Jestli to není odlišným stavem silnic, napadají mě už jen dvě možná vysvětlení. Buď je za Rozvadovem řidčí vzduch (to je částečně možné vysvětlení pro stoupání na Brenner) nebo je moje auto stejně jako já nadšené z dovolené a jak mu stočím čumák k jihu, rozletí se jako pták. (Pro jistotu dodám, že jsem vezl v noci dvě spící děti a tak jsem jel maximálně plynule, šetřil jsem brzdy.)
Poznámky z cesty 2
Poznámky z cesty
Batude 2005, Terre di Franciacorta DOC, Tenuta Ambrosini
Těšení na prázdniny
Marsannay 2005 Cuvée Vieilles Vignes, Domaine Collotte
Neuberská vlevo, Budyně vpravo
Pozdní sběr červnový
Mimochodem, v servisu mi přečetli vnitřní počítadlo kafí z Turmixu, prý rovných 10.000 za sedm let. Italskou měnou je to 10.000 Euro, v českých kavárnách asi 300.000 kaček. Ta mašina mi ušetřila spoustu peněz! (Jasně že je to demagogie, za 30 kaček bych si nedával tři kafe denně, ale s mašinou mě cappuccino vyjde na 3 koruny. Častí konzumenti vína si můžou podobně odhadnout, kolik ušetří tím, že nepijí víno v restauracích:o)
Měl jsem na blogu několik polemik na podobné téma s mladými hledači nových vín. Je zábavnější nakoupit při návštěvě vinařství šestero různých vín, nebo si vyberete jedno a toho koupíte aspoň kartón? Čím dál víc se kloním k druhé možnosti. Když už si najdu nějakého oblíbence, chci ho mít zásobu, abych se nemusel rozmýšlet, jestli si můžu otevřít láhev, když mě honí mlsná. O možných souvislostech jsem psal tady.
Pojedete letos na dovolenou tam, kde jste byli loni? Nebo budete hledat něco nového?
2009 Riesling Spätlese trocken Oberweseler Oelsberg, Weingut Dr. Randolf Kauer
Má světlou citronovou barvu s růžovým odstínem a charakteristickou vůni, pro kterou bych opsal z Vinonautova webu, že je „aristokratická.“ Je totiž trochu zaprděná, grapefruitově citrusová, květinově bylinková, trochu jako malé polštářky ze sušených bylin, které se kdysi dávaly mezi polštáře (dokud tenhle směšně nemoderní zvyk nenahradil Silan, Lanza a další vymoženosti současné chemie – paralelu s vínem si doplníte sami). S ohřátím se vůně vyvíjí od hořce grapefruitové do sladce citronové. V březnu jsem o vůni navíc napsal, že je melounová, a s touhle nápovědou jsem nakonec identifikoval i jedno exotické aroma – cantaloupy! Malé žluté melouny s vyhraněnou vůní (i chutí)…
V chuti má pěknou kyselinu a příjemnou grapefruitovou nahořklost, květiny a v závěru výraznou mineralitu, která jde až do kovových tónů. Velmi suché víno, ale ne prázdné, naopak spíš středně plné. Obával jsem se vyššího alkoholu, ale udávaných 12,5% je v pohodě, víno působí poměrně lehce (Spätlese odpovídá našemu Pozdnímu sběru, ale už jsem pil ryzlinky s 13,5% alkoholu a obával jsem se těžší váhy). Zpočátku jsem měl z vůně dojem stopově zachyceného kvasnicového závanu, a spolu s proměnlivou chutí mi to naznačuje delší ležení vína na kvasnicích. Brzy po nalití víno jemně perlí, bublinky jsou znát i na špičce jazyka – další příznak ležení na kvasnicích. Nicméně víno samo je čisté, jiskrné ve vzhledu a kvasnicová aromata jsou dobře odfiltrovaná.
Moc se mi to líbí a hned jak se finančně zmátožím, nakoupím si zásobu. Věřím, že takhle udělaný ryzlink bude dobře zrát. Nevykupte mi to!