal zákaz trhání. Měl meruňky na stromě spočítané, bylo jich asi 23. Babička věděla, že na mě se zlobit nebude, tak mě naváděla: Běž se podívat, jak dědovi rostou meruňky! Nemáš na nějakou chuť?
Vyrazil jsem na vycházku na mělnické vinice. A vzpomněl jsem si při tom na starou příručku pro amatérské vinaře, kterou sepsal profesor Vilém Kraus.
Z té brožurky jsem se poprvé dozvěděl, že vinná réva je vlastně původem liána.
Pralesní parazit se popínal po stromech a snažil se vyšplhat po jejich větvích ke slunci, protože ve stínu se nedokáže množit – tedy dávat hrozny. Doufám, že si to pamatuju dobře.
Hrozny ještě nebyly, ale réva se popínala a liánovala ostošest.
Tady šátrala, ale ještě nedosáhla.
Jak dokázala tohle, to netuším.
Tohle bude asi omyl, to stéblo ji neudrží 🙂
Když nebyly dráty, chytala se i železa.
Tady se zkouší vecpat pod kůru 🙂
Tady si dvě liány dávají pusinku přes dvoumetrový řádek.
Další objetí.
Tady se pod listím perou…
Ale vypadá to dobře – víno bude!

Poklony a pošklebky

Tma sedá, Arno černě svítí, slunce se šetří na ráno
zbývá jen najít důvod k žití a mám vyhráno
Okolo umírá i žije
celá má sladká Florencie
kdekdo mne líbá jen vy ne
a to je důvod nad jiné

Odpoledne mi pan vydavatel Houdek přivezl knížku Angiola Poliziana Poklony a pošklebky (v překladu Jiřího Dědečka). Atmosféra básní florentské renesance mi báječně sedla, zrovna když žiju vzpomínkama na toskánskou dovolenou. Samozřejmě jsem předem znal celý příběh o tom, jak Jirka Dědeček překládal z italštiny.
Čí ruce asi dotýkají se tě? Kdo líbá tvoji krásnou líc?
Kolik je smutku v jedné větě: Nikdy víc
Ztratil jsem lásku naději i víru
bez cíle bloumám ztracen ve vesmíru
Necítím radost ani zlost
jen hýčkám minulost
Blanc de Blancs 2007 Dobré Vinice jsem měl dnes večer po ruce
(už taky rýmuju!), sedl jsem si na zahradě a každou chvíli zaržál nadšením, až se to neslo přes Labe až k Mělnickému zámku:
Kdekterý Florenťan už zná mé hoře, těžko je totiž přehlédnout
od Arna po Tyrhénské moře valí se slaný slzí proud
A všude kudy teče tudy
dívky v něm omývají údy
a topí se v něm Giulio
pod Ponte Vecchio
Tak rovnou přidám omluvu recenzentům, kteří autora nepoznali: Il Nonno je čtivý, básně jsou seřazeny tak, aby ty průkazné („nepochopil jsem Mefista,“ moderní odkazy na Nevermore nebo lásku, naději i víru nebo citovaný dvojsmysl o omývání údů) se ztratily v lehce běžících rýmech, které postrkují příběh dopředu a ženou ho tak, že hned obracíte pozornost k dalšímu textu. Z webových citací jsem si myslel, že bych autora snadno poznal, ale to bych se nesměl nechat strhnout textem a sugestivitou příběhu (a musel bych zapomenout, že právě rýmy ženoucí příběh kupředu jako aljaští psi saně ve vánici jsou poznávacím znamením Jiřího Dědečka).
Starý vína a mladý holky (ale to už rýmoval kdekdo).
Nalít si večer k básním Angiola Poliziana staré Brunello z loňských Komunitních Bedýnek, asi bych tenhle text-recenzi nenapsal. Propadl bych těm archetypálním biblickým citům, smál bych se nahlas tam, kde je Poliziano vyšponoval přehnaně do hyperboly a zdá se, že prohrává, a jen v duchu bych se tiše usmíval, když bych se poznal v situacích méně vyhrocených, ale o to intimnějších.
Má láska vpravdě už jen doutná, netuším co jsem vám kdy psal
Od vinic tiše hraje loutna a není důvod truchlit dál
Co bude teď? To nikdo neví
Nudí mě už i vlastní žalozpěvy
ode mne k vám se jako most
klene lhostejnost
Moc nesejde na tom, jestli byl autor současníkem Medicejských nebo naším, protože vývoj vztahu od Poklon k pošklebkům je zcela autentický. Jen na konci jsem trochu zalitoval, že jsem si o celém pozadí Dědečkova překládání přečetl předem – bylo by asi mnohem napínavější přečíst si knížku bez znalosti okolností jejího vzniku a zjistit, jestli bych autora odhalil nebo jestli bych podlehl čtivosti příběhu a nechal se taky ošálit.
(Angiolo Poliziano, Rispetti e dispetti – Poklony a pošklebky, přeložil Jiří Dědeček, vydal Galén 2009)

První objev z letošní dovolené

Už jsem tady avizoval, že jsem na dovolené s dětmi v toskánském Montescudaio DOC. Strava na dovolené je výborná. Je výborná, protože je pravidelná. Ráno croissant a džus (já nahrazuju džus cappuccinem), v poledne pasta e pesto a večer pizza. V mezičase gelati, ovoce, cantuccini a jiné pečivo s dosud neznámými názvy. Občas dáváme změnu, třetí den dovolené jsme koupili uhlí na gril a děti si přály udělat rybu s fazolkama a brambory, jak jim ji loni udělala teta, která byla na dovolené s námi (fotka ryby tady taky byla:o). Loni přijaly tuhle kombinaci s nevolí a s protesty, vypadalo to jako poprvé a naposled, a letos škemrají o opakování. Jako bych to neznal…


První opravdový objev letošní pracovní dovolené je Vernaccia di San Gimignano 2010, výrobce Tenuta Le Calcinaie leží kousek od San Gimignana. Víno jsem koupil v Podere Casanova v Castel San Gimignanu. To je malé družstvo snad dvaceti toskánských mini-zemědělců (možná nejsou všichni mini, ale z webové prezentace jsem získal dojem, že převažují drobní členové), kteří společně prodávají víno, marmelády, med, olivový olej a jánevimcoještě… V loňském roce mě překvapili dvěma Chianti Colli Senesi (o jednom jsem tady už psal, letos jsem tam koupil na zkoušku krabici různých vín a těším se na nové objevy).
O Vernaccie se sice vždycky hned zkraje zdůrazňuje, že je to první italské DOCG. Údajně to je o stupeň výš než klasické DOC, ale pan Sklenička je skeptik a věří jen svojí hubě, mnohem víc než etiketám, titulům a medailím, takže má Vernacciu založenou v paměti jako lehké a často rozporuplné víno s výraznou mineralitou, levné a v nejlepším případě výborné k jídlu. To vpodstatě platí i o dnešní Vernaccii – má slámovou barvu, výraznější než je v kraji zvykem, jemnou citrusovou a květnatou vůni. V chuti je suchá, velmi svěží, zřetelně mladá, s perličkou na špičce jazyka (drobné bublinky se objevují i na povrchu sklenice). Příjemně (ale jen jemně) ovocná, v závěru štiplavě kořenitá, s příjemnou dlouhou minerální dochutí. Dal jsem ji k obědové kombinaci pasta-pesto-parmiggiano-pomodori a bylo to bez chybičky. Po pravdě, nemohl jsem se toho nabažit.
Etiketa uvádí 12,5% alkoholu, což je na Vernacciu docela hodně, ale alkohol je poznat až po ohřátí – při běžné teplotě kolem 12 stupňů neruší. Etiketa zdůrazňuje certifikované organické zemědělství, ale jak už jsem psal výše, jsem skeptik a tohle patří mezi ty „etikety, tituly a medaile“ a podstatnější je pro mě chuť. Jen podle bio-certifikátu bych si víno nekoupil (dnes dopoledne ve Volteře se oháněly bio-certifikátem skoro všechny enotéky a Jamie Goode nedávno nepřímo zmiňoval, že je vhodné víno certifikovat i pro prodej v supermarketech – děsí mě představa fabrik na víno, chrlících pro supermarkety desítky milionů lahví s bio-certifikátem!), ale zpátky k tématu :o) to víno je prostě dobré a za svých 6-7 Euro určitě stojí. Svěží a lehké víno připravené v nerezu.
Loni jsem začal přemýšlet o toskánských komunitních bedýnkách až předposlední den dovolené, letos mám náskok – tahle Vernaccia kvalitou určitě vyhovuje. Ještě najít pět červených :o)

Zpátky na toskánské vinné stezce aneb prvních deset

Zpátky z italské cesty, Čechy nás přivítaly zataženou oblohou a horkým dusnem. Vzpomínky na Itálii azuroví, narůstají a krásní.

Ospitalità. „Zavolejte mi po příjezdu na mobil. Nebydlím v Montescudaio a tak si to musím naplánovat, protože Vám chci sám ukázat podnik a vést degustaci…“ Když vám z vinařství napíšou něco takového, hned se cítíte jako vítaný host. Ne že bych si měl doma na co stěžovat, ale v Toskánsku si to užívám. Pojeďte za rok taky, hledám další dovolenkáře s dětma :o)
O malé a vpodstatě málo významné denominaci Montescudaio jsem tady psal už loni. Letos jsem navštívil kromě tří vinařství, ze kterých jsem loni dovezl vína do Komunitních bedýnek, i několik dalších. Nahoře Roberto Ligasacchi z vinařství Fontemorsi, dole Ken Lenzi, sklepmistr Marchesi Ginori Lisci. Ochutnal jsem s ním jejich Castello Ginori 2006 a 2007, cuvée Cabernetu Sauvignon a Merlotu, a zejména z ročníku 2007 jsem byl nadšený.
Když jsem se na cestu připravoval, umínil jsem si, že se pokusím zjistit, proč je v denominačních pravidlech Montescudaio takový důraz na cuvée Sangiovese a Cabernetu Sauvignon (nebo Merlotu). Že se vinařů zeptám, jestli je to snahou zopakovat úspěch Bolgheri DOC. Fontemorsi dává důraz na Sangiovese, Ken Lenzi naopak tvrdí, že Sangiovese patří do Chianti s jeho vnitrozemskými podmínkami. Dal jsem zapravdu oběma: nejzajímavější víno Fontemorsi je čisté Sangiovese, nejlepší víno Marchesi Ginori Lisci je cuvée Cabernetu Sauvignon a Merlotu.
Na fotkách nahoře Grazia Picciolini, obchodní ředitelka Fattorie Sorbaiano, dole Dominique Génot, sklepmistr (biodynamického) vinařství Caiarossa, a Luca Bernardis, sklepmistr Fattorie Il Palagio. Reporty snad budou následovat.
Byla to pracovní dovolená s dětma, takže musím děti trochu motivovat, aby exkurze do vinařství tolerovaly. Loni v La Brancaia dětem učarovala puštěná lahvovací linka, tak jsem se na ni vždycky ptal. Díky tomu jsme viděli lahvovací linky v Sorbaianu, Caiarosse a Il Palagio, děti potom projevovaly větší trpělivost, když tatínek degustoval.
Děti to mají se vzpomínkami jednoduché: vede zmrzlina z jogurtérie ve Vadě a pesto, motokáry v Mazzantě, akvapark v Cecině (návod pro letošní cestovatele – následovníky) a bazén u našeho agriturisma (letos jsem měl zase kliku na ubytování, přestože jsem vybíral na webu a podle ceny).
Já budu nejvíc vzpomínat na italskou pohostinnost a na všeobjímající pocit bezpečí a poctivosti. Jednou jsem po šesté večer neohlášený zabloudil do prodejny vinařství v křivolakých uličkách Montescudaio a našel ji otevřenou dokořán včetně hotovosti na stole. Prodavačka přijela autem po patnácti minutách, prodala mi víno a zdálo se, že nemá žádné obavy z toho, že nechává prodejnu opuštěnou. Uvědomil jsem si, že taky nechávám vstupní dveře do našeho apartmánu otevřené, když se jdeme koupat do bazénu za rohem.
Zase jsem měl ubytování na farmě bez připojení k internetu, a tentokrát se mi ani nepodařilo připojit se v kavárnách a restauracích. V půli pobytu dokonce začala zlobit klávesnice notebooku, takže budu poznámky rekonstruovat a vystavovat průběžně. Po návratu jsem našel e-mailovou schránku zahlcenou spamem, díky tomu mi ani nešlo stahovat poštu do mobilu. Prostě ideální dovolená (tedy kdybych přitom nemusel taky pracovat)!
Našel jsem jen dvě chybičky: navzdory skvělé pizze pomalou obsluhu v naší oblíbené pizzerii La Oasa Verde a potom to, jak bleskově utečou v Itálii dva týdny. Jak říkaly děti: ještě týden!